Halitóza alebo aj dračí dych: Ako bojovať so zápachom z úst?
Zápach z úst, halitóza alebo ľudovo tiež dračí dych predstavuje problém, pri ktorom zväčša trpí viac okolie, ako samotný nositeľ nepríjemného dychu.
Ako je to možné? Jednoducho. Nezriedka totiž osoba so zápachom z úst ani len netuší, že s jej dychom niečo nie je v poriadku.
Za touto ošemetnou situáciou stojí náš mozog, ktorý má jednu zaujímavú, no nie príliš dobrú vlastnosť - potláčať pachy vlastného tela. A tak, kým my, nič netušiaci, veselo debatujeme s blízkymi či kolegami v práci, naše okolie sa od nás doslova odvracia a snaží sa rozhovor čo najrýchlejšie ukončiť.
Že vám je to známe? V tom prípade by ste mali zbystriť pozornosť a zamyslieť sa nad tým, či zápachom z úst netrpíte aj vy.
Halitóza ako spoločensky neprijateľný jav
Zápach z úst môže byť jednorazová záležitosť po obede s výdatnou dávkou cesnaku, ale taktiež aj závažný a neustále opakujúci sa problém, s ktorým vám nepomôže žuvačka, ani precízne umytie zubov.
Ak sa zápach vo vašich ústach objavuje pravidelne, môžeme hovoriť o chronickom zápachu, ktorý sa v odbornej terminológii označuje pojmom halitóza.
Nepríjemný zápach z úst je síce spoločensky neprijateľný, no len málokto dokáže nájsť odvahu upozorniť naň. Namiesto toho, sa okolie snaží vyhýbať blízkemu kontaktu s osobou s halitózou, ktorá sa následne môže cítiť odstrčene.
Sociálne a psychické problémy môže prežívať aj človek, ktorý o svojom zápachu z úst vie, no nedokáže sa ho zbaviť.
Zápach z úst preto rozhodne netreba podceňovať, ale hľadať príčinu a konať.
Prečo vám smrdí z úst?
Dôvodov, prečo je váš dych nevábivý, môže byť viacero. Až 83% príčin pritom treba hľadať priamo v ústnej dutine.
1. Nedostatočná ústna hygiena, ochorenie ďasien, zubný kaz či zubný kameň
Najčastejším dôvodom zápachu z úst sú premnožené baktérie, ktoré majú v ústach vďaka zvyškom potravy ideálne prostredie pre svoj život.
Nezbavíte sa ich iba dôkladným drhnutím zubov. Starostlivosť o ústnu dutinu si toho vyžaduje viac - používanie medzizubnej kefky, ústnej vody, ale tiež aj škrabky na jazyk. Práve tam je totiž raj pre baktérie.
Ak chcete mať svieži dych, samozrejmosťou by mali byť i zdravé zuby a ďasná, bez povlaku či kazu.
2. Zdravotné dôvody spôsobujúce zápach z úst
Za nepríjemným zápachom z úst môžu stáť aj zdravotné komplikácie.
Veľmi častou príčinou sú rôzne nosové ťažkosti, ako napríklad nosový polyp alebo zápal dutín. Dôvodom tiež môžu byť infekcie, nádory mandlí, pľúc, žalúdočné vredy, reflux, cukrovka, zhoršená funkcia pečene či obličiek.
Tip od experta
"Každý skúsený lekár podľa špeciálneho zápachu môže usúdiť, že ide o pokročilé ochorenie pečene. Rovnako sa dá vytušiť ochorenie obličiek. Pach acetónu je zasa sprievodným javom dlhého hladovania alebo cukrovky. Všetko to súvisí s metabolickými pochodmi v organizme. Skúsme to vysvetliť na príklade s alkoholom.
Keď sa ním človek intoxikuje, organizmus ho vstrebe a vzápätí začína túto látku vylučovať. Metabolity, teda to, čo pri metabolickom procese vzniklo, sa vylučujú rôznymi formami, aj dychom, v ktorom cítiť špecifické látky. Iné, ak hovoríme o alkohole, iné, keď má človek cukrovku alebo poruchy pečene či obličiek. Špecifickosť tohto zápachu teda dáva tušiť, čo sa v organizme človeka odohráva.“
MUDr. Boris Pekárek, gastroenterológ z Národného onkologického ústavu
3. Cigarety, potraviny, nápoje
Ďalšia veľmi častá príčina zápachu z úst tkvie v konzumácii aromatických potravín, ako napríklad cesnak, cibuľa či v konzumácii rôznych druhov nápojov, zväčša čiernej kávy a alkoholu.
Samostatnou kapitolou sú fajčiari, ktorých jedinou nádejou na svieži dych je seknutie s týmto zlozvykom.
4. Dehydratácia, sucho v ústnej dutine = zápach z úst ráno
Zápach z úst ráno po prebudení dôverne pozná drvivá väčšina ľudí.
Ide o prirodzený jav, ktorý vzniká v dôsledku dehydratácie ústnej dutiny. Klesá produkcia slín a teda aj samočistiaca schopnosť úst, z čoho sa tešia najmä množiace sa baktérie.
5. Zápach z úst ako reakcia na lieky
Zápach z úst sa môže objaviť aj pri užívaní niektorých liekov, ktoré spôsobujú sucho v ústach a podporujú tak tvorbu zápachu z úst.
Patrí sem napríklad disulfiram, betel, chloralhydrát, chemoterapeutiká či amfetamíny.
Zápach z úst a jeho liečba
Ak vás trápi zápach z úst, s jeho liečbou neotáľajte. Zdôveriť by ste mali v prvom rade svojmu zubárovi, nakoľko drvivá väčšina príčin zápachu z úst pramení práve v ústnej dutine. Zubár následne po odbornom vyšetrení stanoví potrebnú liečbu.
Pokiaľ stomatológ nenájde dôvod zápachu z úst, obráťte sa na vášho lekára.
K liečbe zápachu z úst môžete prispieť aj vlastným pričinením, a to dodržiavaním viacerých dôležitých pravidiel.
Zápach z úst: Ako sa ho zbaviť a ako mu predchádzať?
Kombík radí
Ako zistíte, že zápach z úst sa týka aj vás?
Najjednoduchším a najspoľahlivejším spôsobom je opýtať sa vašej blízkej osoby.
Určite sa nespoliehajte na olíznutie predlaktia a následné ovoňanie zaschnutých slín. Tento test totiž nemusí byť presný.
Domáci recept na zápach z úst
Zápach z úst môžete poraziť i viacerými domácimi receptami, za pomoci prírody. Ktoré sú tie najúčinnejšie?
Škorica ako prvá pomoc proti zápachu z úst
Ak sa potrebujete narýchlo zbaviť zápachu z úst, vyskúšajte škoricovú ústnu vodu.
Potrebovať na ňu budete:
- polovicu lyžičky škoricového prášku,
- polovicu lyžičky medu,
- šťavu z dvoch citrónov,
- šálku horúcej vody.
Domácu ústnu vodu na zápach z úst si pripravíte tak, že zmiešate škoricu a med a zalejete šálkou horúcej vody. Miešajte pokiaľ sa med nerozpustí a potom pridajte citrónovú šťavu.
Nakoniec už len dôkladne premiešajte, dajte do nádobky, uzavrite a skladujte v chladničke. Používajte podľa potreby.
Bylinky na zápach z úst: Pomôže aj petržlen a mäta
Ako skvelá náhrada žuvačky poslúži petržlen v kombinácii s mätou. Stačí nakrájať pár lístkov nadrobno a požuť v ústach.
K ďalším pre ústa prospešným bylinkám patrí aj bazalka, šalvia, rebríček či praslička. Pripravte si z nich odvar, ktorý používajte ako náhradu ústnej vody.
Semienka na zápach z úst
Účinné v boji s nepríjemným zápachom z úst môže byť aj žutie rôznych semienok. Vyskúšať môžete napríklad koriander, kôpor či kmín.
Esenciálne oleje
Ak preferujte pomoc z prírody, určite vyskúšajte esenciálne oleje. Použiť ich môžete či už na masáž ďasien, ale aj na výplach úst.
Veľmi dobrou voľbou je čajovníkový, mätový či klinčekový olej.
Na záver
Ak sa u vás zápach z úst objavuje ráno po prebudení či po konzumácii aromatických potravín, nezúfajte. Ide o úplne prirodzený jav, ktorý z úst vyženiete umytím zubov, mentolkou či žuvačkou.
Pokiaľ ale pociťujete vy či vaše okolie opakujúci sa, nepríjemný zápach z úst kedykoľvek počas dňa, hľadajte príčinu. Pretože tá môže odhaliť aj zavažnejší zdravotný problém.
Pridajte komentár ku článku