Recenzia GS: prípravky na podporu imunity so silnými bylinnými extraktmi 


Autor: Lucia Baníková | Dátum: 10. 05. 2023

GS prípravky na podporu imunity

Imunitný systém je našou ochrannou bariérou proti vonkajším hrozbám, ako sú baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy. Správne fungujúca imunita nám pomáha lepšie sa brániť a znížiť tak riziko chorôb. 

Preto je dôležité starať sa o svoju imunitu a zabezpečiť jej dostatočnú podporu vo forme vyváženej stravy, kvalitného spánku, pohybu. V období zvýšenej záťaže jej môžu pomôcť aj prípravky na imunitu. Počas marca a apríla sme testovali rôzne produkty z portfólia farmaceutickej spoločnosti Green-Swan Pharmaceuticals

Firma vznikla v roku 1997 vo Veľkej Británii, odkiaľ sa presunula do Prahy. Slovenská pobočka sídli v Galante. Pri vývoji produktov si dávajú záležať na kvalite surovín a ich prírodnom pôvode. Spolupracujú s farmaceutmi, ktorí sa starajú o to, aby ste v krabičke s ich logom našli to najlepšie. 

Pri každom z prípravkov na imunitu sme sa pozreli na zloženie, spôsob užívania i cenu. 

Recenzia prípravkov na imunitu

GS Probio Glukan
GS Probio Glukan zloženie
GS Probio Glukan tableta a dávkovanie

GS Probio Glukan obsahuje kombináciu betaglukánov, vitamínu D3 a selénu, ktoré pôsobia synergicky na správnu funkciu imunity.

Betaglukány sú molekuly obsiahnuté v bunkovej stene kvasiniek a húb. Vedci a lekári skúmajú ich účinky dlhé roky, a preto patria medzi najviac preskúmané prírodné látky na podporu imunity. Probio Glukan obsahuje betaglukány z kvasinky pivnej s 80-percentnou čistotou. Pôsobia priamo v črevách, kde sa nachádza až 70 % imunitných buniek. Imunitný systém na ne reaguje ako na cudzorodé látky, a tak sa „učí“ lepšie rozpoznávať škodlivé mikroorganizmy. 

Okrem betaglukánu obsahuje produkt Probio Glukan aj zmes vitamínov a minerálov - vitamíny C, D3, B6, B12 a zinok. Vitamín D3 podporuje tvorbu imunitných buniek a zvyšuje ich aktivitu, zatiaľ čo selén zlepšuje obranyschopnosť proti voľným radikálom a pomáha v produkcii protilátok.

Prípravok navyše neobsahuje žiadne umelé farbivá, konzervanty, sladidlá ani pridaný cukor. Je tak vhodný aj pre ľudí, ktorí trpia rôznymi intoleranciami.

Spôsob užívania

Odporúčané dávkovanie pre dospelých je 1 kapsula denne. Pri zvýšenej záťaži organizmu možno užívať 2 kapsuly denne. Užívanie je skutočne pohodlné, keďže netreba brať tabletky viackrát počas dňa, ani nie je nutné jesť ich spoločne s jedlom, po jedle či určitý čas pred ním. Prípravok je vhodný aj počas liečby antibiotikami, v období zvýšenej záťaže a nie je potrebné si dávať od užívania prestávku. 

Pre deti od 3 rokov sa odporúča užívať 1 kapsulu denne. Pre deti môže byť kapsula veľká na prehltnutie, avšak toto sa dá vyriešiť otvorením kapsuly a zmiešaním obsahu s nápojom alebo jogurtom.

Výhody

 • betaglukány, ktoré pôsobia v črevách, kde je najviac imunitných buniek
 • stačí užívať raz denne
 • obsahuje ďalšie vitamíny a minerály, ktoré podporujú imunitu
 • bez cukru a sladidiel, konzervantov či umelých farbív
 • výhodná cena za 1 + 1 balenie

Nevýhody

 • pre deti môže byť kapsula veľká

Orientačná cena

18,32 €

Hodnotenie

GS Echinacea Forte
GS Echinacea Forte zloženie
GS Echinacea Forte tableta a dávkovanie

Ako napovedá názov produktu GS Echinacea Forte 600, zloženie produktu funguje na báze účinkov rastliny echinacea. Obsahuje štandardizovaný extrakt z jej koreňa, ktorý zabezpečuje kvalitu a účinnosť.

Rastlina echinacey obsahuje imunologicky aktívne polyfenoly. Ich protizápalové a antibakteriálne vlastnosti sa znižujú príznaky pri prechladnutí alebo chrípke. 

Flavonoidy a alkamidy majú zasa silné antioxidačné účinky a prispievajú k zníženiu oxidačného stresu.

Okrem toho obsahuje aj extra silnú dávku vitamínu C a zinok, ktorých kľúčové účinky sú spojené s podporou správnej funkcie imunitného systému. Užívanie Echinacea Forte 600 je vhodné v rámci prevencie v chrípkovom období, ale aj pre akútnu podporu počas choroby. 

Produkt má prírodné zloženie a kombinácia rastlinného extraktu s vitamínmi tvoria silnú kombináciu  pre celoročnú podporu obranyschopnosti organizmu proti baktériám, vírusom a ďalším patogénom. 

Spôsob užívania

Odporúčané dávkovanie je jedna tableta denne po jedle. Prípravok môžu užívať nielen dospelí, ale aj deti od 3 rokov. Výhodná je tiež cena v prepočte na 1 dávku, keďže balenie s 90 tabletami vydrží až 3 mesiace. 

Výhody

 • extra dávka vitamínu C
 • stačí užívať jednu tabletu denne
 • balenie vydrží až 3 mesiace
 • vhodný aj pre tých, čo trpia intoleranciami

Nevýhody

 • potrebné dlhodobejšie užívanie

Orientačná cena

7,45 €

Hodnotenie

Cemio Imunoherbal
Cemio Imunoherbal zloženie
Cemio Imunoherbal tableta a dávkovanie

Zloženie prípravku Cemio Imunoherbal je navrhnutné špeciálne podporu na imunitu a zdravie dýchacích ciest prírodnou formou. 

Základom zloženia je extrakt z koreňa echinacey, ktorá obsahuje imunologicky aktívne polyfenoly. O podporu imunity v pri boji proti vírusom a infekciám sa stará aj vysoká dávka vitamínu C a zinku. 

V tomto produkte sa však nachádza aj bohatý podiel vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie imunitného systému a pre udržanie zdravých kostí a zubov. Vitamínu D máme nedostatok najmä počas zimného obdobia, kedy nie sme toľko vystavovaní slnečným lúčom ako cez leto. A navyše, aj keď by sme sa na slnku zdržiavali niekoľko hodín týždenne, stále to nemusí byť dostatočné množstvo. Preto je viac než dôležité dopĺňať tento prvok prostredníctvom stravy a výživovývch doplnkov.

Cemio Imunoherbal je ideálne brať v období zvýšeného výskytu chrípky, alebo ako prevenciu pred príchodom tohto obdobia, najmä pre zdravie dýchacích ciest. Okrem toho je produkt vhodný aj pri užívaní antibiotík. 

Celkové zloženie produktu Imunoherbal je veľmi rozmanité a komplexné. Spája v sebe účinky vynikajúcich rastlinných extraktov a dôležitých vitamínov a minerálov, ktoré môžu podporiť imunitný systém. Tento produkt by preto mohol byť vhodnou voľbou pre každého, kto chce podporiť svoje zdravie a chrániť sa pred chorobami.

Spôsob užívania

Doplnok stačí taktiež užívať raz denne, najlepšie pri jedle. Tablety prehltnite celé a zapite dostatočným množstvom tekutiny. Nehryzte ich ani nenechávajte rozpúšťať v ústach.

Zvýhodnená akcia ponúka 2 balenia za cenu jedného, pričom v každom balení je 60 tabletiek. Produkt vám tak vystačí až na štyri mesiace, čo je výhodné z hľadiska časovej aj finančnej efektívnosti.

Výhody

 • priaznivá cena
 • zloženie špeciálne pre zdravie dýchacích ciest
 • obohatené o vitamín D

Nevýhody

 • potreba užívať dlhodobo

Orientačná cena

10,73 €

Hodnotenie

GS Vitamín C so šípkami
GS Vitamín C so šípkami
GS Vitamín C so šípkami
GS Vitamín C so šípkami

Keď sa povie podpora imunity, väčšine ľudí zrejme napadne ako prvý vitamín C. Céčko však zaujíma aj vedcov, ktorí za posledných 50 rokov skúmali jeho účinky vo viac ako 65 000 štúdiách. 

GS Vitamín C so šípkami je dostupný v dvoch variantoch – Vitamín C 1000 mg a Vitamín C 500 mg. Produkty sa líšia sa len v množstve vitamínu C.

Dôležitou zložkou je výťažok zo šípok, ktoré sú jedným z najbohatších zdrojov vitamínu C (majú ho až osemkrát viac než pomaranče). Šípky obsahujú flavonoidy, ktoré s céčkom fungujú synergicky. 

Vďaka tablete Time-Release s postupným uvoľňovaním ho telo lepšie využije. Vitamín C je totiž rozpustný vo vode a telo si z neho nerobí zásoby. Ak ho prijmeme naraz priveľa, aj tak si zoberie len nevyhnutné množstvo a zvyšok bez využitia močom vylúči.

Vitamín C plní v tele množstvo úloh. Je silný antioxidant, podieľa sa na tvorbe kolagénu, ktorý je dôležité pre zdravie kože, kĺbov a kostí. Potreba vitamínu C rastie aj pri zvýšenej fyzickej záťaži a vyčerpaní. 

Potrebný je pre vstrebávanie železa. Zohráva totiž kľúčovú úlohu v procese jeho premeny z nerozpustnej formy na rozpustnú. Ak by sme nemali dostatok vitamínu C, telo by nedokázalo využiť železo z ťažšie vstrebateľných rastlinných zdrojov. 

Spôsob užívania


Dávkovanie je veľmi jednoduché, stačí užívať 1 až 2 tablety denne. Pri vyčerpaní a celkovej únave, či pri chorobe však pokojne môžete zvýšiť dávku na 2 tabletky.

V balení sa nachádza 60 tabliet, vitamín C vám tak vydrží 1 alebo 2 mesiace v závislosti od toho, koľko tabletiek sa rozhodnete užívať. 

Výhody

 • dobrý pomer ceny a kvality
 • výťažok zo šípok, ktoré majú prirodzene vysoký obsah vitamínu C
 • postupné uvoľnovanie a lepšia využiteľnosť

Nevýhody

 • nenašli sme

Orientačná cena

6,49 €

Hodnotenie

Záverečné hodnotenie

GS prípravky na podporu imunity

Každý zo štyroch produktov určených na podporu imunitného systému má iný spôsob podpory imunity. GS Probio Glukan pôsobí v črevách, Cemio Imunoherbal je navrhnutý najmä pre zdravie dýchacích ciest, GS Echinacea Forte 600 a GS Vitamín C so šípkami sú univerzálne. 

Z pohľadu zloženia je výrobca transparentný, produkty obsahujú bylinné extrakty, ktoré dopĺňajú vitamíny a minerály. Je teda na osobnej preferencii, aký typ produktu sa vám práve teraz hodí. 

Negatíva sú skôr subjektívne, nakoľko niektoré tablety boli dosť veľké a užívanie dvakrát denne je trochu nepraktické. V prepočte na 1 dávku majú produkty priaznivú cenu, navyše výrobca z času načas ponúka výhodnejšie balenia.

Netreba zabudnúť, že takéto produkty slúžia len ako doplnok k vyváženému životnému štýlu a nemôžeme ich brať ako jediné riešenie. 

Ako sa starať o svoju imunitu?

Dávate svojej imunite zabrať? Je čas na úprimnosť

 • Trpíte často prechladnutím alebo inými respiračnými ochoreniami?
 • Bolí vás často žalúdok?
 • Máte problém s udržaním zdravej hmotnosti?
 • Zažívate dlhodobo veľa stresu?
 • Máte nepravidelný spánkový režim? 
 • Fajčíte?
 • Pijete často alkohol?

Ak ste odpovedali áno na jednu alebo niekoľko z týchto otázok, je pravdepodobné, že obranyschopnosť nemusí fungovať optimálne. 

stres v práci

1. Žalúdočné problémy

Veľká časť imunity je priamo spojená so stavom nášho tráviaceho systému. Takmer 70 % imunitných buniek sa nachádza v črevách. Ak sa naruší rovnováha miliónov prospešných mikroorganizmov, začínajú problémy. (1)

Dlhotrvajúce a opakované problémy s trávením, ako je zápcha, hnačka a plynatosť, môžu znamenať, že bakteriálna flóra nie je v rovnováhe.

2. Únava

Všetci žijeme rušný život, preto je prirodzené, že sa občas cítime unavení a v strese. Ak sa tak však cítite neustále, dokonca aj po dobrom spánku, je to signál na ostražitosť. 

Skúste urobiť zmeny v spánkových návykoch, alebo si na nejaký čas oddýchnuť od nabitého programu. Pozorujte, či je to dočasný stav, alebo ide o problémy s imunitou.

3. Pomalé hojenie rán

Každý si pri varení popáli ruku alebo si z času na čas udrie koleno o zárubňu. Drobné rany, ako sú popáleniny, rezné rany, škrabance a prepichnutia, by sa však mali zahojiť približne do piatich dní.

Ak sa vaše rany hoja oveľa dlhšie, môže to byť tým, že imunitný systém nefunguje optimálne. 

4. Časté prechladnutia

Časté a viacnásobné nádchy alebo chrípky môžu byť taktiež znakom oslabenej imunity. Ak za rok prejdete viacerými infekciami, imunita bude mimoriadne zaťažená, pretože potrebuje častejšie produkovať protilátky zrýchleným tempom. (2)

Preto je dobré ju prirodzene podporiť a zabrániť tak vracajúcim sa infekciám.

NÁŠ TIP: Ďalším prípravkom na podporu imunity rôznych značiek sme venovali samostatnú recenziu vrátane rebríčka tých najlepších

Ako prirodzene podporiť imunitu?

 • Viac ovocia a zeleniny

Konzumácia potraviny bohatých na vitamíny, minerály a antioxidanty je pre imunitný systém veľmi prospešná. 

Výber je naozaj pestrý a chutný:

 • brokolica,
 • karfiol,
 • kapusta,
 • ružičkový kel,
 • sladké zemiaky (batáty),
 • špenát,
 • mrkva,
 • paradajky,
 • citrusy (pomaranče, mandarínky, grapefruity, citróny),
 • jahody,
 • melón,
 • kiwi,
 • čučoriedky,
 • hrozno.
ovocie v košíku
 • Pravidelný a dostatočný spánok

Náš organizmus sa počas spánku regeneruje, a to vrátane imunitného systému. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia majú tendenciu viac spať, keď sa necítia dobre – je to spôsob, akým sa telo dáva opäť dokopy. Ak nedostávame dostatok spánku, môže to narušiť rovnováhu hormónov.

Preto by sme sa mali snažiť spať aspoň 7 až 8 hodín denne, ideálne v tichom a tmavom prostredí, bez rušivých prvkov ako telefóny a televízory.

 • Dostatok tekutín

Naše telo sa skladá zo 60 % z vody, takže zabezpečiť, aby ste prijímali optimálne množstvo vody je nevyhnutné pre zdravý životný štýl, optimálnu pohodu a správne fungovanie imunity.

Voda transportuje živiny do celého tela, pomáha pri trávení, reguluje teplotu, uľahčuje detoxikáciu organizmu, chráni naše kĺby, zlepšuje duševnú koncentráciu a zmierňuje únavu.

Pýtate sa, koľko vody by ste mali denne vypiť? To záleží predovšetkým od vašej hmotnosti. Na 1 kg telesnej hmotnosti pripadá približne 0,033 litra vody, čo sa približne rovná nasledujúcim množstvám:

 • 60 kg = 2 litre
 • 75 kg = 2,5 litra
 • 90 kg = 3 litre
 • 105 kg = 3,5 litra

Hneď po zobudení doprajte svojmu telu pohár čistej vody, aby ste ho po spánku opäť hydratovali a nabudili.

Ak máte problém pamätať si na pitie počas dňa, skúste si nastaviť pripomienky do mobilu, prípadne vypite pohár vody vždy predtým, ako idete jesť. Ak neviete piť stále len čistú vodu, striedajte ju s čajom či nesladenou minerálkou.

pitie vody
 • Pravidelný pohyb

Cvičenie neslúži len na spevnenie tela a redukciu váhy, ale taktiež zlepšuje náladu, redukuje stres a zvyšuje obranyschopnosť. Cvičenie spúšťa v tele produkciu endorfínov, vďaka ktorým sa cítime spokojnejšie. Pomáha tiež bojovať proti hladinám kortizolu (stresového hormónu) v tele. Pravidelné, mierne cvičenie je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje fyzické aj duševné zdravie.

Ak nie ste aktívni športovci, skúste sa inšpirovať týmito aktivitami:

 • Choďte na rýchlu prechádzku niekoľkokrát týždenne.
 • Raz alebo dvakrát týždenne sa zúčastnite skupinového cvičenia podľa ľubovôle.
 • Choďte si zaplávať na miestnu plaváreň.
 • Zacvičte si doma podľa online fitness videa, ktoré vám vyhovuje – na YouTube ich nájdete nespočetné množstvo.

cvičenie vonku

Zaradenie pohybu do vášho života môže zlepšiť jeho kvalitu a výkon.

 • Obmedzenie stresu

Stres je hlavným problémom, s ktorým sa väčšina z nás každodenne stretáva. Stres ovplyvňuje našu fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Ľudské telo nie je schopné bojovať s chorobami a infekciami, ak sme vystresovaní. 

Navyše, stres môže ovplyvniť aj tráviaci systém. To znamená, že potraviny, ktoré prijmeme, nemajú žiadny vplyv na naše telo (nech sú akokoľvek bohaté na vitamíny a minerály).

Preto, ak potrebujete pomoc pri zvládaní úrovne stresu, vyskúšajte niektoré z nasledujúcich metód:

 • Cvičenie skvelý spôsob, ako podporiť imunitný systém.
 • Sústrediť sa na dýchanie, vychutnať si krásny výhľad alebo pár minút oddychu počas uponáhľaného dňa môže byť skvelým spôsobom, ako zmierniť hladinu stresu.
 • Meditácia alebo joga sa v našom modernom svete stali samozrejmosťou, pretože nám účinne pomáhajú zvládať hladinu stresu a vypnúť od všetkých povinností a tlakov.
 • Ak máte pocit, že váš stres je nezvládnuteľný, neváhajte sa obrátiť na psychológa alebo terapeuta, ktorý vám pomôže vysporiadať sa s nadmerným stresom.

Pracujte na svojej imunite

Hoci neexistuje žiadny magický elixír, vyvážená životospráva je v prípade správne fungujúcej imunity stávka na istotu. V náročnejších obdobiach využite pomoc výživových doplnkov, ktoré telu poskytnú extra dávku vitamínov a minerálov. 


Pridajte vašu recenziu

avatar