Tabletky na chudnutie: Vyťažte z užívania maximum

Tabletky na chudnutie využívajú liečivú silu prírodyChudnutie je náročný proces. Či už ste sa rozhodli pre redukciu váhy zo zdravotných, alebo estetických dôvodov, iste tomu venujete veľa energie. Niekomu sa podarí schudnúť pomerne hravo a rýchlo, iní sa trápia dlhé roky, bez úspechu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí s nadváhou bojujú už dlhé roky bez viditeľných výsledkov, je načase zmeniť prístup.

Ako fungujú tabletky na chudnutie?

Úlohou tabletiek na chudnutie je „prinútiť“ organizmus, aby spaľoval telesný tuk. Väčšina prípravkov má schopnosť potláčať hlad a zabraňujú tak príliš vysokému kalorickému príjmu.

Niektoré z nich zároveň prečisťujú organizmus vďaka antioxidantom z prírodných zdrojov, ako je zelený čaj, ginko biloba, jastrabník, breza trpasličia alebo morské riasy. Tieto látky majú aj iné priaznivé účinky, napríklad zlepšenie funkcie obličiek a tráviacej sústavy. Liečivé bylinky môžu pôsobiť močopudne.

Zdravú črevnú mikroflóru zabezpečuje kapsaicín z chilli papričiek, dostupný koncentrovaný v kapsulách. Je to známy prírodný spaľovač tukov s mnohými ďalšími zdravotnými benefitmi.

Bylinky sú dôležitou zložkou tabletiek na chudnutie

Ďalšou alternatívou sú tabletky, ktoré udržujú hladinu glukózy v krvi stabilnú a tým bránia pocitu hladu a nutkaniu prejedať sa. Hlad prichádza neskôr, zatiaľ čo telo čerpá energiu z vlastných tukových zásob.

Iné zas účinkujú vďaka vysokému obsahu vlákniny, ktorá zlepšuje trávenie, absorbuje vodu a vyvoláva tak pocit nasýtenia. Vďaka nej prijmete menej kalórií a pri cvičení spálite tuk. Okrem toho získate dobre fungujúcu tráviacu sústavu. Aby vláknina účinkovala, treba zvýšiť pravidelný príjem tekutín. V opačnom prípade môže spôsobiť nadúvanie.

Tabletky pomáhajú znížiť pocit hladu a tým kalorický príjem

Ako vybrať tabletky na chudnutie

Každý organizmus je individuálny a na každý účinkujú iné látky. Záleží aj na tom, koľko kíl a ako rýchlo si želáte schudnúť.  Ako každý výživový doplnok, aj tie na chudnutie sú účinné pri dlhodobom užívaní. Výsledky sa môžu dostaviť až po niekoľkých týždňoch, až mesiacoch užívania.

Doba nástupu účinku závisí najmä od toho, či užívanie podporíte aj cvičením a zdravým stravovaním. Ak nie, možno sa úbytku na váhe ani nedočkáte.

Aby ste sa vyhli rôznym škodlivým účinkom a zdravotným následkom, ktoré môžu niektoré lieky spôsobiť, overte si zloženie tabletiek. Hľadajte čo najvyšší podiel prírodných látok. Zloženie kvalitných výživových doplnkov na chudnutie tvoria najmä extrakty z rastlín. Aj prírodné produkty však môžu mať nežiadúce účinky, ako sú bolesti hlavy a tráviace ťažkosti. V lepšom prípade ich vyvoláva proces čistenia organizmu a do pár dní ustúpia.

Produkty môžu spôsobiť aj alergickú reakciu, preto sa uistite, že sa v zložení nenachádza niečo, načo máte alergiu.

Zaujímajte sa o množstvo aktívnej látky v jednej tablete a toto množstvo porovnávajte s viacerými výrobkami. Čím vyšší koncentrát aktívnej látky sa v tablete nachádza, tým silnejší bude účinok.

Pred kúpou tabletiek sa oplatí prečítať si ich recenzie. Zistíte, aké skúsenosti s nimi majú ostatní užívatelia. Na každého totiž môžu pôsobiť inak – niekto má radosť z rýchleho úbytku na váhe, zatiaľ čo iný môže tú istú značku zavrhnúť ako neúčinnú. 

Pred kúpou tabletiek pomôžu recenzie

Vyhnite sa pochybným tabletkám

Vzhľadom na stúpajúci záujem o tabletky na chudnutie, s rôznymi druhmi prípravkov sa akoby roztrhlo vrece. Niektoré z nich sú naozaj účinné, iné zas boli vytvorené len za účelom obohatenia sa distribútora a je treba si dať pozor, aký produkt kupujete. Ich účinky sú založené na placebo efekte, v horšom prípade môžu niektoré zložky spôsobiť zdravotné problémy.

Sľubujú zázračné výsledky, extrémny úbytok na váhe v krátkom čase len za pomoci tabletiek bez nutnosti zmeny stravovania a fyzickej aktivity. Často používajú na internete reklamu s fotkami ľudí, ktorí tabletky na chudnutie nikdy neskúšali. V popise výrobkov chýbajú jasné informácie o výrobcovi a zložení tabliet.

Najhoršie je kupovať tabletky cez bazár

Najhoršou voľbou je nákup tabletiek na chudnutie z bazáru. Niektorí ľudia sa takýmto spôsobom zbavujú tabliet, ktoré dostali na lekársky predpis, alebo doplnkov, ktoré sa z nejakého dôvodu rozhodli prestať užívať. Nikdy neskúšajte brať lieky, ktoré dostal na predpis niekto iný – ohrozujete svoje zdravie. Doplnky si zaobstarajte radšej priamo z lekárne. Na Slovensko sa dovážajú aj tabletky na chudnutie bez povolenia na predaj s obsahom ilegálnych látok, ktoré môžu byť návykové. V lekárni budete mať istotu, že na nelegálne látky nenatrafíte.

Pred tým ako si vyberiete tabletky na chudnutie, výrobok si dôkladne preverte. Prečítajte si jeho zloženie, zistite, ako ich hodnotia užívatelia, nájdite si informácie o výrobcovi. Kupujte len od overených firiem. Ak o danom lieku chýbajú informácie o zložení, radšej sa mu vyhnite.

Samotné tabletky nestačia

Tabletky na chudnutie nefungujú zázračne. Sú to výživové doplnky, ktoré podporia vašu snahu a urýchlia proces chudnutia pri úprave stravy a dostatku pohybu. Inými slovami, brať tabletky nie je spôsob, ako sa vyhnúť cvičeniu, alebo pokračovať v konzumácií nezdravých vysokokalorických jedál, ktorých sa nechcete vzdať. Navyše, nemôžete ich užívať večne. Po ukončení kúry môže nastať jojo efekt, to znamená, že ak sa vám podarilo schudnúť pár kíl, vaša váha sa vráti do pôvodného stavu, v horšom prípade bude ešte vyššia.

Ako teda schudnúť s pomocou tabletiek? Odpoveď znie: zdravo jesť a cvičiť! Je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť nadváhe – s tabletkami, či bez nich. S podporou účinného a kvalitného výživového doplnku však môže byť chudnutie jednoduchšie.

Cvičenie efekt užívania tabletiek podporí

Úprava stravy na urýchlenie procesu chudnutia

Strava by mala byť vyvážená – obsahovať dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Vyhýbať by ste sa mali kalorickým bombám v podobe priemyselne spracovaných výrobkov a sladkostí.

Spracované mäsové výrobky často obsahujú rôzne prísady, o ktorých by ste možno ani nechceli vedieť. Ich chuť vytvárajú umelé prídavné látky, ako je cukor, soľ, glutaman sodný a rôzne E-čka.

Cukrovinky sú zas plné cukru a iných sladidiel, teda prázdnych kalórií, ktoré telo nestihne spracovať a preto si ich ukladá v podobe podkožného tuku.

Vláknina

Vláknina je potrebná pre dobré trávenie a prečisťovanie čriev. S dostatkom vody má schopnosť zväčšiť svoj objem a tak zasýtiť na dlhší čas. Vláknina sa nachádza len v rastlinných potravinách – v zelenine, ovocí a celozrnných obilných múkach a vločkách.

Jablká obsahujú veľa vlákniny

Bielkoviny

Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a regeneráciu svalovej hmoty. Zvýšený príjem bielkovín spolu s obmedzením sacharidov výrazne pomáha pri chudnutí. Obed bohatý na bielkoviny vás zasýti na dlhú dobu a dodá vám veľa energie. Poriadnu dávku bielkovín získate z hovädzieho mäsa, kuracích pŕs, tvarohu a inch mliečnych výrobkov, ale aj z tofu, strukovín, či ovocia.

Bielkoviny sú pre chudnutie nevyhnutné

Vitamíny

Každé jedlo by malo hrať rôznymi farbami zeleniny a ovocia. V každom druhu sú zastúpené iné vitamíny, preto by ste ich mali stále obmieňať a konzumovať najmä v surovom stave. Vitamíny sú nevyhnutné pre zdravie, ale aj chudnutie. Pri spaľovaní tukov je spoľahlivým pomocníkom vitamín C, ktorý získate z citrusov, papriky, paradajok, jabĺk atď.

Vitamíny

Sila superpotravín

Vyskúšajte zaradiť do jedálnička niektoré zo superpotravín. Mnohé z nich sú práve základom zloženia tabletiek na chudnutie, pretože majú výnimočné účinky na ľudský organizmus. Aj pri nich však platí, že nespôsobia zázrak na počkanie – treba ich konzumovať pravidelne.

Doprajte si napríklad nápoj zo zeleného čaju alebo zelenej kávy niekoľkokrát denne. Zelená káva sa môže stať súčasťou vášho ranného rituálu namiesto klasickej, čiernej kávy. Je nepražená káva s obsahom kyseliny chlorogénovej. Tá ovplyvňuje metabolizmus glukózy a je silný antioxidant.

Zakomponujte do svojich receptov kajenské korenie (mleté kajenské chilli papričky), ktoré im dodá pikantnú chuť. Kajenské korenie je známe širokým spektrom blahodarných účinkov. Pomôže vám napríklad urýchliť spaľovanie tukov, posilní imunitu, pomáha uvoľňovať kŕče.

Z chia semienok môžete urobiť súčasť vašich raňajok, šalátov či dezertov. Tieto drobné semienka obsahujú všetky vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje. Dodajú vám veľa energie.

Kokosový olej zas zníži hladinu cholesterolu a naštartuje metabolizmus. Ak ho zaradíte do jedálnička, získate krásnu pleť a zdravé vlasy.

NÁŠ TIP: Vyskúšajte silu 4 zelených superpotravín, ktoré spojili svoje sily v produkte Blendea SUPERGREENS. Naša redaktorka Blendeu testovala 2 mesiace a výsledky si prečítate v jej recenzii

Pitný režim

Dostatočná hydratácia organizmu je pri chudnutí nevyhnutná. To platí dvojnásobne pri výživových doplnkoch s obsahom vlákniny – bez určitého množstva vody želaný efekt nenastane. Denne by ste mali prijať cca 2 litre vody v pravidelných, menších dávkach.

Pite dostatok vody

Fyzická aktivita

Bez pohybu neschudnete ani s tými najsilnejšími tabletkami na chudnutie. Začnite sa venovať športu, choďte často na prechádzky, cvičte, behajte. Prestaňte používať výťah namiesto schodov, na kratšie vzdialenosti (napr. na nákup) vám poslúžia vlastné nohy alebo bicykel.

Dostatok pohybu sa odrazí nie len na vašom zovňajšku. Prinesie vám do každodenného života novú vlnu energie, lepšiu náladu, lepšie výkony v práci.

Nájdite si čas aj na cvičenie aspoň 30 minút 2 - 3-krát do týždňa. Najlepšie urobíte, ak budete kombinovať kardio aktivity, ako je beh (prípadne beh na mieste, skákanie, atď.) so spevňujúcimi cvikmi. Vyskúšajte klasické drepy, brušáky, plank či kliky, prípadne si nájdite iné cvičenie, ktoré sa vám páči a vášmu telu vyhovuje. Na internete nájdete obrovské množstvo rôznych cvikov, na začiatok vám môže pomôcť aj hodinka s profesionálnym trénerom.

Ak neviete ako začať, pozrite si videá s cvikmi, ktoré zvládnete aj v obývačke

Tabletky na chudnutie sú doplnok stravy, nie náhrada

Ako sme už spomínali, samotné tabletky na chudnutie nespôsobia zázrak. Môžu však výrazne pomôcť a uľahčiť namáhavé chudnutie. Pri trvalom dodržiavaní zdravej životosprávy dosiahnete postavu, o ktorej ste vždy snívali. Nebude to jednoduché, ale vaše zdravie a krása však stojí za to.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar