Patríte medzi takmer 70 % ľudí, ktorí majú zubný kameň? Účinne ho odstráni jediná metóda

zubný kameň

Zuby nám dokážu spôsobiť najväčšie trápenie. Môžu byť príčinou neznesiteľnej bolesti, ak sú pokazené zuby, zápach z úst znižuje sebavedomie. Nedôsledná starostlivosť o ústnu dutinu sa prejavuje vznikom zubného kameňa. 

Aj keď väčšina z nás zubný kameň dobre pozná, len málokto mu skutočne rozumie. To je častou príčinou mnohých mýtov o tom, prečo zubný kameň vzniká a ako ho správne ošetrovať. Namiesto nebezpečných a neúčinných domácich receptov sme si nechali poradiť od stomatologičky MDDr. Andrey Hrubej, ktorú možno poznáte aj z instagramového profilu Zápisník zubárky.

Ako zubný kameň vzniká a prečo by ste mu mali venovať zvýšenú pozornosť?

Čo je to zubný kameň?

Zubný kameň je zvápenatený povlak, ktorý sa tvorí na zubnej sklovine vďaka baktériám prirodzene sa vyskytujúcim v našich ústach. Je pevne spojený so zubnou sklovinou, môže sa vytvoriť aj na snímateľnej protéze alebo pod ďasnom.

Zubný kameň má citeľne drsnejší povrch ako zub, vďaka čomu efektívne zachytáva pigment. Zatiaľ čo čerstvý zubný kameň má svetlú farbu, ak nie je odstránený, časom získať žltý až hnedastý farebný nádych. Dáta siete zubných lekárov Open Care uvádzajú, že zubný kameň má až 68 % dospelých. (1)

zubný kameň ďasno

Zubný kameň má až 68 % dospelých ľudí. 

Ako vzniká zubný kameň?

MDDr. Andrea Hrubá, Zápisník zubárky

MDDr. Andrea Hrubá

Za tvorbu zubného kameňa sú zodpovedné baktérie v ústach, ktoré sa zachytávajú na zubnú sklovinu a živia sa najmä jednoduchými sacharidmi v potravinách. Mnoho ľudí si preto myslí, že ak nejedia sladkosti, zubného kameňa a kazu sa nemusia obávať, no nie je to pravda. Jednoduché sacharidy obsahuje aj ovocie, pečivo, nápoje a ďalšie potraviny. 

„Veľmi dôležitú úlohu má slina, u niektorých ľudí obsahuje viac minerálov a tým sa bude zubný kameň tvoriť rýchlejšie. A netreba zabudnúť, že aj niektoré lieky môžu mať vplyv na tvorbu zubného kameňa,“ uvádza stomatologička MDDr. Andrea Hrubá

Ak povlak vzniká v oblasti, kde sa nachádza niektorý z vývodov slinných žliaz, zachytáva sa naň stále viac vápnika, fosforu a horčíka, ktoré časom stvrdnú a nedajú sa obyčajným čistením kefkou odstrániť. Podľa Open Care trvá zubnému povlaku iba 24 hodín, aby stvrdol a zubný kameň sa vytvorí asi za 12 dní. (1)

Zubný kameň je problém

Zubný kameň sám o sebe nebolí a často zuby „obaľuje“ z vnútornej strany alebo v medzizubných priestoroch, ktoré sú skryté pred okolitými pohľadmi. Bežná stratégia „kým to nebolí, netreba to riešiť“ je v prípade zubného kameňa široko rozšírená a mnohí ho nepovažujú za dostatočný dôvod na návštevu zubára. Aj nenápadný zanedbaný zubný kameň môže byť príčinou veľkých zdravotných problémov.

„Neplatí, že zubný kameň drží zuby pokope, je to najčastejší mýtus o zubnom kameni,“ upozorňuje stomatologička a vysvetľuje, že hromadenie zubného kameňa „odtláča od zuba ďasno, ktoré ustupuje spolu s kosťou. Zub drží vo svojom zubnom lôžku menej a menej, až sa môže začať kývať a prídete oň.“

Zubný kameň je ložiskom baktérií, ktoré spôsobujú zápal ďasien a nepríjemný zápach z úst. Pri dlhodobom zanedbaní dentálnej hygieny môže stav prerásť až do parodontitídy. 

zubný kameň

Zubný kameň je ložiskom baktérií a môže tiež spôsobovať zápach z úst.

Zubný kameň nezanedbávajte ani na mliečnych zuboch detí

Podľa skúseností stomatologičky je opakovaným mýtom medzi rodičmi, že zubný kameň na mliečnych zuboch detí nie je potrebné riešiť. Opak je pravdou a deťom môže spôsobiť problémy so zubami už v útlom veku. „Zubný kameň u detí je tiež potrebné odstrániť. Aj deti môžu mať zapálené ďasná, v horšom prípade aj parodontitídu,“ vyvracia mýtus MDDr. Andrea Hrubá. 

deti zubný kameň

Mliečny chrup detí je tiež potrebné udržovať bez zubného kameňa.

Ako bezpečne odstrániť zubný kameň?

Mnohí majú strach posadiť sa do zubárskeho kresla, preto hľadajú alternatívne spôsoby, ako si zubný kameň svojpomocne ošetriť doma. Internet je plný návodov využívajúcich sódu bikarbónu, škrupinky z orechov či dokonca čistiace prostriedky na toaletu, ktoré môžu nenávratne poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť oveľa horšie problémy.

Najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom, ako sa zbaviť zubného kameňa, je dentálna hygiena. Na odstránenie zubného kameňa stačí jediná návšteva, pretože špeciálny ultrazvuk účinne odstraňuje aj hrubé vrstvy zubného kameňa už pri jemnom priložení.

Po vyčistení sú vyleštení skloviny pomocou jemného piesku odchádzate s chrupom, ktorý je na dotyk hladký a ďalšie nečistoty a povlak sa budú usádzať oveľa ťažšie. Ošetrenie nie je bolestivé, hoci pri odstraňovaní hrubých usadenín môže zapálené ďasno krátkodobo krvácať. Po ošetrení môžete chvíľkovo pociťovať zvýšenú citlivosť zubov. 

Dentálna hygiena dvakrát ročne účinne zabraňuje usádzaniu hrubých vrstiev zubného kameňa, ktoré by mohli spôsobiť väčšie problémy.

dentálna hygiena

Dentálna hygiena dvakrát ročne je jediný účinný spôsob na odstránenie zubného kameňa.

Zasa sme pri zubnej kefke

Ani poctivé absolvovanie dentálnej hygieny nepomôže, ak svoje zuby nebudete každý deň udržiavať v čo najlepšom stave. Bohužiaľ, správna technika nie je samozrejmosťou, čo je príčinou toho, že aj pri častom umývaní sa zubný kameň neprestáva tvoriť.

Ďalším extrémom je až úzkostlivá starostlivosť o chrup a čistenie zubov takmer po každom jedle. Podľa stomatologičky je ranné a večerné čistenie dostatočné na to, aby sme predišli usadzovaniu zubného kameňa. „Časté čistenie spojené s používaním veľkej sily a nevhodnej techniky dokáže viac ublížiť ako pomôcť. Môžete si poraniť ďasná, spôsobiť odhalenie zubných krčkov alebo dokonca vytvoriť klinové defekty (ľudovo povedané, vyšúchať si sklovinu v oblasti krčku),“ dodáva lekárka.

čistenie zubov

Ochranou pred vznikom zubného kameňa je pravidelné čistenie zubov správnou technikou.

Bez ohľadu na to, čo sa nám snažia nahovoriť reklamy, žiadna zubná pasta vám bez správnej techniky zdravý chrup nezaistí. Pri umývaní zubov ide najmä o mechanické odstránenie povlaku a zvyškov jedla. „Ak máte problém s tvorbou zubného kameňa, vyčistite si tieto miesta navyše s jednozväzkovou kefkou. Odstránite tým povlak aj z ťažšie dostupných miest a zabránite opätovnej tvorbe kameňa,“ odporúča stomatologička MDDr. Hrubá.

Dôležitú úlohu zohrávajú tiež medzizubné kefky alebo zubná niť, pomocou ktorých dôkladne vyčistíte miesta, kde sa vlákna zubnej kefky nedostanú. 

Spoluautorom článku je Michal Hosťovecký.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar