Najčastejšie buriny v záhrade: Ako sa ich zbaviť?

Ako sa zbaviť buriny v záhrade

Ešte ste z vašej záhradky ani nestihli odstrániť všetku burinu a už sa znova zelenie? Že je vám tento scenár dobre známy? 

Nekonečný boj s burinou je nočnou morou nejedného záhradkára. A pritom nie každá burina, ktorá vám vyrastie medzi hriadkami je neželaným návštevníkom. Niektoré druhy burín totiž môžu byť prospešné pre samotnú záhradku, ale aj pre vaše zdravie.

V tomto článku sa pozrieme na tie najčastejšie buriny v záhradách a poradíme vám, ako sa ich zbaviť. 

Burina: Postrach alebo pomoc pre vašu záhradu?

Keď sa povie burina, mnohým záhradkárom sa pri pomyslení na hodiny strávené jej odstraňovaním objavia na čele kropaje potu.

Burina pritom nie je iba estetickým problémom, ktorý prezrádza, či svoju záhradku zanedbávate. Môže totiž výrazne ovplyvňovať rast a plodenie vašej záhrady.

V  čom teda môže byť burina pre záhradu škodlivá? 

  • Vysušuje pôdu - buriny spotrebúvajú približne dvakrát viac vody ako rastliny, ktoré pestujete.
  • Tieni pôdu i pestované rastliny - pre buriny sú zväčša typické väčšie listy, ktoré zatieňujú jednak pôdu, ale aj pestované rastliny a spomaľujú tak ich rast.
  • Buriny môžu prenášať vírusové či hubové ochorenia
  • Uvoľňovanie oxidu uhličitého do pôdy - pretože korene burín majú väčšiu dýchaciu mohutnosť, uvoľňujú do pôdy viac oxidu uhličitého. Výsledkom je rýchlejšie uvoľňovanie živín z pôdy a tým pádom ochudobnenie prostredia pre pestované rastliny. 

Ak by sme to mali zhrnúť, hlavným dôvodom škodlivosti buriny pre záhradku je odoberanie živín z pôdy a znehodnocovanie prostredia, v ktorom rastliny žijú. 

Pokiaľ ale patríte k zanieteným záhradkárom, určite ste sa stretli už aj s názormi, podľa ktorých môže byť burina do istej miery pre záhradku i prospešná. 

Ako na pestovanie bez buriny

Niektorí záhradkári nestŕpia vo svojej záhrade žiadnu burinu, iní ju v prijateľnej miere považujú za prospešnú. 

Prírodná záhrada: Keď je burina povolená

V posledných rokoch sa trendom v záhradkárčení stala prírodná záhrada.

Vyznávači prírodného pestovania považujú záhradu za miesto života, kde sa majú dobre cítiť nielen pestované rastliny, ale aj rôzne živočíchy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou prírody. Akákoľvek chémia je, samozrejme, tabu.

Povolená je však burina, v jazyku prírodných záhradkárov označovaná ako sprievodná rastlina. Tá totiž môže byť pre záhradku prínosom, keďže zvyšuje jej rôznorodosť, vďaka čomu sa záhrada stáva biologicky stabilnejšou. 

Vítaná je aj kvôli svojej schopnosti zadržiavať v pôde vlhkosť, nakoľko pôdu prekrýva. Niektoré druhy buriny, resp. sprievodných rastlín sú zdrojom nektáru či peľu a priťahujú tak včely prospešné pre záhradku. 

Pozor však na to, aby sa vám sprievodné rastliny nevymkli spod kontroly. Aj tu totiž platí, že všetkého veľa škodí. Burinu by ste nemali nechať prerásť, ale odstrániť ju z vašej záhradky ešte skôr, než stihne zakvitnúť a vysemeniť sa. 

Nie je burina ako burina: Záhradná burina vs. liečivá burina

Existuje množstvo druhov burín, pričom veľká časť z nich je jedlá a dokonca i liečivá. Kým teda plev môže oberať vašu zeleninu o výživné látky, vám ich naopak dokáže doplniť. 

Dôležité je však naučiť sa poznať jednotlivé druhy burín, ktoré vám v záhradke narastú a zvoliť ten správny čas ich zberu a ďalšieho spracovania či konzumácie. 

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce liečivé buriny v záhradke patrí napríklad hviezdica prostredná, púpava lekárska, praslička roľná, zádušník brečtanovitý či napríklad aj stará známa žihľava. Vždy zbierajte len tie druhy liečivých burín, ktorými ste si na 100% istí (rovnako ako pri hubách).

Ak sa rozhodnete pre zber a následné spracovanie, najlepším obdobím je jar, kedy sú ešte listy a výhonky mladé. Zbierať by ste rozhodne nemali na miestach, ktoré sú chemicky ošetrované. 

A ako liečivú burinu využívať? 

Využitie liečivej buriny môže byť rôzne. V malých množstvách ju môžete pridávať do jedál, napríklad pri príprave nátierok, slaných koláčov či ako korenie. 

Z liečivých burín si tiež môžete pripraviť čaj, kúpeľ alebo zábal. Skôr než sa ale rozhodnete pre konkrétne využitie, zistite si o rastlinke, ako aj o jej dávkovaní viac. Pomôže vám internet či knihy o liečivých rastlinách. 

7 najčastejších druhov burín v záhrade. Ako sa ich zbaviť?

V záhrade môžete natrafiť na veľké množstvo burín. Ktoré druhy patria k tým najčastejším a ako ich vyhnať zo záhrady?

1. Pupenec roľný

Túto rastlinu spoznáte jednoducho. Obvíja sa v podstate o čokoľvek, čo jej príde do cesty a bráni tak rastu pestovanej rastliny.

Má biele až svetloružové kvety a hlboké, rozvetvené korene, kvôli ktorým je jej likvidácia pomerne náročná. 

V záhradke síce môže narobiť škody, na ak sa pustíte do jej vyťahovania, myslite na to, že je vynikajúcou liečivou rastlinou. Pomáha pri tráviacich problémoch, nafúknutom bruchu či zápche, je to tzv. prírodné preháňadlo. Nápomocná je ale aj pri zápale močových ciest či pri horúčke. 

Ako sa zbaviť pupenca roľného v záhrade? 

Likvidácia pupenca je náročná a zdĺhavá. Používajte rýľ a opatrne ním pupenec podrývajte.

Pozor však na korene a na to, aby vám v zemi nič nezostalo. Postačí totiž iba malý zabudnutý kúsoček a pupenec môžete čoskoro znova očakávať v záhrade. 

Ďalším spôsobom je použitie herbicídov na rozkvitnuté pupence, buď postrekom alebo natieraním na listy. Postupujte opatrne, tak, aby ste herbicídy neaplikovali na pestované rastliny. 

Ako vyzerá pupenec roľný

Pupenec roľný sa obvíja okolo všetkého, na čo natrafí. Zroj: Botany.cz

2. Púpava lekárska

Púpava lekárska je síce v záhradke veľmi agresívnou rastlinou, no kvôli svojim liečivým účinkom ju rozhodne netreba zatracovať. 

Má hlbší kolovitý koreň a vytrhnúť ju len tak rukami, bez toho aby sa koreň porušil, je takmer nemožné. Rozmnožuje sa práve kúskami koreňov, ale i semenami, čo môže byť problém najmä vtedy, ak sa stihne vysemeniť. 

Púpava je vo všeobecnosti známa svojimi liečivými účinkami. Pozitívne vplýva na tráviacu sústavu i na močové ústrojenstvo

Využiť ju možno v kuchyni pri príprave jedál - je vhodná do polievok, šalátov alebo na prípravu medu. Pri zdravotných problémoch vyskúšajte napríklad čaj alebo tinktúru z púpavy. 

Ako sa zbaviť púpavy v záhrade?

Púpavu by ste mali v záhradke odstraňovať hneď v začiatkoch jej rastu. Len tak docielite úspešný boj s touto vytrvalou "burinou". 

Použite rýľ či lopatku a ručne púpavu podrýľujte. Pozor, aby ste nepreťali koreň. 

Pokiaľ sa chcete zbaviť púpavy v trávniku, siahnuť môžete aj po herbicídoch. Vyhnite sa im ale v prípade výskytu púpavy vo vašom zeleninovom záhone. 

Púpava lekárska

Púpava lekárska je jedna skvelá liečivá rastlina, ktorú by ste po vytrhnutí zo záhrady mali zúžitkovať vo svoj prospech. 

3. Zádušník brečtanovitý

Ďalšou veľmi často sa vyskytujúcou burinou je zádušník brečtanovitý.

Spoznáte ho podľa drobných modrofialových kvetov a listov srdcovitého tvaru. Stonka je plazivá - zádušník je teda skôr nízkeho vzrastu, no pokiaľ dostane šancu a prichytí sa niekde, dokáže narásť aj do výšky.  

Aj v tomto prípade nejde len o obyčajnú záhradnú burinu. Zádušník brečtanovitý má totiž i liečivé účinky. 

Veľmi účinný je pri rôznych tráviacich ťažkostiach, ako nadúvanie, znížená tvorba žĺče či žalúdočnej kyslosti, ale aj pri zápaloch horných dýchacích ciest. Je vhodný aj na vonkajšie použitie pri hnisavých ranách. 

Zádušník má široké možnosti využitia. V kuchyni ho môžete použiť do polievok, nátierok či na pizzu. Jedlé kvietky zas vynikajúco poslúžia ako ozdoba rôznych zákuskov či dezertov. Zo zádušníka si môžete pripraviť čaj utlmujúci kašel či tinktúru na hnisavé rany. 

Ako sa zbaviť zádušníka brečtanovitého v záhrade?

Pokiaľ zádušník brečtanovitý napadol váš trávnik a radi by ste sa ho zbavili, nemusíte ihneď siahať po chémii. Zádušník totiž ľahko odstránite i mechanicky, vytrhnutím. To platí aj v prípade, že sa táto rastlinka presťahuje do vašej záhrady. 

Určite ju ale po vytrhnutí nezabudnite ochutnať.

Ako vyzerá zádušník brečtanovitý

Zádušník možno z pôdy odstrániť pomerne ľahko.

4. Praslička roľná

Aj prasličku roľnú považuje množstvo záhradkárov za burinu, ktorá obmedzuje v raste budúcu úrodu, no pritom by mala byť vnímaná v prvom rade ako liečivá rastlina. 

Táto na prvý pohľad nenápadná rastlina obľubuje vlhké miesta s vyššou hladinou spodnej vody. Má rada slnko, ale i tieň, vďaka čomu sa jej veľmi dobre darí. Aj z toho dôvodu by ste ju nemali dávať do kompostu, pretože sa veľmi ľahko môže rozrásť. 

Ak vám obsadí záhradu, využite to. Má vynikajúce močopudné účinky, vďaka čomu pozitívne vplýva na zdravie močového ústrojenstva. Obzvlášť nápomocná môže byť pri obličkových kameňoch či piesku. 

Využiť ju však možno aj na podporu zdravia ciev či na tíšenie bolesti pri zápale hrdla. 

Z prasličky si môžete dopriať čaj alebo aj kúpeľ. 

Ako sa zbaviť prasličky v záhrade?

Praslička roľná je veľmi agresívna rastlina a zbaviť sa jej nemusí byť vôbec jednoduché. Najúčinnejším prostriedkom je herbicíd, ten ale nemožno aplikovať v záhone. 

Ak teda máte prasličku medzi rastúcou zeleninou, neostáva vám nič iné, ako mechanické odstraňovanie. 

Ako vyzerá praslička roľná

Praslička roľná je vnikajúcim pomocníkom pri obličkových kameňoch či piesku. 

5. Hviezdnik ročný 

Hviezdnik ročný si možno ľahko pomýliť s rebríčkom obyčajným. Obľubuje slnečné stanoviská, kde môže dorásť do výšky takmer dvoch metrov. 

Má pekné, drobné kvietky, pripomínajúce sedmokrásky a preto ho niektorí záhradkári nechávajú rásť aj v okrasných záhonoch. Medzi zeleninou však nie je vítaný, nakoľko vytvára trsy, ktoré spravidla vytláčajú pestované rastliny. 

Dokáže sa intenzívne vysemeňovať a teda aj rýchlo rozširovať. 

Má veľmi dobré protizápalové vlastnosti, využiteľný je teda napríklad pri zápaloch hrdla, močového mechúra či prostaty. Okrem toho pomáha tiež zmierňovať silné menštruačné krvácanie a účinný je aj pri krvácajúcich hemoroidoch

Z hviezdnika možno zúžitkovať listy, kvety, ale tiež aj koreň, a to či už na prípravu čaju, kúpeľu, zábalu alebo aj tinktúry. 

Ako sa zbaviť hviezdnika ročného v záhrade? 

S likvidáciou hviezdnika by ste mali začať ešte skôr, než stihne zakvitnúť. Použite rýľ alebo motyku a hviezdnik opatrne vyberte.

Účinné môže byť i pravidelné kosenie, samozrejme, na miestach, kde to je možné. 

Ako vyzerá hviezdnik ročný

Hviezdnik ročný má kvety podobné sedmokráske a preto ho mnohí pestujú aj v okrasných záhonoch. 

6. Žihľava dvojdomá

Žihľavu, nazývanú tiež pŕhľava, pozná hádam každý.

Ide o známu rastlinu, ktorá na svoj rast potrebuje množstvo vlahy a teplejšie prostredie. Najlepšie sa jej preto darí od mája do konca septembra. Neublíži jej však ani chlad. Na našom území rastie prakticky všade. 

Mnohí záhradkári sa jej snažia zbaviť a neuvedomujú si pritom, že im doma rastie hotový poklad. Pŕhľava je totiž bohatá na dôležité vitamíny, ako A, B, C. 

K jej účinkom patrí napríklad regulácia hladiny cukru v krvi, stimulácia krvného obehu či prečistenie krvi. Je tiež močopudná a pomáha aj pri reume a bolestiach kĺbov. 

Do tela ju môžete dostať formou čaju alebo si z nej pripraviť napríklad aj šalát. Najideálnejším obdobím na jej zber je jar, kedy je rastlina mladá. 

Ako sa zbaviť žihľavy dvojdomej v záhrade?

Aj táto rastlina patrí k tým ťažšie vyhubiteľným - má široké rozvetvené korene a v pôde sa rýchlo šíri. 

Zakročiť proti nej treba hneď v začiatkoch jej rastu. Žihľavu odstraňujte mechanicky vyrýľovaním či vytrhávaním. Pomôže aj opakované, pravidelné kosenie. 

Ak nič nezaberá a vy ste už na pokraji zrútenia, využiť môžete chémiu. Počítajte však s tým, že môžete poškodiť okolitý trávnik a rastliny.

Jedna z babských rád hovorí, že po odstránení žihľavy by ste mali miesto jej výskytu zaliať vriacou vodou. Účinnosť tohto spôsobu však nie je 100%-ná.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá je jedna z najlepších liečivých "burín". 

7. Pýr plazivý

Ďalšou nepríjemnou burinou, ktorá sa dokáže rozrásť rýchlosťou blesku je pýr plazivý. V pôde vytvára hustú spleť a prerastá cez všetky rastliny, čím ich oberá o priestor. 

Kolienkaté steblá dokážu vyrásť až do výšky 120 cm. Na ich koncoch sa nachádzajú malé klásky. 

Pýr by ste mali zo svojej záhrady odstrániť čo najskôr, no nevyhadzovať ho, ale zúžitkovať ďalej. Je totiž liečivou "burinou", z ktorej sa využívajú práve podzemky. 

Je prospešný pre močové cesty a prispieva k vyplavovaniu obličkových kameňov či piesku. Môže pomôcť ale aj pri problémoch s plodnosťou

Dopriať si ho možno formou odvaru či čaju. Vyskúšať ale môžete aj kúpeľ či obklady. 

Ako sa zbaviť pýru plazivého v záhrade?

Výhodou tejto rastliny je, že jej korene nie sú až tak hlboké a v prípade, že je pôda vlhká, pýr z nej ľahko vytiahnete. 

Pri intenzívnom napadnutí môžete pôdu prerýľovať a následne preosiať cez sitko, ktoré zachytí všetky korene. 

Pokiaľ sa v okolí nenachádzajú žiadne okrasné či zeleninové záhony, aplikovať môžete aj herbicíd, či už postrekom alebo štetcom na jednotlivé listy tejto buriny. 

Ako vyzerá pýr plazivý

Odstraňovanie pýru zo záhradky vám pôjde najjednoduchšie po daždi. 

(Ne)Chemický postrek proti burine: Účinný zabijak plevu?

Najšetrnejším, avšak nie vždy najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť buriny v záhrade je jej mechanické odstraňovanie, teda plevanie. 

Ide však o veľmi pracný spôsob, ktorý treba opakovať v podstate neustále. Ak vám však už dochádza trpezlivosť, do boja s burinou sa môžete pustiť i pomocou špeciálnych postrekov. 


Prípravky z obchodu proti burine

Ak už naozaj neviete ako ďalej, k dostatiu sú aj rôzne prípravky na burinu. Rozlišujeme dva základné druhy, a to totálne herbicídy a selektívne herbicídy. 

Totálne herbicídy ničia všetko rad radom a preto sa využívajú ešte pred založením trávnika, chodníka či napríklad dlažby. 

Selektívne herbicídy sú účinné iba na jednu skupinu burín, teda na jednoklíčnolistové, resp. dvojklíčnolistové, a druhú skupinu rastlín pritom nepoškodzujú. 

K najznámejším prípravkom patrí Roundup a Fond (totálny herbicíd) či Bofix (selektívny herbidíc).

O vhodnom prípravku na burinu vám odporúčame poradiť sa s odborníkom. 

Ak ku vašej záhrade či pozemku chcete pristupovať ekologickejšie a šetrnejšie, vyskúšajte domáci postrek na burinu z octu. 


Domáci postrek na burinu z octu

Ocot je všestranný pomocník, ktorý svoje využitie nájde nielen v kuchyni pri príprave jedál či v domácnosti pri upratovaní, ale aj v záhrade. 

Na postrek proti burine z octu budete potrebovať tiež soľ a saponát na umývanie riadu. Do litra kuchynského octu pridajte štvrť hrnčeka soli a niekoľko kvapiek saponátu na riad. 

Dobre premiešajte, nalejte do nádoby s rozprašovačom a aplikujte na burinu. Vyhýbajte sa kvetom či rastlinám, ktoré chcete, aby prežili. 

Kombík radí

Kombík radí


Existuje mnoho babských receptov, ako sa zbaviť buriny v záhrade, nie všetky sú ale na 100% účinné. Za ich vyskúšanie však nič nedáte. 


Narežte citrón na plátky a rozložte na miestach, kde už burinu nechcete mať. Prípadne citrón odšťavte, zmiešajte s vodou a touto zmesou postriekajte burinu. 



A čo vypaľovanie buriny? 

Pomerne účinným spôsobom, ako zatočiť s burinou je aj jej vypaľovanie. Pozor však na bezpečnosť, pretože vypaľovanie buriny na vlastnú päsť sa vám môže ľahko vymknúť spod kontroly. 

Aj preto dnes už na trhu zoženiete špeciálne zariadenia na vypaľovanie buriny, tzv. vypaľovače buriny, či už elektrické, plynové, teplovzdušné. Fungujú na princípe tepelnej likvidácii buriny, ktoré je šetrné k životnému prostredie.

Nejde pritom o bezhlavé vypaľovanie buriny hlava nehlava. Často stačí iba niekoľkosekundové spálenie, po ktorom rastlina po pár dňoch úplne uschne. 

Ako na pestovanie bez buriny?

Ak vo svojej záhrade plev jednoducho nestrpíte, vyskúšajte týchto pár šikovných trikov, ktoré vám pomôžu pestovať bez buriny. 


Na záhonoch vysádzajte na husto

Jednoduchá, no účinná rada. Čím hustejší váš záhon bude, tým menej miesta zostane pre burinu. 


Nastieľajte (mulčujte) pôdu

Mulčovanie alebo aj nastieľanie predstavuje prekrývanie pôdy vhodným materiálom, ktorý bude pre zem vytvárať ochrannú vrstvu. Na mulčovanie možno použiť pokosenú trávu, seno, lístie, štiepku či kompost. 

Výhodou mulčovania je, že potláča rast buriny, ale tiež udržuje vlhkosť a kyprosť pôdy a uľahčuje starostlivosť o záhradu.


Netkaná textília proti burine

Názory na netkanú textíliu sa líšia.

Niektorí na ňu nedajú dopustiť, pretože zabraňuje rastu burín, udržuje v pôde vlahu a chráni koreňový systém rastlín. 

Jej používanie však má aj svoje nevýhody. Ak je závlaha nadmerná, pôda pod textíliou zostáva premočená, čo môže mať za následok chátravenie rastlín.

Ani textília nie je 100%-nou zárukou, že u vás v záhrade už neporastie burina. Napríklad taký pýr môže svojimi ostrými koreňmi textíliu hravo prerásť. 

Tip od experta

"Textília bola vyvinutá na istý účel – má brániť rásť burine a zároveň slúži ako separačná vrstva medzi nástielkou a pôdou. Údajne sa vraj časom rozpadne, ale to sa nikdy celkom nestane. V každom prípade, netkaná textília je polymér, ktorý je chemicky relatívne stály. Nereaguje s pôdou a neovplyvňuje jej chemickú reakciu, ako napríklad betónový základ chodníka, terasy či domu. 


Pravdou však je, že na fyzikálnej úrovni to už tak v pohode nie je. Po čase sa totiž póry v textílii upchajú a tu sa začína jadro problému. To, že neprepúšťa vodu a živiny, to si nemyslím. Póry v textílii sú upchaté organickými zvyškami, zrniečkami piesku, čiastočkami ílu, sprašou, teda materiálom, ktorý vodu prepúšťa."


 

Martin Čurda, záhradný architekt

Na záver

Či už sa rozhodnete odstrániť burinu zo záhrady manuálne vytrhovaním alebo siahnete po chémii, je len a len na vás. Majte však na pamäti, že chémiou môžete uškodiť nielen sebe, ale aj životnému prostrediu. 

Navyše, bola by škoda nevyužiť liečivé "buriny", ktoré vám príroda naservírovala priamo vo vašej záhradke. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar