Exotická moringa má až 92 vitamínov, minerálov a výživných látok

sušená moringa

Je až neuveriteľné, koľko výživných látok môže byť obsiahnutých v jednej rastline. Presnejšie povedané, v strome života, známom pod názvom moringa olejodarná.

Jej liečivý potenciál bol objavený v už v starovekej Indii, pred 5000 rokmi. Moringa rastie v záhradách obyvateľov južnej Ázie aj dnes. 

Prvá zmienka o zázračnej moringe pochádza z Véd. Podľa ajurvédy táto rastlina dokázala liečiť až 300 chorôb! V tradičnej medicíne sa šťava z listov používala na hojenie poranení kože. Bojovali pomocou nej proti horúčke, bolestiam hlavy, svalov, tráviacim problémom a rôznym druhom zápalov.

Moringa teda nie je nový výmysel. Existuje a pomáha už tisícky rokov. Keďže sa jej darí v subtropických oblastiach, nie je u nás tak známa. Poďme si ju predstaviť.

strom moringy

Strom moringy

Čo je moringa?

Moringa je strom, ktorý rastie v subtropických pásmach. Prvýkrát sa objavila na úpätí Himalájí, v Indii, neskôr v Afrike a Južnej Amerike. V súčasnosti poznáme až 300 druhov tohto stromu, najznámejší je moringa oleifera, teda moringa olejodarná.

V krajinách pôvodu ju poznajú ako zázračný strom života. Jej výška dosahuje 8 až 14 metrov a každú jednu časť dokáže človek využiť. Kôru, listy, kvety aj plody, korene a semená, dokonca aj odpad, ako sú staré listy. Plody moringy sú chutným jedlom, kvety koreninou, zo semien sa získava olej. Jedia sa aj korene, z kôry sa dajú vyrábať povrazy. 

Čerstvé listy moringy sú predovšetkým potravinou a liečivom. Konzumujú sa surové, varené, ako prísada do jedál, pripravuje sa z nich čaj. Spracúvajú sa sušením, čím sa nestráca ani štipka z úžasnej dávky výživných látok. 

Slovenská značka Moringly, za ktorou je Jarka Bartos, založila plantáž na pestovanie moringy na karibskom ostrove Svätá Lucia. Moringu objavila náhodou počas dovolenky, no po stretnutiach s obyvateľmi ostrova pochopila ich spôsob života a rozhodla sa využiť účinky moringy na výrobu kozmetiky a výživových doplnkov.

Aké výživné látky moringa obsahuje?

Moringa je hotová vitamínová bomba. Zo širokej škály vitamínov a minerálov spomenieme tie, ktoré sa v nej nachádzajú v najväčšom zastúpení a majú vysoký vplyv na zdravie človeka. Sú to:

 • vitamíny A, B1, B3, B6, foláty (B9, kyselina listová), vitamín C, 
 • minerály: vápnik, železo, meď, horčík, fosfor, draslík, zinok
 • omega-3 mastné kyseliny
 • až 18 aminokyselín (leucín, izoleucín, valín a ďalšie)
 • antioxidanty
 • zeatín.

Vitamínov je v strome moringy oleifera oveľa viac. Unikátnou ju robí zeatín, rastlinný rastový hormón a silný antioxidant. Zeatín umožňuje vitamínom, ktoré získate z rastliny, prístup k bunkám, ktoré ich potrebujú. Je to akýsi prenášač, ktorý robí moringu výnimočnú v dlhom rade liečivých rastlín. 

moringa

Aké má moringa účinky?

Účinkov moringy je celé spektrum. Začnime tým, že je extrémne výživná. To znamená, že je vhodná pre každého, kto potrebuje doplniť dávku vitamínov. Pre každého, kto potrebuje posilniť imunitu, získať viac energie, alebo bojuje s nejakým ochorením. Mnohé z účinkov moringy boli potvrdené vedeckými štúdiami.

Vlasy a pokožka

Proteíny a antioxidanty obsiahnuté v listoch moringy, pomáhajú chrániť a vyživovať bunky pokožky. Udržiavajú ju zdravú a sviežu a pomáhajú liečiť kožné problémy. Používa sa aj na pokožku hlavy, kde pôsobí proti lupinám a proti vypadávaniu vlasov.

Vlasová kozmetika z moringy pôsobí proti lupinám a proti vypadávaniu vlasov. Vlasy sú vďaka nej hebké a krásne lesklé. 

NÁŠ TIP: Tuhým šampónom sme v podrobnom teste venovali 35 hodín. Pozrite sa, ktoré dopadli najlepšie. 

Srdce a cievy

Moringa preukázateľne pomáha zredukovať vysoký krvný tlak. Chráni kardiovaskulárny systém pred ochoreniami. 

Anémia

Vstrebávanie železa z rastlín je niekedy problematické. Aj keď ho skonzumujete veľké množstvo, nemáte istotu, že sa dostane tam, kde ho potrebujete. Účinné látky v moringe to dokážu. Veľké množstvo železa, ktoré obsahuje, priamo napomáha tvorbe červených krviniek a predchádza tak chudokrvnosti. 

Zrak

Vďaka vysokému obsahu vitamínu A pomáha moringa udržiavať zdravé oči. 

listy moringy

Čerstvé listy moringy

Tráviaci systém

Bežné tráviace problémy, ako je nevoľnosť alebo zápcha, ale aj závažnejšie, ako je gastritída či niektoré virózy, vyvolávajúce hnačku. Moringa pomáha bojovať s celým radom patogénov, spôsobujúcich tieto nepríjemnosti. 

Zápaly, infekcie

Do boja proti zápalom sa zapájajú vitamíny a minerály, ktoré podporujú prirodzenú schopnosť tela liečiť sa. Ak bojujete so závažným zápalovým ochorením a beriete antibiotiká, moringa vám pomôže prečistiť organizmus a zmierniť tak nežiaduce účinky a následky užívania liekov. 

Obličky a pečeň

Moringa dokáže chrániť vnútorné orgány pred poškodením, ktoré so sebou často prináša užívanie silných liekov. 

NÁŠ TIP: Otestovali sme známe voľnopredajné lieky a prípravky na obličky a močové cesty. 35 hodín sme strávili hodnotením toho najlepšieho, čo je na trhu dostupné.

Cukrovka

Pacientom s diabetom môže moringa pomôcť s reguláciou hladiny cukru v krvi. 

Prevencia rakoviny

Moringa obsahuje látku niazimicín, ktorý môže pomáhať spomaliť rast rakovinových buniek.

Ďalšie ochorenia a nepríjemné stavy, ktoré možno zmierniť pomocou moringy:

 • depresia, úzkosť
 • epilepsia
 • alergie
 • bolesti hlavy
 • obezita
 • uštipnutie hadom
 • lupiny
 • artritída

Ako jedna z mála liečivých byliniek je moringa vhodná aj pri dojčení (avšak o dávkovaní sa treba poradiť s lekárom). Podporuje zdravý vývin bábätka, po pôrode pomáha s tvorbou mlieka. 

V akej forme je moringa najlepšia? 

Sušením moringy sa účinok nestráca. Stáva sa trvanlivou pri zachovaní účinkov. Táto vlastnosť je skvelým predpokladom na výrobu 100 % prírodného a chemicky nespracovaného výživového doplnku. 

Z listov sa pripravuje čaj, alebo prášok, ktorý sa ďalej spracúva do kapsúl. 

Ohľadom dávkovania moringy neexistujú jednoznačné odporúčania. Záleží na tom, či ju užívate na podporu imunity, alebo riešite nejaký zdravotný problém. Všeobecné odporúčanie znie: 2 kapsule 2x denne spolu s jedlom - no toto dávkovanie je skutočne veľmi pohyblivé. 

čaj z moringy

Obľúbenou formou prípravy moringy je čaj

Prášok z moringy

Vo forme prášku možno pridávať moringu priamo do jedla. To je výhodou najmä ak ju podávate deťom. 

Čaj z moringy

Čaj sa pripravuje z jednej lyžičky sušených listov na jednu šálku horúcej vody. Nechajte lúhovať 5 minút.

Moringa a kozmetika

Indické ženy používajú šťavu z listov moringy na čistenie a výživu pleti. Sú to omladzujúce procedúry, ktoré im pomáhajú k prirodzenej kráse. 

Preto sa výťažky z moringy využívajú na výrobu prírodných čistiacich olejov aj hydratačných krémov na pleť, masážnych olejov, deodorantov či zubných pást. 

Prírodné pleťové produkty s extratkom z listov moringy a olejom zo semien moringy sú zamerané najmä na hydratáciu pleti. 

Aké sú skúsenosti ľudí s moringou?

Na Slovensku sú výživové doplnky zo sušených listov moringy novinkou. Recenzie produktov Moringly opisujú rozmanité účinky: Ľubica Krajňáková si obľúbila suchý šampón a kondicionér, Lucia Maliková má skúsenosti s kapsulami aj krémami a pochvaľuje si zlepšenie kožnej alergie. Herečka Lenka Barilíková si obľúbila tuhý deodorant. 

Ďalšie skúsenosti s prípravkami s obsahom moringy:

Na záver

Ako pri každom výživovom doplnku však musíme pripomenúť, že zázraky neprídu, ak pre svoje zdravie neurobíte viac. Nezabudnite na pestrú stravu a dostatok pohybu - moringa vás podporí, či už si vyberiete kozmetický produkt, čaj alebo prášok.

O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar