Prostata: Strašiak mužov nielen po 50-tke. Čo o nej treba vedieť? 

Príznaky ochorenia prostaty

Problémy s prostatou sa zvyknú objavovať prevažne u starších mužov, no nevyhýbajú sa ani mladším ročníkom.  

Môžu spôsobovať časté nutkanie na močenie a budiť vás zo spánku. Často však stoja aj za nepríjemnými močovými infekciami, ktoré výrazne ovplyvňujú každodenné fungovanie. 

Akými príznakmi sa prostata zvykne ohlásiť a kedy by ste mali zbystriť pozornosť? 

Čo je prostata?

Prostata je mužský pohlavný orgán nachádzajúci sa medzi dnom panvy a močovým mechúrom. Nazýva sa tiež predstojná žľaza a je neodmysliteľnou súčasťou mužského pohlavného systému. 

V tele muža plní viacero dôležitých úloh: 

  • Tvorba prostatickej tekutiny - táto tekutina je spolu so spermiami súčasťou ejakulátu.
  • Podieľa sa na plodnosti - pravidelné a bezproblémové vylučovanie prostaty je dôležité pre kvalitu a funkčnosť spermií a teda v neposlednom rade aj pre mužskú plodnosť. 
  • Vytláčanie tekutiny do močovej trubice - prostata obklopuje močovú rúru a jej svaly dokážu rúru zatlačiť a vytlačiť tak tekutinu do močovej trubice. 
  • Uzatváranie močovej trubice počas ejakulácie - zabraňuje spermiám dostať sa do močového mechúra.
  • Uzatváranie semenných kanálov počas močenia - ochrana pred vniknutím moču do semenných kanálov.
  • Zdroj rozkoše, tzv. mužský bod G - podľa mnohých výskumov majú aj muži bod G a to práve v oblasti prostaty.

Veľkosť prostaty muža v mladom veku je porovnateľná s veľkosťou gaštanu, no s pribúdajúcim vekom môže narásť dokonca až na veľkosť pomaranču a spôsobovať nepríjemné komplikácie. 

Ktoré príznaky by ste nemali prehliadať? 

Čo je prostata

Prostata je malý orgán v približnej veľkosti ako gaštan. 

Príznaky prostaty: Ako spoznať, že sa s vašou prostatou niečo deje? 

To, že vaša prostata nie je v poriadku zistíte na základe príznakov, ktoré rozhodne netreba podceňovať či nebodaj ignorovať. O ktoré ide? 

  • Časté nutkanie na močenie, nočné močenie, možný únik moču.
  • Slabý prúd moču. 
  • Problémy so spustením močenia. 
  • Komplikácie počas močenia, ako prerušovanie či bolestivosť. 
  • Zástava močenia. 
  • Potreba opätovného močenia krátko po močení. 
  • Neúplné vyprázďňovanie močového mechúra.
  • Bolesti v podbrušku. 

Týmito príznakmi môže byť sprevádzané akékoľvek ochorenie prostaty, či už ide o zápal alebo jej nezhubné či zhubné zväčšenie. 

Tip od experta

"Treba povedať, že v úvodných štádiách rakoviny prostaty neeixstujú špecifické príznaky. Ochorenie býva spočiatku bezpríznakové a často sa naň príde náhodou pri preventívnom vyšetrení krvi, resp. vyšetrení pohmatom a následnou biopsiou.“

MUDr. Štefan Szeiff, urológ

Najčastejšie ochorenia prostaty

Prostatu môžu postihnúť viaceré ochorenia, najčastejšie pritom ide o tieto tri choroby - prostatitída, hyperplazia prostaty a rakovina prostaty.

1. Prostatitída

Prostatitída predstavuje zápal prostaty, pri ktorom sa prostata zdurí a stuhne. Vzniká ako dôsledok bakteriálnych infekcií vyvolaných rôznymi baktériami, ako E. coli, zlatý stafylokok, Klebsiella či napríklad aj chlamýdie. 

Prostatitída najčastejšie vzniká tak, že sa infekcia prostredníctvom močovej trubice dostane do prostaty, no známe sú aj prípady šírenia krvou. 

Niekedy zápal prostaty vzniká aj po operačných zákrokoch v tejto oblasti. 

Vznik a rozvinutie zápalu môže byť postupné alebo náhle. Hrozí tiež riziko opätovného či chronického zápalu. Liečba prostatitídy je preto pomerne často behom na dlhú trať. 

