Ako naučiť deti rozumieť peniazom? Začína to hrou

finančná gramotnosť pre deti

Základy finančnej gramotnosti majú svoje korene v detstve. Pochopenie hodnoty peňazí a schopnosť využiť finančné prostriedky múdro, to je cesta k spokojnému životu bez zbytočných starostí. Deti sa najviac učia pozorovaním svojich rodičov. Často sa sami pýtajú, prečo rodičia chodia do práce, alebo prečo ich obľúbené dobroty v obchode nerozdávajú zadarmo. 

V mnohých rodinách je téma financii tabu. Rozhovory o peniazoch sú pre rodičov nepríjemné i medzi sebou. Zväčša ide len o návyk, ktorý pravdepodobne získali ešte ako deti. Kvôli deťom je namieste prekonať ich. 

Úprimné rozhovory vás v živote posunú a deťom otvoria oči. O hodnote peňazí je potrebné sa rozprávať jazykom, ktorému rozumejú. Opierajte sa o príklady z každodenného života. 

Kedy sa začať rozprávať s deťmi o peniazoch?

Ideálny vek, kedy je dieťa schopné porozumieť peniazom, nedokážeme určiť. Je to veľmi individuálne, no pravdepodobne vám dieťa samo „vyšle signál“, už ako škôlkar. Napríklad zvedavou otázkou. 

Ak nie, odporúčame začať najneskôr v prvom ročníku v škole, súčasne s prvým počítaním. Ak ste so starším dieťaťom túto tému ste ešte nepreberali, nikdy nie je neskoro, preto smelo do toho.

Začnite hrami na obchod

Okrem pozorovania a rozhovorov sú najlepším prostriedkom na učenie sa hry. Zaobstarajte si napríklad hračkársku pokladničku s mincami, ktoré si deti môžu triediť do priehradok. Alebo si vystrihnite bankovky z papiera a pokladňu vyrobte napríklad zo škatule od topánok. 

Deti bude baviť samotné tvorenie. Ukážte im, ako vyzerajú bankovky rôznych hodnôt a podľa nich si vyfarbite jednotlivé papierové obdĺžničky. 

Hrajte sa na obchod, reštauráciu, cukráreň, kino, cirkus, futbalový zápas, zábavný park… Čokoľvek, za čo zvyknete platiť. 

hodnota peňazí

V ranom detstve si vzťah k peniazom deti budujú hrou. 

Znalosti matematiky sú základ

Finančná gramotnosť ide ruka v ruke s matematikou. Dieťa sa potrebuje naučiť počítať, aby dokázalo pochopiť hodnotu peňazí. Či už počítanie na prstoch, s počítadlom, formou pesničiek… 

Začať môžete hneď, ako začne rozprávať. Až potom je čas na skutočné peniaze.

  • Mince v prasiatku

So skutočnými peniazmi treba začať v malom. Predstavte deťom hodnotu mincí a uveďte pár príkladov, čo si môžu kúpiť napríklad za dve-tri eurá. Naučte ich odkladať si mince do peknej pokladničky. Drobné, ktoré si deti môžu vhodiť do prasiatka či farebnej dózy, sú pre ne hotový poklad.

  • Bankovky

Po hodnotách mincí deťom vysvetlite, že papierové peniaze majú niekoľkonásobne vyššiu hodnotu. Počítajte spolu koľko dvojeurových mincí potrebujete, aby ste získali hodnotu desaťeurovej bankovky. Uveďte pár príkladov, čo si môžu kúpiť za väčšie sumy peňazí. 

nakupovanie s deťmi

Aj pri spoločnom nákupe môžete deťom ukázať, akú hodnotu majú mince i bankovky a čo si za ne kúpia.

Vysvetlite deťom princípy šetrenia peňazí

Odkladať si na horšie časy či na niečo, po čom túžia, je vynikajúci zvyk, ktorý zabráni tomu, aby sa dieťa v dospelosti dostalo do dlhov pre chvíľkové rozmary. 

Naučte deti rozoznať rozdiel medzi potrebným a chceným. Dieťa musí porozumieť, že keď si dnes minie peniažky na sladkosti, nebude si mať z čoho ušetriť na hračku alebo niečo väčšie. Vysvetlite im, koľko stoja napríklad školské potreby, nové topánky (keď tie staré začnú tlačiť). 

Zasveťte deti do rodinného rozpočtu. Naučte ich, že prioritou je nakúpiť veci, ktoré sú potrebné k životu, ako napríklad jedlo.

Hoci financie sú vážna a dôležitá téma, pred deťmi zdieľajte aj radosť, ak sa vám podarilo našetriť peniaze na dovolenku či nový nábytok do izby. (1)

úspory

Pri šetrení deťom vysvetlite rozdiel medzi potrebným a chceným.

Pri platení účtov žiadny stres

Na vysvetlenie platenia účtov za bývanie, energie a podobne príde čas až neskôr. Pred deťmi však nedávajte najavo nátlak či stres z tejto povinnosti. Rozprávajte sa o tom, že výroba elektriny stojí veľa peňazí, že systém, ktorým sa dostane voda a teplo do vášho bytu je skutočne zložitý a vyžaduje si prácu veľa iných ľudí. 

Dieťa by malo pochopiť, že platiť za energie je v poriadku. Ak vás bude počuť len sa sťažovať na výšku poplatkov, nezíska pozitívny vzťah k peniazom, ale presvedčenie, že žijete v neustálom nedostatku. Aj tieto postoje dieťa pozoruje. Možno vďaka výchove zmeníte aj vlastný postoj. 

kedy sa rozprávať s deťmi o peniazoch

Pri vysvetľovaní témy peňazí treba zvoliť vhodný jazyk, ktorému dieťa porozumie.

Prečo mama a tato chodia do práce?

K finančnej gramotnosti patrí vysvetlenie hodnoty práce, vzdelania a prípravy na budúcnosť. Úprimne sa rozprávajte o tom, koľko peňazí dostávate za prácu, ako dlho a usilovne ste sa učili, kým ste dosiahli svoje ciele, ako narábate s vlastnou výplatou. (2)

Keď deťom pripomínate, že iba s dobrými známkami budú mať dobrú prácu, nie je to pre ne motivácia. Skôr naopak. Deti sa do určitého veku chcú predovšetkým zabávať a robiť zaujímavé veci. Chcú športovať, tvoriť, hrať sa, rozprávať sa s kamarátmi, prípadne navštevovať zaujímavé miesta. 

Motivujúce pre ne bude práve možnosť robiť tieto zaujímavé veci aj v dospelosti. Dosiahnuť to môžu vďaka vzdelaniu, aktivitám aj mimo školy, pracovitosti a trpezlivosti.

Teenageri si už môžu zarábať sami

Zákonník práce umožňuje deťom od 15 rokov s ukončenou školskou dochádzkou (v rámci výnimky i bez ukončenej školskej dochádzky) začať chodiť na brigády. (3

Dostanú tak možnosť zarobiť si prvé peniaze a naučiť sa s nimi zodpovedne zaobchádzať. Peniaze si deti môžu uložiť na študentský účet v banke. 

Všetko, čo sa naučili, teraz uvedú do praxe. Avšak začiatky nebývajú dokonalé. 

Nie je vôbec na škodu zarobiť si na vlastné oblečenie, športové potreby, knihy atď. Stále im však buďte na blízku a poraďte, keď to budú potrebovať. Jemne zasiahnite, ak zistíte, že dieťa nepoužíva prostriedky práve zodpovedne.

S bankovým účtom si môžu založiť vlastný sporiaci, resp. investičný účet a odkladať si na budúcnosť. (4) Teenagerov láka cestovanie či štúdium v iných krajinách, a to im môže byť veľkou motiváciou k sporeniu. 

tínedžeri finančná zodpovednosť

Pri prvých študentských zárobkoch sa ukážu základy finančnej gramotnosti, ktoré sa deti odmalička učili.

Záver

Výchova nie je vôbec jednoduchý proces. Vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť, ale aj veľkú dávku dôvery k deťom. Netlačte príliš na pílu.

Zodpovednému zaobchádzaniu s peniazmi sa neučíme jeden deň, ale po celý život.


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar