Zelený zázrak Matcha: Všetko, čo potrebujete vedieť

Matcha účinky

Matcha - výnimočný druh zeleného čaju, ktorý je niekoľkonásobne účinnejší než klasický zelený čaj. Je plný antioxidantov, vitamínov i minerálov a jeho pitie má na organizmus množstvo pozitívnych účinkov. 

Dnes sa bližšie pozrieme na to, kde sa tento zelený zázrak zrodil, aké sú jeho účinky a prečo je označovaný za kráľa všetkých zelených čajov. 

Čo je Matcha čaj a kde sa vzal? 

Výraz matcha pochádza z japončiny a v doslovnom preklade znamená mletý čaj, čím vlastne matcha aj je. Aj keď sa o ňom v našich končinách začalo vo veľkom hovoriť ešte len prednedávnom, svetlo sveta uzrel už pred našim letopočtom. 

Tradícia pitia matcha čaju sa spája s budhizmom. Práve budhistickí mnísi používali tento čaj ako meditačný nástroj, ktorý im pomáhal navodiť pokoj a harmóniu. 

Za všetkých mníchov treba spomenúť najmä mnícha Eisaia. Bol to totiž on, kto matcha čaj, ako aj tradíciu jeho pitia, priniesol zo svojho pobytu v Číne do Japonska. O liečivých účinkoch pitia čaju napísal i knihu s názvom Kissa Yōjōki, čo možno voľne preložiť ako pitie čaju pre zdravie. 

Pitie matcha čaju malo a v podstate i dodnes má v Japonsku hlbokú tradíciu, no čoraz viac preniká aj do západného sveta a stáva sa súčasťou mnohých ďalších kultúr.

Matcha čaj je dostupný vo forme prášku, pre ktorý je charakteristická intenzívna zelená farba a nasladlá až horkastá chuť. 

Ako sa matcha vyrába?

Dôležitou zložkou pri výrobe matcha čaju je tencha, t.j. medziprodukt tvorený lístkami získavanými z rastliny čajovníka. Možno teda povedať, že rovnako ako klasický zelený čaj, tak aj matcha čaj sa vyrába z čajovníka čínskeho. 

Zásadný rozdiel však spočíva v spôsobe pestovania. Pre účely výroby matcha sú totiž kríky čajovníka približne 20 až 30 dní pred zberom tienené, teda chránené pred slnkom.

Listy sa zbierajú výlučne iba ručne a po zbere absolvujú základné procesy spracovania zeleného čaju, ako je zavädnutie či zastavenie oxidácie teplom a dosušenie (neprechádzajú však fázou rolovania, resp. formovania listu). 

Následne sú z nich odstránené nechcené časti (ako stopky či žilnatiny) a sú pomleté na žulových mlynčekoch na jemnučký prášok. Teraz už môžeme hovoriť o matchi ako takej. 

Celkovo sa výroba matcha čaju považuje za veľmi nákladnú, časovo i finančne náročnú.

Ako sa získava matcha čajovník

Prášok matcha sa vyrába z listov čajovníka. 

Čo matcha obsahuje?

Matcha je doslova nabitá dôležitými látkami prospešnými pre zdravie človeka.

Vyniká vysokým podielom významných antioxidantov. V porovnaní s klasickým zeleným čajom ponúka dokonca až 137-krát vyššiu dávku týchto dôležitých látok.

Nachádzajú sa v nej polyfenoly i katechíny, ktoré priaznivo vplývajú na očistu krvi a zároveň chránia bunky pred oxidačným stresom. Podporujú tiež imunitný sytém a ich pôsobenie je často prirovnávané k účinkom antibiotík. 

Matcha obsahuje tiež veľké množstvo chlorofylu, práve kvôli zatieňovaniu pri pestovaní. Chlorofyl je zelené farbivo, ktoré matche dodáva intenzívnu zelenú farbu a pre organizmus je prospešné z viacerých dôvodov - zlepšuje kvalitu i množstvo červených krviniek, podporuje prenos kyslíka do celého tela, dodáva energiu. 

Matcha je bohatá aj na vitamíny. Svoje zastúpenie tu má vitamín A, C, E, K, ale aj vitamíny skupiny B. Nechýbajú tiež minerály chróm, horčík, selén, draslík, vápnik i zinok. 

Obsahuje tiež mnoho vlákniny či aminokyseliny, z ktorých má veľký význam najmä L-theanín. Pre ten je charakteristický upokojujúci účinok, navodzuje pocit relaxácie, urýchľuje zaspávanie, ale pomáha tiež bojovať s pocitmi úzkosti.

Zabudnúť však netreba ani na kofeín, ktorý sa v matcha čaji taktiež nachádza. Zaujímavosťou je, že tento zelený zázrak v porovnaní s kávou obsahuje približne tretinu kofeínu, no prítomnosť L-theanínu zabezpečuje, že sa kofeín z tela uvolňuje pomalšie. 

A preto po vypití matcha čaju budete mať energiu po dlhšiu dobu, ako po vypití kávy. 

Matcha čaj a jeho účinky na zdravie

Matcha čaj má naozaj bohaté účinky na zdravie a tak niet divu, že mu na chuť prichádza čoraz viac ľudí. Pre tieto účinky sa rozhodne oplatí vyskúšať ho. 


Antioxidačné účinky

Matcha je bohatá na antioxidanty - pre nás dôležité látky, ktoré nám pomáhajú bojovať so škodlivými účinkami voľných radikálov. Ochraňujú teda bunky pred poškodením a zároveň spomaľujú ich starnutie. 

Antioxidanty tiež pôsobia preventívne proti mnohým, či už chronickým, ale aj civilizačným ochoreniam, ako napríklad kardiovaskulárne choroby, s čím súvisí aj ďalší účinok matchi.  


Matcha na podporu činnosti srdca i na zníženie zlého cholesterolu

Matcha čaju sa pripisuje i priaznivý vplyv na činnosť srdca. Jeho pravidelná konzumácia môže prispievať k znižovaniu rizika srdcových chorôb. 

Jeho účinnosť v tejto oblasti spočíva v tom, že znižuje jednak hladinu triglyceridov, ale i hladinu LDL (zlého) cholesterolu a bráni jeho oxidácii, čím chráni srdce.

Zlepšuje činnosť mozgu a podporuje sústredenie

Matcha čaj môže byť i skvelá náhrada kávy, a to práve kvôli svojim povzbudzujúcim účinkom. 

Nachádza sa v ňom totiž kofeín, ale tiež L-theanín, ktoré spolu vytvárajú výnimočnú kombináciu. Tá pôsobí povzbudivo, ale zároveň aj upokojujúco.

Vďaka tomu možno dosiahnuť stav akejsi pokojnej pozornosti, bez akýchkoľvek neželaných účinkov, ktorými je nadmerné holdovanie kávy neraz sprevádzané. 

Theanín je tiež skvelý v tom, že dokáže navodiť upokojujúci pocit, a to bez toho, aby ste sa cítili unavený.

Matcha nežiadúce účinky

Pitie matcha čaju či matcha latte môže pôsobiť upokojujúco. 

Matcha podporuje imunitný systém

Matcha obsahuje už spomínané katechíny, ktoré sa vyznačujú vynikajúcimi antibiotickými vlastnosťami a tým priaznivo vplývajú na celkové zdravie. 

Chránia bunky pred infekciou a to tak, že dokážu znižovať riziko toho, že sa naviažu na škodlivé patogény. 

Matcha a protirakovinotvorné účinky

Matcha je bohatá na katechíny, vrátane EGCG, ktorý je veľmi účinným antioxidantom. V kombinácii s kyselinou galovou, ktorá sa v matcha prášku taktiež nachádza, môže mať pitie matcha čaju protirakovinotvorné účinky. 

V tejto oblasti sú však odborníci ešte zdržanliví, nakoľko výsledky štúdií pochádzajú najmä z výskumov na zvieratách. 

Tip od experta

"Preventívny účinok EGCG na kardiovaskulárne ochorenia a tiež na mozgové príhody bol dobre zdokumentovaný. Okrem toho môže EGCG pozitívne ovplyvňovať rôzne stupne vývoja rakoviny."


profesor Ulrich Engelhardt z Inštitútu pre chémiu potravín Technickej univerzity v Braunschweigu

Matcha a vplyv na pečeň, obličky a detoxikáciu

Ukazuje sa, že matcha má priaznivý vplyv aj na obličky a pečeň, ktoré majú v našom tele detoxikačnú úlohu. 

Dokazuje to i výskum uskutočnený na ľuďoch, ktorým bol podávaný extrakt zo zeleného čaju. Ten dokázal znižovať hladinu enzýmov pečene, ktorých vyššia aktivita napovedá poškodenie. 

Jestvuje aj výskum uskutočnený na potkanoch, ktorý dospel k záverom, že matcha dokáže predchádzať poškodeniu obličiek i pečene.

Matcha a chudnutie

Zelený čaj ako taký, je veľmi často vyhľadávaný aj pre svoju schopnosť pomáhať pri redukcii hmotnosti

Dokáže urýchľovať metabolizmus a naštartovať spaľovanie tukov. Podľa viacerých štúdií dokáže už jedna lyžička matcha čaju štvornásobne zvýšiť prirodzenú termogenézu tela. Výsledkom je tak rýchlejšie spaľovanie kalórií. 

Zároveň dokáže doslova nakopnúť energiou, ktorú možno následne využiť vo svoj prospech počas cvičenia. 

Ako sa matcha pripravuje

Na prípravu matcha čaju sa používa špeciálna bambusová metlička a miska.

Má matcha i nežiadúce účinky?

Aj napriek tomu, že matcha je prírodný produkt, jej konzumácia môže mať i nežiadúce účinky. 

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že všetkého veľa škodí, a to platí aj v tomto prípade. Matcha je totiž nabitá antioxidantmi, vitamínmi i minerálmi, a s ich konzumáciou to tiež netreba preháňať. 

Ďalším problémom môže byť obsiahnutý kofeín. Nie každý ho totiž dobre znáša a jeho nadmerná konzumácia môže byť sprevádzaná bolesťami hlavy, nespavosťou, podráždenosťou či rýchlym tlkotom srdca. 

Nie je tomu tak dávno, čo portál abcnews.com uverejnil informáciu, podľa ktorej by sa v matcha čaji malo nachádzať aj olovo. To rastlina do seba absorbuje počas pestovania z okolia. 

Tým, že na prípravu matcha čaju sú používané celé čajové lístky, môže byť dávka olova omnoho vyššia, ako pri bežnom čaji. Olovo však môže byť pre zdravie človeka nebezpečné.

Pozor teda na to, ako často si šálku matcha čaju doprajete.

Matcha a jej dávkovanie: Ako často ju možno piť?

Práve kvôli vyššie spomenutému možnému obsahu olova v matcha čaji, je dôležité piť ho s mierou. 

Ako odporúčaná denná dávka sa udáva jedna šálka, pripravená z jednej až dvoch lyžičiek matcha prášku. 

V poslednej dobe sa však veľmi často objavujú odporúčania, podľa ktorých je dobré piť matcha čaj 3 až 4-krát do týždňa. 

Matcha a jej formy

Matcha vždy predstavuje intenzívne zelený prášok namletý na jemno. To je v podstate jej základná forma. Z prášku sa následne pripravuje matcha čaj, latte či nápoj. 

Stala sa však natoľko populárnou, že ju môžete nájsť aj ako súčasť rôznych iných produktov. Obľúbená je predovšetkým vo forme kapsúl, no je súčasťou aj rozličných kozmetických prípravkov - telové mlieka, pleťové masky, šampóny a pod. 

Matcha v prášku

Matcha kapsuly

Matcha v kozmetike

Pre koho (nie) je matcha vhodná?

Matcha je určená pre všetkých dospelých ľudí, ktorí chcú získať energiu, povzbudenie, zlepšiť koncentráciu. Aj preto po nej veľmi často siahajú práve športovci či ľudia s fyzicky náročnou prácou. 

V obľube ju však majú i tí, ktorí musia čeliť nadmernému stresu

Matcha môže byť nápomocná aj pre ľudí, ktorí sa snažia zhodiť nadbytočné kilogramy. 

Je vhodná aj pre diabetikov a vďaka svojmu zloženiu i pre vegetariánov či napríklad aj celiatikov.

A pre koho matcha nie je vhodná? Určite ju nepodávajte malým deťom. Ak ste tehotná alebo dojčíte, o prípadnom užívaní sa podraďte s vašim lekárom. 

Ako si pripraviť matcha čaj? 

Existuje viacero spôsobov, ktorými si môžete matcha čaj pripraviť - od tradičnej prípravy "USUCHA" až po prípravu v šejkri. 


USUCHA ako tradičný spôsob prípravy matcha čaju

Ak sa rozhodnete pripraviť si matchu týmto spôsobom, budete potrebovať špeciálnu bambusovú metličku i misku. A ako na to? 

Do misky vložte 25 g čaju a zalejte 1-2,5 dl vody s teplotou od 60-75 °C. Následne za pomoci bambusovej metličky vyšľahajte do hustej peny. Pokiaľ nemáte metličku, poslúži vám aj penič na mlieko. 


Príprava v šejkri

Matchu si môžete veľmi rýchlo a jednoducho pripraviť i v šejkri. Stačí zaliať 2 g matcha prášku vodou a poriadne pretrepať, pokiaľ sa prášok nerozpustí. 


A čo tak matcha latte?

Vyskúšať môžete i matcha latte. Pripravíte ho tak, že 2 g prášku zalejte malým množstvom vody a za pomoci bambusovej metličky alebo peniča rozmiešate na hustú tekutinu. Potom zalejte teplým mliekom a znova vyšľahajte. Tentokrát už použite penič na mlieko. 

Príslušenstvo na prípravu matcha čaju

Na čo možno matchu používať?

Matcha prášok nie je určený výlučne len na prípravu čaju, jeho využitie je ďaleko väčšie. 

Napríklad v takej kuchyni, kde máte v podstate neobmezené možnosti, ako matchu využiť. Vyskúšajte ju ako dochucovadlo do polievok či omáčok, ktorým navyše dodá i krásnu, sýtu zelenú farbu. 

Matcha prášok je vhodný tiež do koláčov, dezertov, smoothies, ale aj do mliečnych kokteilov. Len smelo popusťte uzdu svojej fantázii. 🙂 

Tip od experta

"Čaj matcha môžete piť vo forme teplého čaju, ako osviežujúci nápoj alebo pridat do potravín, napríklad do smoothie, jogurtu, zmrzliny alebo pokojne ako ingredienciu do krému i slaného či sladkého cesta. Fantazii se medze nekladú.“


Petr Patočka, konateľ spoločnosti zaoberajúcej sa dodávkou matcha

Na záver

Pitie matcha čaju môže byť prospešné nielen pre telo, ale aj pre dušu. Dožičiť si ho však treba pravidelne, ale s mierou, aby ste mohli z jeho účinkov vyťažiť čo najviac.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar