Zariaďujeme predsieň: Skvelý prvý dojem z vášho bývania

predsieň

Predsieň je vstupnou bránou do vášho domu či bytu. Víta vás po dlhom dni v práci a na hostí robí veľmi dôležitý prvý dojem. Vyberať predsieňový nábytok sa neoplatí odbiť len mávnutím rukou. Investovaná snaha sa však vráti zakaždým, keď otvoríte vchodové dvere.

Ako teda na zariadenie predsiene? Prinášame vám niekoľko nápadov a inšpirácie na zariaďovanie. 

Minimalizmus v predsieni má svoje čaro

Predsieň má viacero funkcií. Jednou z nich je praktickosť, koniec koncov, ide o aj o úžitkovú miestnosť. Odkladáme si tu obuv a odev, vešiame kľúče a podobne. Týmto aspektom sa dá inšpirovať aj pri zariaďovaní.

V praxi to znamená, že v predsieni nebude nič navyše. Zostavu vyskladáte iba z nevyhnutného nábytku: jeden drevený vešiak na oblečenie, jedna komoda alebo botník na obuv, háčik na zavesenie kľúčov, jedna rohožka a to je všetko. Prípadne, ak sa vám to zdá príliš minimalistické, tak sem môžete umiestniť jednu rastlinu ako dekoráciu. V jednoduchosti je krása.

Dobíjač energie

Často sa domov vraciame unavení prácou či inými povinnosťami. Každý si potrebujeme relaxom nabiť svoje baterky a začať môžeme už v predsieni. Zariaďte túto miestnosť tak, aby vás naplnila energiou už pri vstupe do domácnosti. Predsiene bývajú často tmavšie, táto by však mala byť svetlá – steny aj nábytok. Pohrajte sa s farbami, vyberajte jemnejšie odtiene. 

Ako základ nábytku do predsiene zvoľte komodu alebo konzolový stôl, v závislosti od úložného priestoru, ktorý v predsieni potrebujete. Dôležité je tiež umiestniť sem predmety, ktoré pre vás niečo znamenajú. Symbolickú sošku, fotografiu najbližších, pohľad na ktorú vás naplní radosťou. Možno citát na drevenej tabuli nad dverami. Dajte predsieni pridanú hodnotu a ona vám ju vráti v podobe návalu energie.

Elegantný kontrast farieb

Tmavé farby na stenách kráľujú elegancii a noblese, raz darmo. A akou lepšou farbou tmavé steny doplniť, než kontrastným svetlým nábytkom? Koncept je na svete. V jeho duchu môžete zariadiť predsieň hodnú návštevy diplomata. Spomínaný kontrast vie urobiť divy s priestorom, dodá predsieni hĺbku.

S touto kombináciou farieb sa dá naozaj vyhrať, miešanie tmavých a svetlých prvkov vyvolá vizuálne atraktívny šachovnicový efekt. Ak by sa vám predsieň zdala príliš tmavá, vhodne umiestneným zrkadlom ju dokážete zosvetliť.

Miesto na sedenie

Ak má predsieň pôsobiť prívetivo, veľmi dôležitým prvkom je sedenie. Stačí jednoduchá taburetka, stolička, lavica, ktorú človek využije pri zobúvaní sa a krátkej debate pred odchodom z domu. A zrazu miestnosť nie je len na prechod, ale nadobudá význam.

Zároveň je neporovnateľne pohodlnejšie pri obúvaní/zobúvaní sa sedieť, než sa opierať rukou o stenu, ako to často býva. Odvážnejší si môžu do predsiene dať aj drevenú lavicu, prípadne menšiu čalúnenú sedačku.

Úložné priestory v predsieni

Pohľad na naskladané kopy topánok hneď po príchode nie je ničím príjemným. Ideálnym riešením problému sú úložné priestory, či už botník, alebo vstavaná skriňa. Z predsiene sa naozaj dá vyťažiť maximum, najmä ak človek maximalizuje dostupný priestor.

Nemusíte sa pritom báť, že skrinky a poličky zaberú priveľa priestoru. Namiesto masívneho nábytku si viete dať do predsiene užšiu vysokú skrinu a pozdĺžny regál alebo komodu, ktorá nikomu nebude brániť v pohybe. Zostavu doplňte ešte stojanom na dáždniky a prúteným košom na kľúče a iné maličkosti, a žiaden bordel alebo zakopávanie sa nehrozí.

Vybláznite sa na podlahe v predsieni

V kontraste s predošlým tipom je nápad urobiť predsieň unikátnym prvkom v domácnosti. To sa dá veľmi ľahko dosiahnuť položením podlahy, ktorá sa odlišuje od zvyšku domácnosti. Napríklad, ak máte v dome, resp. byte koberce, či dlažbu, v predsieni použite drevo. A naopak, ak máte v predsieni jednoduchú dlažbu, dotvoriť ju môžete behúňmi. 

Kontrastný vizuálny efekt má svoje čaro a v návštevníkoch zvykne zanechať silný dojem. Je však dôležité dbať na to, aby podlaha nebola úplne ako päsť na oko a zladiť ju so zvyškom predsiene. 

Predsieň naoko väčšia

Zrkadlo sme už spomínali, ako účinný prostriedok rozjasnenia predsiene. Nemusí však ostať pri jednom kuse, so sklom sa môžete naozaj vyhrať. Zoberme si napríklad dvere v predsieni. Jedným riešením je preskliť ich celé, alebo napríklad len ich časť, prípadne spriehľadniť stenu, ktorá ich obklopuje.

To isté platí so zrkadlom. Človek často potrebuje skontrolovať svoj výzor pred odchodom, prípadne po príchode domov. Prečo však použiť iba jedno zrkadlo? Pokojne použite dve, situované oproti sebe, prípadne vyskladajte akúsi zrkadlovú mozaiku na stene.

Na záver

Ako vidieť, nápadov na zariadenie a oživenie predsiene je mnoho. A pritom ide často o najmenšiu miestnosť v domácnosti. Vzhľadom na svoj titul akejsi vstupnej brány si však rozhodne zaslúži vašu pozornosť.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

1
Pridajte komentár ku článku

avatar
Lea
Komboš
Lea

Cauky 🙂 nemate niekto nahodou vesiak ascot zo stolicky24? Mne sa hrozne páči jeho dizajn, ale neviem či je stabilný..