Príznaky zápalu prostaty a diagnostika ochorenia

Zápal prostaty môže predpovedať krv v moči, zakalený moč, bolesti podbruška, triesiel a chrbta, ale tiež aj bolestivá ejakulácia a príznaky podobajúce sa chrípke

Ako toto ochorenie odhaliť? Zvyčajne lekár odoberie moč a pošle ho na analýzu. Tá umožňuje zistiť konkrétneho záškodníka, ktorý zápal prostaty spôsobuje. Ďalšou možnosťou sú krvné testy, postprostatická masáž alebo ultrazvuk. 

Zápal prostaty: Lieky ako pomoc

Keďže ide o zápal, na jeho liečbu je potrebné nasadenie liečby prostredníctvom antibiotík.

Akúsi doplnkovú liečbu tvorí podávanie tzv. alfa blokátorov, ktoré pomáhajú močovému mechúru "zrelaxovať". 

Prostata lieky

Zápal prostaty sa lieči pomocou antibiotík. 

2. Hyperplázia prostaty

Hyperplázia prostaty je benígne, teda nezhubné zväčšenie tohto dôležitého mužského orgánu. Zväčšujúca sa prostata tlačí na močovú rúru, čoho dôsledkom sú rôzne komplikácie súvisiace predovšetkým s močením. 

Postupné zväčšovanie prostaty, ako aj samotné ťažkosti s močením môžu dokonca viesť až k upchatiu močových ciest a znížiť funkciu obličiek. Je preto dôležité konať včas a liečbu neodkladať.

Prečo vzniká hyperplázia prostaty?

Príčiny zväčšenia prostaty ani v súčasnej dobe nie sú jasne vymedzené. Poukazuje sa však na viacero faktorov, ktoré môžu mať tento nepríjemný stav na svedomí. Najčastejšie ide o:

  • pokročilý vek,
  • genetická predispozícia,
  • nevhodná životospráva.
Priebeh hyperplázie prostaty môžu výrazne zhoršovať iné ochorenia, ako cukrovka či vysoký krvný tlak. 

Hyperplázia prostaty a jej príznaky

Zväčšená prostata dá o sebe vedieť problémami pri močení, pocitom plného močového mechúra, neustálym nutkaním na močenie, častým nočným močením, bolesťou pri močení či krvou v moči. 

V pokročilejších štádiách sa môže objaviť i únik moču. 

Liečba zväčšenej prostaty - Lieky

Po diagnostikovaní zväčšenej prostaty je potrebné pristúpiť k jej liečbe. Tá môže pozostávať z viacerých možností. 

V prípade zachytenia včasného štádia sú veľmi účinné režimové opatrenia, ako dostatok pohybu či obmedzenie alkoholu.

Ďalšou možnosťou je medikamentózna liečba spočívajúca v užívaní blokátorov alfa1 adrenoreceptorov, čo znižuje napätie hladkého svalstva. Využívajú sa aj ďalšie lieky - inhibítory 5-alfa reduktázy, ktoré blokujú vplyv enzýmov či antimuskariniká na zmiernene komplikácií s močovým mechúrom. 

V prípade zväčšenej prostaty možno siahnuť aj po výživových doplnkoch s obsahom rastlinných extraktov pozitívne vplývajúcich na zdravie prostaty. 

Pokročilé, vážne štádiá hyperplázie prostaty sa zväčša liečia chirurgicky.

NÁŠ TIP: Hľadáte prípravok na podporu liečby problémov s prostatou? Pozrite si náš test, v ktorom sme pre vás vybrali a ohodnotili 7 najlepších doplnkov na prostatu. 

Prostata prevencia

Pri včasných štádiách hyperplázie prostaty zvyčajne stačí dodržiavať režimové opatrenia - mať dostatok pohybu i zdravú, vyváženú stravu. 

Rakovina prostaty

Túto diagnózu z úst lekára nechce počuť nikto, no aj napriek tomu sa to stane približne 2000 pacientom ročne.

Čo toto ochorenie predstavuje? 

Rakovina prostaty je malígne, teda zhubné ochorenie prostaty, ktoré v tele začína rovnako, ako iné nádorové ochorenie - nezdravým menením buniek na prekacinózne až rakovinotvorné.

Tieto bunky sa následne nahromaďujú na istom mieste v tele a vytvárajú nádor. V prípade rakoviny prostaty je miestom vytvorenia nádoru práve prostata. 

Rakovina prostaty, jej príznaky a diagnostika

Aj pri rakovine prostaty sa objavujú symptómy postihujúce predovšetkým mužské močové ústrojenstvo. Veľmi časté sú problémy s močením, ktoré zahŕňajú časté nutkanie na močenie, neschopnosť vyprázdniť celý močový mechúr, nočné močenie. 

K príznakom rakoviny prostaty patrí tiež krv v ejakuláte, poruchy erekcie či bolestivá ejakulácia. Objavujú sa tiež bolesti krížov a panvy, a taktiež aj strata chuti do jedla a úbytok na hmotnosti. 

K rizikovým faktorom vzniku rakoviny prostaty patrí pokročilý vek, zlá životospráva, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, nedostatok pohybu, obezita, ale aj rodinná anamnéza.

Diagnostika rakoviny prostaty zvyčajne prebieha u urológa po kontrolných vyšetreniach zahŕňajúcich vyšetrenie cez konečník, odber krvi na prostatický špecifický antigén (PSA) či odber vzorky z prostaty (histologické vyšetrenie). 

Rakovina prostaty a liečba

Liečba rakoviny prostaty závisí predovšetkým od štádia tohto ochorenia, ale tiež aj od zdravotného stavu pacienta či jeho veku. 

V prípade včasného zachytenia, keď rakovina zatiaľ napadla len časť prostaty, sú vyhliadky na vyliečenie pomerne dobré. 

Liečba najčastejšie spočíva v chirurgickom odstránení prostaty a v následnom žiarení. 

Tip od experta

"Ak pacient príde do urologickej ambulancie s príznakmi, musíme sa pokúsiť odlíšiť zhubné a nezhubné ochorenie. Chronické zväčšenie prostaty je otravné, znižuje kvalitu života, ale v zásade nezabíja. Na karcinóm prostaty môže pacient zomrieť.“


doc. MUDr. Frederico Goncalves, PhD., urológ

Vyšetrenie prostaty - Prevencia je základ

Ak máte akékoľvek podozrenie na ochorenie prostaty, neváhajte a navštívte vášho všeobecného lekára, ktorý môže vykonať primárné vyšetrenie prostaty. Následne vás odporučí ku urológovi na odborné vyšetrenie prostaty. 

Základom je vyšetrenie prostaty cez konečník a v prípade podozrenia na rakovinu prostaty aj odber krvi na marker aktivity. Konečné diagnostikovanie nádoru prostaty prebieha na základe histologického vyšetrenia vzorky. 


Neignorujte pravidelné preventívne prehliadky u urológa

O gynekologických preventívnych prehliadkach žien a o ich dôležitosti sa hovorí pomerne často. To však už neplatí o preventívnych prehliadkach mužov u urológa. A to aj napriek tomu, že i muži nad 50 rokov by mali raz za 3 roky absolvovať preventívku u urológa.

Preventívna kontrola u urológa spočíva v rozhovore, počas ktorého urológ zisťuje váš zdravotný stav, prípadné komplikácie a obtiaže. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie, tiež palpačné vyšetrenie prostaty a semenníkov a ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močových ciest. 

Vykonáva sa aj laboratórne vyšetrenie moču. 

Prevencia zdravia prostaty

Modrá stuha sa využíva ako symbol rakoviny prostaty. 

Ako sa pred rakovinou prostaty chrániť?

Podobne, ako pri iných ochoreniach, tak aj pri rakovine prostaty zohráva dôležitú úlohu zdravý životný štýl. Ten by mal pozostávať z vyváženej stravy a dostatku pohybu. 

Samozrejmosťou prevencie by mali byť tiež už spomínané pravidelné preventívne prehliadky.

Vyskúšajte tiež cviky na prostatu!

Ako súčasť prevencia proti prostate lekári veľmi často odporúčajú aj Kegelove cviky. Tie dokážu posilňovať svaly panvového dňa a zároveň podporovať zdravie prostaty.

Ide o nenáročné, diskrétne cviky, ktoré si môžete zacvičiť v podstate kdekoľvek a kedykoľvek. Ich princíp spočíva v sťahovaní a uvoľňovaní svalu, ktorý využívate na zastavenie močenia. 

Vyskúšajte tiež cviky z nasledujúceho videa, ktoré dokážu pomôcť nielen pacientom s rakovinou prostaty, ale poslúžia aj ako prevencia. 

Na záver

Keď sa vaša prostata ohlási, neignorujte ju. Úspešnosť liečby ochorení prostaty totiž do veľkej miery závisí od toho, v akom štádiu sú odhalené. 

Pokiaľ je ochorenie diagnostikované včas, je možné úspešne sa vyliečiť aj z takej závažnej diagnózy, ako je rakovina prostaty. Starajte sa o seba a o svoje zdravie. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar