Jedáleň je multifunkčný priestor. Vytvorte z nej srdce domova

jedáleň

Jedáleň je miesto, ktoré spája rodinu. Spoločné raňajky, obed či večera sú niečo, čo stmeľuje všetkých, ktorí v danom priestore bývajú. Či už je to mladý zaľúbený pár, rodina s deťmi, alebo starší manželia - je to priestor, v ktorom sa dá nielen najesť, ale i porozprávať, prežiť mnohé sviatky, oslavy alebo len tak sedieť a hrať s deťmi pexeso. Ak práve uvažujete, kde umiestnite tú vašu a ako ju zariadiť, ponúkame vám naše tipy.

Priestor pre jedáleň

Plánujete nové bývanie a uvažujete, kam umiestniť jedáleň? Je jasné, že nie každý má k dispozícii samostatnú miestnosť, do ktorej by umiestnil obrovský stôl a niekoľko stoličiek. Aj v menšom byte sa však dajú robiť divy. Všetko záleží od dispozície bytu a priestoru, s ktorým môžete pracovať. 

Veľkosť jedálenského stola ľahko odhadnete aj podľa počtu ľudí, ktorí za ním budú pravidelne jedávať. Umiestnenie jedálne môže byť rôzne - buď ju umiestnite do kuchyne, prípadne vám po menších stavebných úpravách vznikne priestor aj mimo kuchyne, alebo pre stolovanie vymedzte priestor v inej miestnosti, napríklad v obývačke. 

sklápací stôl v jedálni

Jedáleň spojená s kuchyňou

Niektoré kuchyne v bytoch, ale aj domoch sú väčšie a poskytujú aj priestor pre stôl so stoličkami. V tom prípade to máte nielen jednoduchšie, ale aj praktickejšie. Pri stolovaní to od sporáka ku stolu nebudete mať ďaleko, rovnako nebudete mať ďaleko ani od stola do umývačky riadu. 

Jedálenský stôl vám v kuchyni môže slúžiť aj ako odkladací priestor, napríklad pri väčšom pečení. V malých kuchyniach sa ako jedálenský stôl často používa pult s barovými stoličkami. Prípadne sa potiahne pracovná doska viac do priestoru a vznikne tak priestor na jednoduché sedenie. 

jedáleň s kuchyňou

Jedáleň spojená s obývačkou

V jedálni spojenej s obývačkou sa jedálenský stôl a spoločné stolovanie sa stáva stredobodom namiesto televízie. Ďalšou výhodou je oddelenie jedálne od ruchov a pachov z kuchyne. 

Ak sa rozhodnete mať jedáleň v obývačke, snažte sa ju zariadiť v podobnom štýle ako obývačku. Voľte podobné materiály a farby, aby miestnosť ako celok pôsobila kompaktne a príjemne. Dbajte na ľahko udržiavateľné povrchy a nezabudnite ani na doplnky. Aj tie by mali mať svoje miesto.

Na jedálenskom stole môžete mať umiestnenú celoročnú dekoráciu, praktické a príjemne pôsobiace sú aj štóly či obrusy. Pri malých deťoch sa im radšej vyhnite, aby nedošlo k úrazu.

jedáleň s obývačkou

Jedáleň v samostatnej miestnosti

Máte to šťastie, že na jedáleň máte vyhradenú samostatnú miestnosť? Samostatné jedálne sa projektovali vo väčších mestských bytoch od konca druhej svetovej vojny, no dnes už takýto veľkorysý priestor nie je bežný. 

Ak však projektujete samostatnú jedáleň v novom dome, mali by ste počítať nielen s priestorom na umiestnenie veľkého stola so stoličkami, ale tiež s priestorom na obsluhu a manipuláciu

Žijete pestrým spoločenským životom a organizujete doma stretnutia rodiny a priateľov? Rozhodne by ste mali počítať aj s priestorom na veľký rozkladací stôl, aby sa zaň zmestili aj všetci vaši priatelia, rodinní príslušníci či iní blízki ľudia. Z jedálne v samostatnej miestnosti nevidno neporiadok a hostia pri stolovaní necítia od rôzne pachy pri varení. Umiestnenie mimo obývacieho priestoru má zas výhodu v tom, že zvuk cinkajúcich tanierov a pohárov nikoho neruší pri pohodovom odpočinku pri televízii. 

samostatná jedáleň

Jedálenský stôl je srdce domova

Podľa toho, aký veľký priestor jedálne máte k dispozícii a tiež podľa počtu osôb, ktoré budú za stolom jedávať, treba vybrať jedálenský stôl. Pre jednu osobu potrebujete priestor asi 40 x 60 cm. 

Ak máte veľkú rodinu a dostatok priestoru, pokojne zvoľte pevný stôl. Výhodou je, že presne viete, s akým priestorom môžete pri servírovaní počítať. Vyberať môžete z rôznych štýlov a materiálov, pri rozkladacích stoloch sú vaše možnosti obmedzenejšie. Pevný stôl ponúka možnosť zabudovania šuflíka na potrebné drobnosti, napríklad na obrusy.

Stáva sa, že občas vás býva za stolom viac? Ideálne riešenie je rozkladací stôl. Ak plánujete pohostenie pre viac osôb jednoducho ho roztiahnete a servírujete. Po odchode návštevy ho zase poskladáte do stola kompaktných rozmerov a hotovo.

V malých bytoch, kde priestoru nie je nazvyš, si môžete vytvoriť miesto na stolovanie praktickým sklápacím stolom. Väčšinou sa k nemu zmestia maximálne dve osoby. Namontuje sa na stenu a keď ho nepoužívate, dosku sklopíte, aby nezaberala miesto. Aj keď je doska viditeľná, v malých priestoroch nebude prekážať. 

Aký tvar stola je najlepší?

Samotný tvar jedálenského stola do veľkej miery závisí od priestoru, ktorý máte k dispozícii. V domácnostiach dominujú obdĺžnikové stoly, pre štvorčlennú rodinu minimálne s rozmermi 120 x 80 cm. V otvorenom priestore pokojne pridajte centimetre. 

Ak uprednostňujete oblejšie hrany z hľadiska bezpečnosti, siahnite po oválnom stole. Jeho oblé hrany môžu pri nečakaných hosťoch ponúknuť aj ďalšie miesto na sedenie. Pri hranatom stole s rovnakými rozmermi to možné nie je. 

malá jedáleň

Malý kuchynský stôl v štvorcovom tvare máva štandardne rozmery 80 x 80 cm. Skvele sa hodí do malých priestorov. Ak máte dostatok priestoru, pokojne si doprajte aj viac. 

Okrúhly stôl je síce pekný, predstavuje dokonca aj symboliku, že všetci sú si rovní, no je dosť náročný na priestor. Pre 3 - 4 osoby postačuje stôl s priemerom 100 cm, pre každú ďalšiu osobu prirátajte 25 cm. Keďže okrúhle stoly mávajú zväčša len jednu nohu, nepodceňujte stabilitu podstavca.

Ak hľadáte jedinečný kúsok, ktorý bude dominantou jedálne, siahnite po atypickom stole. Prispôsobte potom zvyšok interiéru stolu. Takýto stôl sa hodí do moderných, veľkých a čistých priestorov.

Na detailoch záleží

Vedeli ste, že materiál ovplyvňuje vašu náladu? Drevo navodí príjemnú atmosféru a “teplo domova”. Sklo, kameň, či kov pôsobí zase chladne. Pri výbere zvážte aj to, akú údržbu jednotlivé materiály vyžadujú, výberom dreva a lakovanej dyhy však určite nič nepokazíte. 

Aj na farbe záleží - napríklad biela farba je veľmi obľúbená a hodí sa takmer do každého interiéru. Či už je jedáleň ladená vo vidieckom, provensálskom alebo industriálnom štýle. 

jedálenský kútik

Stoličky do jedálne

Výber stoličiek opäť záleží od jedálenského stola. Keďže budete na nich sedávať pri jedle, mali by byť nielen pohodlné, ale aj ľahko udržiavateľné. Vyberať stoličky len podľa dizajnu nie je dobrý nápad. Určite si ich vopred vyskúšajte, aby sa vám na nich dobre sedelo. 

Odporúča sa, aby doska jedálenského stola bola cca 75 cm od zeme a 25 až 35 cm nad sedadlom stoličky. Aby ste stolujúcim zaistili komfort pri sedení, siahnite po stoličkách, ktorých veľkosť sedenia je viac ako 50 cm. 

Každá stolička potrebuje mať okolo seba minimálne 15 cm na manipuláciu. Nezabudnite, že za stoličkou by mal byť minimálne 1 meter priestor na odsunutie. Inak sa budete za stolom cítiť stiesnene. 

Návrat hlásia aj lavice na sedenie - čo je praktické, pretože vznikne úložný priestor, ktorý môžete využiť na rôzne veci. Samozrejme, dnes už sa dajú poňať lavice celkom moderne a štýlovo. Výhoda je v tom, že na takúto lavicu posadíte pomerne dosť ľudí či detí. Lavicu umiestnite ku stene a ušetrite priestor. 

Osvetlenie jedálne

Nezabudnite na vhodné a primerané osvetlenie jedálenského stola. Veľmi pekne pôsobia závesné svietidlá nad jedálenským stolom. Dôležité je odhadnúť správnu dĺžku tak, aby nerušilo stolujúcich a zároveň prinieslo dostatok svetla. 

Odporúča sa lampy umiestniť 70 - 90 cm nad stolom. Štýlovo i materiálovo by malo dotvárať celkový dizajn a atmosféru jedálne. 

Úložné priestory do jedálne

Ak máte šťastie na veľkorysý priestor jedálne, okolité steny môžete využiť na umiestnenie úložných systémov. Nie je zlé, ak máte po ruke presklenú skrinku alebo menšiu komodu s obrusmi, taniermi, príbormi či pohármi. Mať všetko pokope je predsa praktické.

Hodí sa sem aj stojan na víno, prípadne môžete niektorú zo stien využiť na umiestnenie kníh. Cieľom je, aby priestor pôsobil stále vzdušne bez pocitu preplnenosti. 

Na záver

Keďže v jedálni trávite kopec času aj mimo samotného stolovania, mali by ste si ju zariadiť tak, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie. S našimi tipmi vytvoríte z jedálne miestnosť, kde budete radi tráviť čas nielen v kruhu rodiny, ale aj s priateľmi. 

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar