Je krátkodobý detox účinný?
Z vonkajšieho prostredia, z chemicky ošetrovaných a spracovaných potravín, či rôznych kozmetických produktov a čistiacich prostriedkov pôsobia na ľudský organizmus toxické látky.
Telo na ne môže reagovať rôznymi zdravotnými problémami, zhoršením stavu pleti, alebo neustálym pocitom únavy, stresu a nervozity. Ak cítite, že s vami nie je niečo v poriadku, možno je čas si dopriať niekoľkodňovú očistu.
Príprava a začiatok krátkodobého detoxu
Pred tým ako sa pustíte do detoxu, majte na pamäti, že vaše telo má samočistiace schopnosti. Nie je nutné vrhať sa do extrémnej diéty pozostávajúcej len z jedného pohára citrónovej šťavy denne. Nie všetky drastické „výživové“ plány, ktoré nájdete na internete, budú mať želané účinky. Pri veľmi nízkom kalorickom príjme si namiesto prečistenia organizmu od škodlivín môžete spôsobiť spomalenie metabolizmu. Pre vaše zdravie to môže byť naozaj nebezpečné.
Preto k detoxu pristupujte rozumne. Vyberte si potraviny, ktoré vám dodajú nevyhnutné množstvo energie a zároveň vám pomôžu vyplaviť všetky nahromadené toxíny.
Základom je však pripraviť vaše trávenie na nadchádzajúcu zmenu. Deň pred začatím detoxu zaraďte do stravy viac vlákniny pre podporu funkcie hrubého čreva. Po tejto príprave sa môžete pustiť do samotnej diéty.
Aké typy krátkodobého detoxu poznáme a pre koho je vhodný?
Typy detoxikačných diét rozoznávame podľa hlavnej zložky jedálnička, ktorú budete konzumovať. Niektoré z nich sú pomerne jednotvárne, iné poskytujú pestré možnosti, ako sa stravovať.
Ak však netrpíte zdravotnými problémami, detox z ovocia a zeleniny vám rozhodne neublíži, ani keď ho budete pravidelne opakovať. To vám potvrdí aj výživová poradkyňa Vilma Vittek:
„Krátkodobý detox, v dĺžke trvania 1-3 dni, je vhodný pre každého (okrem tehotných žien, ľudí s veľmi nízkou telesnou hmotnosťou a vážne chorých pacientov). Je to veľmi účinný spôsob ako očistiť a zregenerovať telo. Stačí vynechať živočíšne produkty, obilniny, sladkosti a konzumovať iba menej sladké ovocie a zeleninu (okrem škrobovej), v akomkoľvek množstve. Ideálne iba zeleninu, ktorá obsahuje dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny.
Detox treba podporiť zvýšeným prísunom tekutín, predovšetkým čistej vody a bylinkových čajov, s vylúčením kávy a alkoholu. Krátkodobý detox môžete zaradiť do svojho bežného života. Urobte si pravidelne raz týždenne "čistiaci zeleninový deň", alebo aspoň občas vynechajte večeru a predĺžte čas bez jedla. Svojmu telu doprajete priestor na pravidelnú očistu a regeneráciu a pomôže Vám to udržať si zdravú hmotnosť."
Okrem zeleninovej očistnej kúry poznáme aj ďalšie druhy detoxu:
Ovocný detox
Konzumácia ovocia počas troch dní účinne prečistí vašu tráviacu sústavu. Niektoré detoxikačné diéty, odporúčané odborníkmi, obsahujú aj určitú dávku bielkovín, ktoré môžete doplniť proteínovým nápojom. Ide to však aj bez neho. Ovocie vás zasýti a dodá dostatok energie a vitamínov.
Navyše, obsahuje veľa vlákniny, ktorá už v prvý deň diéty, pozostávajúcej len z ovocia, naštartuje vaše trávenie a dostane všetky toxíny z tela von. Konzumujte celé jablká a hrušky so šupkami, nespracované, alebo vo forme smoothies. Skvelými „čističmi“ sú citrusové plody. Pridať môžete orechy a semienka, ako zdroj zdravých tukov.
Ovocno – zeleninový detox
Tento druh detoxu umožňuje zostaviť si jedálniček pomerne pestro. Zaradiť môžete rôzne druhy zeleniny a ovocia. Plody musia byť čerstvé, samozrejme vysoko kvalitné. Pokiaľ môžete, uprednostnite ovocie a zeleninu z menších fariem, či priamo zo záhradky.
Najviac vitamínov získate z čerstvej surovej zeleniny, no dopriať si môžete aj varenú alebo pripravenú na pare. Ako zdroj bielkovín poslúžia strukoviny. Chuť jej dodajú zdravé bylinky a cesnak, jablčný ocot alebo balsamico v bio kvalite. Pri dochucovaní sa vyhnite soli a cukru. Pokrmy môžete doplniť orechmi, vhodnou prílohou sú sladké zemiaky či hnedá ryža.
Detox so zelenými smoothies
Špeciálny spôsob očisty prináša detoxikačný plán, ktorý pozostáva z jedného zeleného smoothie na raňajky, na obed a na večeru. Smoothie si pripravíte z listovej zeleniny, v kombinácii s bobuľovým ovocím a jablkami. Medzi smoothies sú povolené menšie snacky v podobe nesolených orieškov či surovej zeleniny a detoxikačný bylinný čaj. Takýto detox vás dôkladne prečistí, no vyžaduje naozaj pevnú vôľu, pretože budete bojovať s pocitom vlčieho hladu.
Čomu sa počas detoxu vyhýbať?
Všetky „čistiace diéty“ sa zhodujú v jednom: žiadny alkohol, cigarety ani kofeín. Tieto tri prvky z vášho výživového plánu vylúčte. Zabudnite tiež na priemyselne spracované potraviny s pridaným cukrom, soľou a konzervačnými látkami. Nevhodné je aj červené mäso, mäsové výrobky, mliečne výrobky a biele pečivo, majonéza, džemy, dezerty a fast food sú tabu.
Čo sa stane s telom počas detoxu?
Detoxikácia organizmu vyžaduje dávku pevnej vôle. Zo začiatku zrejme budete pociťovať silný hlad, nedostatok energie, možno bolesť hlavy. Tieto príznaky je možné pretrpieť – potrvajú maximálne dva dni.
Pri dôslednom dodržiavaní diéty sa dostavia výsledky v podobe zdravého tela, plného energie, zbaveného škodlivín. Budete sa cítiť sviežo, kruhy pod očami zmiznú, pokožka bude zdravá a pružná.
Krátkodobý detox nie je vhodným spôsobom na chudnutie. Aj keď počas niekoľkých dní spozorujete úbytok hmotnosti, znamená to, že vaše telo vyplavilo vodu, ktorú zadržiavalo. Stratené kilá sa vrátia späť hneď po skončení diéty.
Ako radí špecialistka na výživu, Ing. Janka Guráňová, detox pre vás môže znamenať trvalú zmenu: „Krátkodobý detox je ideálny na naštartovanie dlhodobejších zmien v stravovaní. V určitých prípadoch je takáto forma „šokovej terapie“ pre organizmus spúšťačom metabolických pochodov, ktoré doteraz akoby spali. Zvýšený prísun čerstvých živín, vitamínov a minerálov pomôže doplniť nedostatočné alebo vyčerpané zásoby v tele. Vďaka tomu sa po relatívne krátkom čase budete cítiť sviežejšie a vitálnejšie. Dôležitou zásadou však je neprekračovať odporúčanú dĺžku trvania detoxu. Po ňom by mal nasledovať racionálne zostavený jedálniček.“
Fungujú a pomáhajú detoxikačné prípravky? Prečítajte si podrobnú recenziu.
Detox nie je len o jedle
Prečistenie organizmu je príležitosť dopriať telu všetko, čo potrebuje, aby sa zbavilo nahromadených toxínov. Pomocníkom pri prečisťovaní môže byť aj sauna a masáž, alebo aromaterapeutický kúpeľ so špeciálnymi soľami.
Napriek poklesu energie v prvých dňoch detoxu by ste mali do vašej dennej rutiny zaradiť ľahké cvičenie. Pohyb je pre prečistenie tela nevyhnutný. Fyzická aktivita zrýchľuje krvný obeh a pomáha vášmu telu vylučovať škodlivé látky. Skvelou voľbou je joga, ale postačí aj rýchla chôdza či beh.
Ako pokračovať v stravovaní po detoxe?
Krátkodobý detox môže predstavovať prípravu na dlhodobú očitstu, avšak treba si rozmyslieť, či je naozaj nevyhnutný. „Dlhodobý detox má byť aplikovaný iba terapeuticky, cielene na odstránenie konkrétneho zdravotného problému a pod dohľadom lekára,“ hovorí Vilma Vittek.
Po skončení krátkodobej detoxikácie organizmu je teda dobré zvážiť, či sa vrátite k pôvodnému spôsobu stravovania sa, alebo zmeníte niektoré svoje návyky natrvalo. A to najmä v prípade, že sa pokúšate zhodiť nadbytočné kilá. Ak obmedzíte nezdravé prehrešky v stravovaní na minimum aj v bežné dni , možno ani detox nebudete potrebovať.
Pridajte komentár ku článku