Patrí deťom tablet do rúk?
Elektronické zariadenia sú pre deti veľmi lákavé už v útlom veku. Svietiace obrazovky, rozmanité farby a tvary vedia veľmi rýchlo upútať ich pozornosť. Navyše sa veľmi jednoducho ovládajú a vyvolávajú v deťoch každého veku túžbu hrať sa a objavovať stále nové funkcie. Mnohým rodičom zas pomáhajú malého nezbedníka zabaviť, keď sú sami veľmi zaneprázdnení. Kto sa hrá, nevymýšľa nezbedníctva. Je však práve toto vhodný spôsob, ako ich udržať na mieste?
Všetkého veľa škodí. To platí dvojnásobne pri deťoch, ktorých aktivity vo voľnom čase sú súčasťou duševného vývoja. Treba si určiť mieru a objaviť spôsob, ako technické zariadenia využiť na rozvoj a vzdelávanie dieťaťa, namiesto toho, aby sa stalo závislým na nezmyselných hrách.
V akom veku je pre dieťa vhodné začať používať tablet?
Mnoho detí dostáva do rúk mobil a tablet skôr, ako sa naučí chodiť a rozprávať. Dokonca existuje aj niekoľko aplikácií, ktoré sú vyvinuté pre deti do dvoch rokov. Takíto drobčekovia však tablet rozhodne nepotrebujú.
To, že batoľatá radi, potichu a spokojne sledujú videá a pohybujú obrázkami na svietiacej obrazovke, ešte neznamená, že sú pripravené na denné používanie počítačov a tabletov. Potrebujú skôr tráviť veľa času vonku a učiť sa kontaktu s reálnym svetom, pričom využívajú všetky zmysly. Pre ich vývoj je to veľmi dôležité.
S darovaním prvého tabletu počkajte aspoň do nástupu do škôlky, teda do troch rokov. Ani v tomto veku to nie je vaša povinnosť. Aj škôlkar sa jednoducho zaobíde bez techniky.
Po dosiahnutí troch rokov môže byť pre deti používanie tabletu veľmi zábavné aj poučné. Aplikácie, určené pre najmenších používateľov tabletov, ich učia rozpoznávať nové tvary a farby, ukazujú rôzne obrázky a zvuky, ktoré upútajú ich pozornosť. V tomto veku používajte tablet spolu s ním. Vyberte tie najvhodnejšie aplikácie a rozprávajte sa s ním o tom, ako tablet funguje.
Chvíľka oddychu pre rodičov
Pre vyťažené mamičky môže byť chvíľa hier s tabletom oddychom, alebo príležitosťou dokončiť svoju prácu. Pozor si treba dávať na to aby sa z toho nestala jediná možnosť, ako zabaviť dieťa. Vymyslite niekoľko alternatív, ako kreatívne vyplniť voľný čas. Mate po ruke zopár hračiek, farbičky, plastelínu a iné drobnosti, s ktorými bude môcť využívať svoju predstavivosť naplno.
Nepoužívajte techniku ako nástroj na upokojenie. To je najkratšia cesta k závislosti. Vyriešiť závislosť bude omnoho ťažšie, ako vydržať chvíľku hnevu pre takú maličkosť ako je ukončenie hry s tabletom v rámci miery, ktorú ste si určili.
Tablet je vhodnou zábavou na dlhé cesty, počas ktorých sa deti zvyknú nudiť. Dlhú chvíľku na cestách si môžu skrátiť sledovaním obľúbenej rozprávky či hraním hier. Narozdiel od kníh a iných hračiek sú pri cestovaní veľmi praktické, zaberajú veľmi málo miesta.
Vyberte tie správne aplikácie
Používanie tabletu deťmi však rozhodne nie je len o bláznivých hrách s farebnými skákajúcimi predmetmi, ktoré na vás môžu pôsobiť ako návykové hracie automaty pre deti. Existuje veľké množstvo zmysluplných aplikácií, ktoré ich nielen zabavia, ale aj niečo naučia.
Správne zvolené aplikácie pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku, logické myslenie schopnosť učiť sa.
Vďaka vzdelávacím aplikáciám sa môže naučiť sa nové písmenká, či slovíčka v cudzom jazyku. Školáci sa zas pracovať s aplikáciami s matematickými a vedeckými úlohami, podanými zábavnou formou. Pre inšpiráciu uvádzame niekoľko zaujímavých aplikácií:
Tobík upratuje
Táto aplikácia pre najmenších je vytvorená tak, aby ich naučila rozoznávať rôzne predmety. Dieťa pomocou nej „upratuje“ hračky, potraviny, oblečenie a iné veci, ktoré sa bežne nachádzajú v dome.
Abeceda pre deti
Aplikácia, pomocou ktorej sa môže dieťa naučiť prvé písmenká. Jeho úlohou bude uhádnuť slovíčko, patriace k obrázku, ktorý sa postupne odkrýva.
Fun with Flupe - English Words
Ak ste sa rozhodli učiť vaše dieťa cudzie jazyky čo najskôr, skúste to aj pomocou zaujímavých aplikácií. Jednou z nich je aj English with Flupe. Je to jednoduchá aplikácia, ktorá učí dieťa pomenovať rôzne predmety, prečítaním a priradením slovíčka k obrázku.
Duolingo
Duolingo je najznámejšia a najobľúbenejšia aplikácia určená pre školákov, ktorí sa učia viac, ako jeden cudzí jazyk. Hlavným jazykom je angličtina. Aplikácia učí deti takou hravou formou, že ani nevnímajú, že sa učia.
Portály Matika.in a Kozmix
Školáci, ktorí chcú byť najlepší v predmetoch, ktoré ich bavia, sa môžu realizovať na portáloch Matika.in a Kozmix. Nájdu tu rôzne zaujímavé príklady na precvičovanie, zoradené logicky podľa náročnosti a predmetu.
Koľko času by malo stráviť dieťa s tabletom?
Ako dlho necháte dieťa hrať sa s tabletom, je na vás. Odborníci pre magazín PBS parents odporúčajú menej ako pol hodinu pre škôlkarov, hodinu pre 6 – 7 ročné deti. Starší školáci by nemali tráviť s tabletom viac ako dve hodiny denne.
Čím viac času strávi dieťa elektronickými hrami, tým menej sa venuje kreatívnym činnostiam a komunikácii s rodičmi a súrodencami.
Dohodnúť sa na presných pravidlách o čase, strávenom hrami na tablete, môže byť náročné. Niekedy sa to nezaobíde bez hádok a sĺz. Aj napriek tomu je veľmi dôležité, aby dohodnutý čas dodržiavali dôsledne, bez vyjednávania. Vymedzeniu času vám pomôže napríklad klasický budík.
Nastavte si ho na dohodnutú chvíľu po jeho zazvonení požiadajte dieťa, aby tablet odložilo.
Aby ste mali dieťa s tabletom pod dohľadom a vedeli, akým aplikáciám sa venuje, pomôže zaviesť pravidlo, že technické zariadenia ostanú v spoločných priestoroch, teda v obývačke či kuchyni. Neberte si ani vy telefóny a tablety do spálne a hry spolu zdieľajte.
Modernejším spôsobom vymedzenia času, stráveného na tablete, je napríklad aplikácia ESET Parental Control. Táto aplikácia umožňuje nastavenie denného limitu používania. Po jeho uplynutí sa tablet jednoducho zablokuje a spustí znovu na druhý deň. Takto budete mať istotu, že dieťa netrávi príliš veľa času na tablete, aj keď ho nemáte pod dohľadom. Okrem limitovania času aplikácia blokuje aj nevhodné stránky a sledovať polohu vášho dieťaťa.
Nevýhody používania tabletov deťmi
Nadmerné používanie tabletov môže byť pre vývoj dieťaťa priam nebezpečné. Nezabúdajte, že v každom veku potrebuje dostatok vašej pozornosti. To, že je pri hre s tabletom tiché a spokojné, neznamená, že je to to najlepšie, čo môže v danej chvíli robiť.
Najcitlivejšie na negatívny vplyv tabletov sú batoľatá. Ich zvedavosť na okolitý svet, predmety, ktoré bežne používame a pobyt v prirodzenom prostredí vonku, býva častým používaním tabletov značne potláčaná. Rozprávať a pohybovať sa učí pozorovaním a komunikáciou s ostatnými ľuďmi. Myslite na to a neobmedzujte ho vo vývoji.
Ani deti v školskom veku by nemali tráviť čas hrami na počítačoch, tabletoch či telefónoch na úkor športových aktivít a hrania sa vonku. Neobmedzené hranie sa s tabletom môže v extrémnych prípadoch vyvolávať závislosť.
Závislé dieťa netrávi čas pohybovými aktivitami, čo už priamo súvisí so zdravotnými problémami, ako je obezita a poruchy imunity.
Výskumy potvrdili, že existuje aj súvislosť medzi zníženou schopnosťou rozoznávať ľudské emócie a nadmerným používaním technických zariadení. Veľa detí komunikuje so svojimi rovesníkmi radšej prostredníctvom mobilu ako tvárou v tvár. Sociálne interakcie sú mimoriadne dôležité pre rozvoj ich emocionálnej inteligencie, čo je ďalší dôvod, prečo treba limitovať čas strávený pred obrazovkami.
Negatívny vplyv na zrak
Dlhodobé používanie počítača, tabletu či telefónu oči značne vyčerpáva. Pri pravidelnom používaní bez prestávok a pri nevhodnom osvetlení môže spôsobiť poruchy zraku. Ako ohrozuje žiarenie z obrazoviek zrak detí? K tomuto problému sa vyjadrila očná lekárka.
„K zrakovým ťažkostiam sú náchylnejšie deti, ale ak majú oči zdravé, zaostrujú ľahšie, ako dospelí, takže pre nich nie je tak veľký problém mobil používať aj niekoľko desiatok minút. Trvalým používaním zraku na takto blízku vzdialenosť môže dôjsť k preťaženiu zaostrovacích svalov a vzniku poruchy spolupráce oboch očí a očných problémov.“
MUDr. Lucia Valešová, primárka očnej kliniky DuoVize v Prahe pre portál ctidoma.cz
Dôležité je, aby dieťa používalo tablet pri vhodnom osvetlení. Pre oči je najškodlivejšie sledovať obrazovku zblízka v tme. Najneskôr po dvadsiatich minútach treba odpútať jeho pozornosť tak, aby sa pozeralo na vzdialený predmet.
Poruchy spánku
Obrazovky vyžarujú modré svetlo, ktoré obmedzuje tvorbu melatonínu, tzv. spánkového hormónu. Tým sa v mozgu aktivuje stav bdelosti. Pravidelné používanie tabletov, najmä vo večerných hodinách, môže spôsobiť, že sa dieťaťu nechce spať.
„Z výskumov vyplýva, že pre ľudský organizmus je okrem intenzity svetla dôležitá aj jeho farba. Najsilnejší účinok má modré svetlo, ktoré aktivuje na očnej sietnici receptory, ktoré riadia bdelosť. Keď sme modrému svetlu vystavení príliš dlho a nie cyklicky, ako je to v prírode normálne, tak sa narušuje prirodzený biorytmus. Večer sa nám nechce spať a cez deň sme ospalí a nesústredení. Toto svetlo vydávajú aj obrazy počítačov, televízií, smartfónov a tabletov,“ hovorí MUDr. Valešová.
Pre lepší spánok je dobré ukončiť hry s tabletom najneskôr hodinu pred spaním. Ukončením vplyvu modrého svetla sa dieťa pripraví na oddych.
Vyhýbať sa technike úplne nie je riešením
Práca s technickými zariadeniami je v dnešnej dobe nevyhnutnosťou. Zakázať deťom tablety a telefóny úplne by mu mohlo život v spoločnosti zbytočne skomplikovať. Dotykové obrazovky a internet sa využíva všade okolo nás a základy ich ovládania patria ku gramotnosti človeka.
Technické zariadenia sú však skonštruované tak, aby ovládanie bolo intuitívne. To znamená, že sa nemusíte snažiť ukázať ich dieťaťu čo najskôr. Spôsob používania pochopí veľmi rýchlo aj v neskoršom veku. Dovtedy ho nechajte behať po vonku, zabávať sa a veľa, veľa tvoriť. Pre jeho budúcnosť je to to najlepšie.
Pridajte komentár ku článku