Očista pečene sa nezaobíde bez vyváženej stravy a vyradenia alkoholu

očista pečene

Pečeň je jeden z našich najväčších orgánov v tele, uložená je na pravej strane brušnej dutiny. Má mnoho funkcií.

Medzi jej najvýznamnejšiu patrí filtrácia krvi prichádzajúcej z tráviaceho systému. Pečeň metabolizuje v organizme základné živiny, zároveň detoxikuje organizmus od cudzorodých látok, napríklad alkoholu, ale aj metabolitov liečiv.

Okrem metabolizmu telu vlastných, ale aj cudzorodých látok, slúži pečeň ako zásobáreň glykogénu, tvorí niektoré plazmové bielkoviny, ale aj žlč. 

Pri viacerých ochoreniach a stavoch je pečeň nadmieru zaťažovaná a treba posilniť jej detoxikačné vlastnosti.

Funkciu pečene oslabujeme zlými návykmi

Poškodenia pečene sú charakteristické pri nadmernom pití alkoholu, ale aj pri niektorých ochoreniach, ktoré sa priamo týkajú pečene (hepatitída, nealkoholické stukovatenie pečene, alkoholická cirhóza pečene) alebo nepriamo týkajúce sa pečene (cukrovka, metabolicky syndróm, mononukleóza).

Pečeňové zmeny (zväčšenie pečene) môžu signalizovať nielen ochorenie samotnej pečene, ale aj prebiehajúce ochorenie v iných častiach tela, napríklad infekčné ochorenia, ochorenia kardiovaskulárneho systému. (1)

Pečeni neprospieva nezdravý životný štýl, ale medzi časté príčiny oslabenia jej funkcií patria aj niektoré lieky či zdravotné stavy. 

očista pečene od alkoholu
 • Konzumácia alkoholu - pravidelné pitie oslabuje vašu pečeň, pretože je zaťažovaná metabolizmom alkoholu cez enzým alkoholdehydrogenáza. Podobne ako alkohol, aj fajčenie zhoršuje detoxikačnú funkciu pečene. 
 • Malnutrícia - jednostranne zameraná strava s nízkym obsahom živín neprospieva žiadnemu orgánu, pečeň ako metabolický orgán je však na ňu ešte citlivejšia. 
 • Užívanie liekov - medzi najškodlivejšie lieky pre pečeň patria napríklad liečivá ako paracetamol, diklofenak (tlmenie bolesti a zápalu), kombinácia amoxicilínu s kyselinou klavulánovou (antibiotiká), amiodaron (liečivo používajúce sa na liečbu srdcových arytmií), azatioprin (imunosupresívum) a liečivá používajúce sa na liečbu epilepsie. Ak užívate niektoré z vyššie spomenutých liekov, liečbu v žiadnom prípade neprerušujte svojvoľne a ak máte obavy o zhoršené pečeňové funkcie, informujte sa u vášho lekára o možnostiach diagnostiky, prípadne liečby. 
 • Prejedanie sa a častá konzumácia spracovaných potravín a vyprážaných jedál.
 • Vitamín A je rozpustný v tukoch, a teda sa z organizmu nevylučuje pri nadmernom množstve. Naopak, v tele sa ukladá a pre pečeň je v nadbytku hepatotoxický. Vždy dodržujte dávkovanie uvedené na výživových doplnkoch. 
 • Ochorenia spojené so zvýšeným poškodením pečene sú najmä cukrovka, hepatitída, mononukleóza, steatóza - stukovatená pečeň a rakovina pečene. (2)
fajčenie a konzumácia alkoholu zhoršujú funkciu pečene

Problémy s funkciou pečene sa prejavujú príznakmi po celom tele 

Príznaky, ktoré nasvedčujú poškodeniu pečene sú napríklad:

 • bolesť brucha najmä v pravej hornej časti 
 • únava 
 • zápcha, hnačka, tráviace problémy, krvácanie do žalúdka (prejaví sa napríklad čiernym zafarbením stolice)
 • svrbenie pokožky, ktoré je zapríčinené ukladaním žlčových solí
 • typickým príznakom je zažltnutie kože a očných bielkov, ktoré je spôsobené vyššími hodnotami bilirubínu, ktorý sa nestíha odbúravať (výnimkou sú novorodenci, pri ktorých je zažltnutie pokožky signálom novorodeneckej žltačky, nie poškodenia pečene)
 • silnejšie zafarbený moč, ktorý nie je následkom dehydratácie 
 • opuch nôh 
 • tvorba modrín aj bez zjavnej príčiny (2)
svrbenie pokožky, ktoré je zapríčinené ukladaním žlčových solí

Pri podozrení na poškodenia pečene lekár zvolí vhodné diagnostické metódy, ktoré potvrdia alebo vyvrátia diagnózu.

Základom je krvné vyšetrenie pečeňových enzýmov AST (aspartátaminotransferáza) a ALT (alanínaminotransferáza), ktorých zvýšené hodnoty signalizujú poruchu pečene. Okrem týchto parametrov hovoria o poruchách pečene napríklad vyššie hodnoty alkalickej fosfatázy, bilirubínu, albumínu a urei. (3)

Odľahčite svoju pečeň - očista má rôzne formy

Prirodzenou vlastnosťou pečene jej jej schopnosť samoregulácie. U zdravého človeka sa zvyčajne žiadne toxíny v pečeni nehromadia, preto nie je v takýchto prípadoch detox pečene nevyhnutný. 

vyprážané jedlo pečeň

Vitamíny a minerály na pečeň

“Pri detoxikácii pečene pri ľuďoch s ľahšími poruchami pečene sa najčastejšie využívajú rôzne bylinky. Medzi také zaraďujeme najmä rastliny ako pestrec mariánsky, kukruma pravá, lopúch väčší, čajovník čínsky a púpava lekárska. Účinnou zložkou pestreca mariánskeho je silybinín, (konkrétne sylmarín). Sylmarín ma regeneračné účinky na pečeňové bunky. Nevýhodou sylmarínu je jeho nízka biologická dostupnosť, čiže koľko účinnej zložky sa v organizme vstrebe. Lieky na recept pri závažnejších formách pečene sú napríklad Lagosa (suchý extrakt z plodu ostropestreca mariánskeho) alebo Ursosan (kyselina ursodeoxycholová),” vysvetľuje farmaceutka Mgr. Kristína Kristalyová.  

Ďalšie ochranné látky vo výživových doplnkoch sú cholín (dôležitý pre tvorbu dvojvrstvovej biologickej membrány), inozitol a esenciálne fosfolipidy. Tieto zložky dodávajú materiál potrebný na obnovu pečeňových buniek - hepatocytov

NÁŠ TIP: Prečítajte si náš podrobný článok o účinkoch pestreca mariánskeho + recenziu produktu GS Pestrec mariánsky. 

Pečeňová diéta je najmä o odľahčenej strave

Súčasťou očisty pečene by malo byť aj kvalitné stravovanie.

Základ jedálnička by mal byť zastúpený ovocím a zeleninou, ďalej si vyberajte obilniny, strukoviny, živočíšne alebo rastlinné bielkoviny, v menšom množstve aj zdraviu prospešne tuky, napríklad vo forme orechov, olivového oleja, avokáda.

Takéto komplexné stravovanie je vhodné nielen na detoxikáciu pečene, ale aj pri udržiavaní vhodnej hmotnosti, posilnení imunity a celkovej podpore zdravia.

cvikla pečeňová diéta

Existuje aj skupina potravín, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty sú prospešné pre funkciu pečene:

 • cesnak
 • listová zelenina
 • cvikla
 • quinoa
 • pohánka
 • vlašské orechy
 • tekvica (4)

Je tiež preukázané, že pri pití kávy sa znižuje riziko rozvoja ochorení pečene. Efekt majú už dve šálky denne. Nezabúdajte však ani na pitný režim, najlepšia je čistá voda a vyššie spomenuté bylinkové čaje. (5)

Prevencia poškodenia pečene 

Predchádzať zhoršenej funkcii pečene je jednoduchšie ako následne riešiť jej oslabenú funkciu. Pre celkové zdravie všetkých orgánov je dôležité dodržiavať zdravú životosprávu:

 • očista pečene vyradením alkoholu na čo najnižšie množstvá, 
 • nefajčiť,
 • venovať sa pohybovej aktivite minimálne trikrát do týždňa,
 • spať aspoň 7 - 8 hodín denne.

Pri užívaní liekov a výživových doplnkov dodržujte dávkovanie a rozostup medzi povolenými dávkami. Lieky nekombinujte s alkoholom. Prevenciou poškodenia pečene je aj vakcinácia proti žltačke typu A (patri medzi voliteľné očkovania) a žltačke typu B (zaradené medzi povinné očkovania).

bavlnené spodné prádlo

Na záver

Pečeň je jeden z najkomplexnejších orgánov tela, a preto by sme sa mali sústrediť na uchovanie jej správnych funkcií.

V súčasnosti nie sú dostupné žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporovali tvrdenie, že detox pečene je vhodný pre bežnú populáciu. (6) Podporiť jej správnu funkciu môžete najmä vyváženou stravou a minimalizáciou pitia alkoholu. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar