7 zmien, ktoré by ste mali urobiť, ak máte doma alergika
Počet alergikov stále rastie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je to štvrté najčastejšie ochorenie. Alergie prinášajú množstvo nepríjemností, výrazne zhoršujú kvalitu života po psychickej a fyzickej stránke, zaťažujú vašu peňaženku neustálym nakupovaním liekov, ktoré nie vždy zaberajú. Dokonca sa vám môže zdať, že toto ochorenie je úplne neliečiteľné. Príznaky alergií však môžete zmierniť (a časom možno úplne eliminovať), ak urobíte pár zmien vo vašej domácnosti.
Prečo trpíme alergiami?
Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému človeka na látky z prostredia, ktoré zdravému organizmu neškodia. Látky, ktoré vyvolávajú túto reakciu, nazývame alergény. Alergénom môže byť prakticky čokoľvek.
Predispozícia alergicky reagovať je dedičná. Dedičnosť tvorí 50 – 80 % príčin alergií. Vrodenému riziku vzniku alergii sa hovorí atopia. Typickými prejavmi atopie je peľová alergia, atopický ekzém a alergická astma. Imunitný systém atopika má schopnosť vytvárať zvýšené množstvo protilátok v triede IgE (imunoglobín E), ktoré reagujú na látky z vonkajšieho prostredia.
Za rastúci počet ľudí trpiacich alergiou však nemôže len dedičnosť. Je to následok zmien životného štýlu a vonkajšieho prostredia. Medzi riziká tzv. západného životného štýlu patria vplyvy domáceho a pracovného prostredia, teda interiérov, v ktorých trávime 95 % nášho času, ale aj znečistenie ovzdušia, fajčenie a stravovacie návyky.
Ďalšou príčinou nárastu počtu alergikov je oslabenie imunitného systému častou a neraz zbytočnou liečbou antibiotikami, ale aj prehnaná hygiena, sterilita domácností.
Naši predkovia trávili väčšinu svojho času v exteriéri – napríklad prácou na hospodárskych dvoroch a poliach. Toto prostredie poskytovalo prirodzenú ochranu proti alergiám tak, že umožňovalo stály kontakt s alergénmi, ktorým si vypestovali imunitu. Absencia kontaktu s prírodou podnecuje prehnané reakcie na rastliny, pele, srsť zvierat a iné potenciálne alergény, ktoré sa v nej nachádzajú.
Inhalačné alergény
Alergickú reakciu môže vyvolať jedlo, bodnutie hmyzom, alebo alergény vo vzduchu. Práve tieto sa vyskytujú najčastejšie. Kvalifikované odhady hovoria, že 20 až 25 % populácie trpí chronickou nádchou. Alergénom, ktoré spôsobujú reakciu po vdýchnutí, hovoríme inhalačné alergény.
Domáci prach a roztoče
Prach je zmesou rôznych organických aj anorganických látok. Hlavnými zložkami, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu, sú výkaly roztočov a alergény z domácich zvierat. Okrem toho prach obsahuje aj mycélie a spóry húb, baktérie, čiastočky z odumretej ľudskej kože, zvyšky potravín, textílií, peľové zrná atď.
Roztoče sú mikroskopické článkonožce, žijúce v bytovom prachu a v textíliách. Nachádzajú sa v záclonách a závesoch, kobercoch, pohovkách a plyšových hračkách, najlepšie podmienky na život majú na lôžkach, kde je pre nich ideálna teplota a dostatok výživy. Živia sa kožným odpadom z ľudského tela. Ideálna teplota pre množenie roztočov je 25 °C. Neznesú UV žiarenie a studený vzduch.
V každom byte sú desiatky miliónov roztočov, jeden gram prachu z matraca ich môže obsahovať 2000 až 15 000.
Alergiou na roztoče trpí hlavne dýchacie ústrojenstvo človeka, ale môže vyvolať aj atopický ekzém. Tento typ alergie sa prejavuje najmä:
- svrbenie nosa, upchatý nos
- dráždivé pocity v očiach, slzenie
- svrbenie kože na celom tele
- ekzém, vyrážky a opuchy
- kašeľ, dychavičnosť, pískanie pri dýchaní
- dyseptické ťažkosti až anafylaxia.
Alergia sa môže prejavovať aj na celkovom stave organizmu, napríklad chronickou únavou, ospalosťou, poruchami spánku a koncentrácie, nervozitou, zvýšenou teplotou bez jasnej príčiny, opakovanou bolesťou hrdla a hlavy, útlmom čuchu a chuti. Opakované infekcie horných dýchacích ciest sú tiež znamením, že treba navštíviť alergológa. Po anamnéze, fyzikálnom vyšetrení a alergénových testoch určí presnú diagnózu a stanoví liečbu.
Čo môžete doma urobiť v rámci prevencie a liečby alergie?
Pri liečbe alergie na roztoče nestačí len brať antihistaminiká a kortikosteroidy, ktoré vám predpísal lekár. Súčasťou terapie je eliminácia alergénov vo vašom domácom prostredí, bez ktorej liečba nebude účinná.
1. Prispôsobte si zariadenie domácnosti
Prvým opatrením, ktoré je nutné urobiť, ak ste zistili, že trpíte alergiou na prach/roztoče, je odstránenie starých a nepotrebných vecí z domácnosti. Koberce, kožušiny, záclony, závesy, páperové periny, deky, voľne položené plyšové hračky, rôzne ozdobné prvky – to všetko prispieva k veľkému množstvu prachu. Odstráňte všetko, čo je zbytočné. Minimalisticky zariadený byt sa vám bude omnoho ľahšie upratovať.
2. Neprinášajte si domov žiadne ďalšie „ložiská roztočov“
Ak je to možné, kupujte deťom radšej umývateľné hračky, alebo také, ktoré môžete prať v práčke.
Domáci miláčikovia tiež zvyšujú prítomnosť roztočov v byte. O tom, či je pre vás vhodné chovať v byte „chlpáčov“, sa porozprávajte s vaším lekárom. Myslite aj na to, že budete musieť o niečo častejšie upratovať.
3. Zaobstarajte si špeciálne lôžkoviny pre alergikov
Keďže roztočom sa najlepšie darí v lôžkovinách, treba spálňam venovať zvýšenú pozornosť. Používajte špeciálne polopriepustné obliečky z mikrovlákna. Obsahujú povlak, ktorý tvorí fyzickú bariéru medzi zdrojom roztočov a alergikom. Sú ušité z husto tkanej látky, ktorá prepúšťa vzduch, ale mikroskopické častice nie. Alergény sa nedostanú do nosa, ani na pokožku alergika, čím sa výrazne zlepší jeho stav.
4. Zaobstarajte si práčku s programom pre alergikov
Ak aj nevlastníte špeciálne obliečky z mikrovlákna, tie obyčajné môžete zbaviť roztočov pravidelným praním. Vankúše, prikrývky, plachty a obliečky by ste mali prať každý týždeň pri teplote 60 °C. Moderné práčky disponujú špeciálnymi programami pre alergikov alebo na odstránenie zvieracích chlpov z oblečenia.
Na trhu sú dostupné aj chemické prípravky proti roztočom, ktorými dokážete jednoducho neutralizovať alergény, na čalúnenom nábytku, kobercoch a iných textíliách vtedy, keď nemáte čas na pranie či tepovanie.
Každodennému osvieženiu perín a vankúšov pomáha ich vystavenie priamemu slnečnému žiareniu alebo mrazu. Roztoče neznášajú UV žiarenie a pri mínusových teplotách neprežijú.
5. Sušička bielizne ničí prach a baktérie
Prachu a baktérií vo vašich obliečkach, ale aj v oblečení, vás účinne zbaví sušička na bielizeň.
Ak vlastníte sušičku, iste ste si všimli, koľko nečistôt sa zachytí v jej filtri po jednom cykle sušenia. Navyše, mokré prádlo, rozvešané na radiátore či voľne v byte, môže zachytávať mikroskopické nečistoty, na ktoré by ste mohli alergicky reagovať. Sušenie v byte tiež príliš zvyšuje vlhkosť ovzdušia, čím vytvára podmienky na vznik plesní, ktoré sú tiež častým inhalačným alergénom. To je ďalším dôvodom, prečo je sušička užitočným pomocníkom pre alergikov.
6. Upratujte s vysávačom s HEPA filtrom a
V domácnosti, kde býva alergik, je nevyhnutné denne vysávať. Nie je jedno, aký vysávač použijete. Niektoré modely sú síce výkonné, ale určité množstvo prachu vypúšťajú späť do vzduchu. Alergénov vás teda nezbavia.
Hlavným parametrom, ktorý by ste si mali pri výbere vysávača všímať, je kvalita filtrov. „Alergény a ďalšie dráždivé látky sa v domácnosti usadzujú vo forme prachu – na podlahách, nábytku a ďalších aj tých najmenších plochách. Aj pri najmenšom pohybe vzduchu sa víria a my ich vdychujeme. Niektoré častice sú ťažké a rýchlo si opäť sadajú, iné sú schopné poletovať aj niekoľko hodín. Všetky miesta, kde sa prach usadzuje, je potrebné pravidelne upratovať. Na koberce a čalúnený nábytok je vhodný vysávač s veľmi jemnou filtráciou," hovorí MUDr. Tomáš Rohovský pre portál prealergikov.sk.
Vhodným riešením sú vysávače s vodným filtrom, ktoré nečistoty udržiavajú v nádobe s vodou, ktorá sa po upratovaní jednoducho vyleje. Prach sa tak nedostane do vzduchu, ani do iných častí vysávača, odkiaľ by ste ich museli odstraňovať.
Aj vysávače s kvalitnými filtračnými vreckami môžu dostatočne zadržiavať prach. Pri klasických vysávačoch si všímajte kvalitu výstupného filtra. Mikrofilter HEPA neprepustí do ovzdušia žiadne nečistoty. Naopak – mal by fungovať ako čistička vzduchu – teda vzduch, ktorý z neho vyjde je čistejší, ako ten, ktorý vysaje. Okrem kvality filtra si všímajte vzduchotesnosť konštrukcie, pre istotu, že vzduch nebude unikať žiadnymi medzierkami.
Podlahy a nábytok by ste mali utierať na mokro. Čím častejšie budete upratovať na mokro, tým nižšie bude riziko výskytu prachu. Pre alergikov sú vhodné tzv. akaricídne prostriedky, na utieranie prachu na nábytku sú určené špeciálne vlhčené utierky. Ak sa chcete vyhnúť chemickým prostriedkom, alternatívou pre vás je parný mop, ktorý využíva na čistenie len čistú vodu.
7. Udržujte optimálnu vlhkosť a teplotu vzduchu
Vytvoriť podmienky, ktoré nevyhovujú roztočom, dokážete pravidelným vetraním a sledovaním vlhkosti vzduchu. Roztoče majú radi teplo. My, ľudia, tiež. Ak však nechcete, aby sa vo vašom byte množili alergény, teplotu vzduchu by mala byť 20 - 22 °C, a to najmä v spálni. Vetrajte čo najčastejšie a vyhnite sa prekurovaniu miestností.
Ideálna vlhkosť vzduchu by sa mala držať v rozmedzí 30 - 50 %. V zimnom období má vlhkosť vzduchu tendenciu klesať pod 20 %. V tomto čase je vhodné použiť zvlhčovač vzduchu.
Diskové a doskové zvlhčovače fungujú na princípe prirodzeného odparovania čistých molekúl vody. Jednoducho tak zvlhčujú vzduch, bez toho, aby ho „prevlhčili“, pretože vzduch v miestnosti neudrží väčšie množstvo pary. Ich sekundárnou funkciou je čiastočné odstránenie nečistôt z ovzdušia, preto sa im hovorí aj práčky vzduchu.
Ultrazvukové zvlhčovače sú schopné zabezpečiť zvýšenú vlhkosť vzduchu v krátkom čase. Rozprašujú vodu na mikroskopické kvapky pomocou ultrazvukovej vibračnej membrány a vytvárajú tak umelú hmlu.
Tieto prístroje bývajú vybavené hydrostatom. Vďaka nemu môžete stále sledovať, či je vlhkosť optimálna.
Nezabúdajte na prirodzenú prevenciu
Životné prostredie, strava, psychický stav genetika a mnoho ďalších faktorov ovplyvňuje náš zdravotný stav. To však neznamená, že budete navždy patriť do neustále rastúcej skupiny alergikov. Spomeňte si na to, že naši predkovia alergie vôbec nepoznali, pretože boli prirodzene chránení.
Malé zmeny životného štýlu, častejšie pobyty na miestach, kde je vzduch čistejší, výlety do hôr, k moru, alebo len do najbližšieho lesa, ale aj strava, bohatá na vitamíny – to všetko vám môže pomôcť zlepšiť váš zdravotný stav.
Pridajte komentár ku článku