Ako zakomponovať do svojho dňa viac udržateľnosti

Ako nakupovať ekologicky

Existuje nespočetné množstvo tipov a trikov, vďaka ktorým môže každý z nás žiť ekologickejšie a udržateľnejšie. A mnohé z nich si nevyžadujú ani veľa námahy. 

Niekedy stačí malá zmena, ktorá vie priniesť veľké výsledky.

Prinášame vám pár tipov, vďaka ktorým bude aj váš deň viac v duchu udržateľnosti.

Ekologické pranie

Dnes už nájdete na trhu množstvo ekologických pracích prostriedkov,  a tak si je naozaj z čoho vyberať.

Najmä pre človeka, ktorý s ekologickým praním ešte len začína, sa môže zdať byť výber ekologického pracieho prostriedku hotová veda. 

O výbere vhodného pracieho prostriedku podľa druhu bielizne sa môžete poradiť v obchode s ekologickými pracími prostriedkami.

Dobrou správou je aj fakt, že tieto pracie prostriedky si nemusíte kupovať v plastových nádobách, ale môžete si ich zakaždým načapovať do svojej nádoby.

V prípade, ak máte doma tvrdú vodu, bude potrebné pridať k ekologickým pracím prostriedkom aj zmäkčovač vody. Aj ten je však možné kúpiť v šetrnom ekologickom variante.

Vďaka ekologickému praniu tak nielenže znížite znečistenie odpadových vôd, ale zároveň aj produkciu odpadu.

NÁŠ TIP: Vyskúšali sme ekologické pracie prostriedky značky Ecoegg. Ako si pri praní viedli? Dokážu plnohodnotne nahradiť klasické pracie prostriedky? 

Ekologické nakupovanie

Aj nakupovanie môže byť šetrné k prírode. Úplne najjednoduchší krok, aký môžete spraviť na ceste za ekologickým nakupovaním, je nosiť si vlastnú látkovú tašku, či prútený košík. Ani by ste neverili od koľko plastových tašiek ročne tak prírodu ušetríte. 

Ak chcete dostať produkovanie odpadu z nakupovania na ešte nižšiu úroveň, zaobstarajte si aj vlastnú sieťku na ovocie a zeleninu i ekologické vrecká na potraviny.

Viaceré druhy potravín možno nakúpiť aj v bezobalovom obchode, kde vám ich nasypú či načapujú priamo do vlastných nádob.

Súčasťou ekologického nakupovania by malo byť aj premyslené nakupovania tak, aby ste všetky potraviny, ktoré nakupujete stihli aj spotrebovať a vyhli sa tak zbytočnému vyhadzovaniu potravín.

Ekologické nakupovanie sa však nemusí týkať len nákupov potravín, ale napríklad aj oblečenia. Uprednostnite pred nákupom aktuálnych módnych trendov z tzv. fast fashion, radšej kúsky z udržateľnej módy. 

Pri takto vyrobenom oblečení boli zabezpečené jeho výrobcom kvalitné pracovné podmienky pre všetkých, ktorí sa podieľali na výrobe a zároveň bolo oblečenie vyrobené tak, aby bolo nadčasové a nositeľné aj niekoľko rokov.

Premyslené ekologické nakupovanie vám pomôže znížiť produkciu odpadu a zároveň aj zmenšiť plytvanie potravinami.

Ako žiť ekologickejšie

V bezobalových obchodoch nakúpite nielen potraviny, ale aj drogériu. Všetko si môžete domov odniesť vo vlastných obaloch či nádobkách. 

Ekologická domácnosť

Aj vaša domácnosť môže byť v mnohých smeroch ekologická a udržateľná. Základom každej domácnosti by už dnes malo byť triedenie odpadu a šetrenie energiami. No stále ani tento základ udržateľnosti nie je pravidlom vo všetkých domácnostiach. Ako je to u vás? 

Šetrite vodou, elektrinou, používate kompost alebo naopak je vaša domácnosť neustále vysvietená aj tam, kde sa aktuálne nenachádzate, neustále u vás beží množstvo elektrických spotrebičov a šupky z ovocia a zeleniny končia v bežnom odpade?

Vďaka takým maličkostiam ako je šetrenie elektriny, vody, používanie kompostu či triedenie odpadu, viete ročne ušetriť niekoľko desiatok eur a zároveň viete ušetriť našej planéte množstvo trápenia sa.

Tip od experta

"Na nákup je potrebné pripraviť sa už doma, pretože správne bezobalové nakupovanie nie je spontánne, ale plánované. Človek si spraví zoznam, porozmýšľa, čo potrebuje dokúpiť a pripraví si na to adekvátne obaly. V tomto smere sa musíme naučiť myslieť dopredu."


Andrea Šišmič, zakladateľka zero waste obchodu Bezobalovo

Ekologická kozmetika

Udržateľnosť možno pravidelne využívať aj v rámci starostlivosti o seba. Viete koľko odpadu ročne vyprodukujú len obyčajné odličovacie tampóny či menštruačné vložky? A pritom pre oboje už dnes existuje ekologickejšia alternatíva.

Vatové odličovacie tampóny je možné nahradiť ekologickými odličovacími tampónmi na viacero použití a v čase menštruácie vám môže poslúžiť menštruačný kalíšok či menštruačné nohavičky.

Pridajte k tomu výmenu zubnej kefky za ekologickú zubnú kefku, napríklad s drevenou rúčkou, vyrobte alebo kúpte si ekologickú kozmetiku a zmeny sa postupne prejavia nielen v množstve odpadu, ale aj vašom vzhľade.

Ekologická kozmetika znižuje produkciu odpadu a zároveň vďaka prírodným zložkám priaznivo pôsobí aj na organizmus.

Ekologická kozmetika

Na trhu už dnes nájdete množstvo ekologických kozmetických produktov, ktoré šetria prírodu. 

Na záver

Prírodu máme len jednu a musíme si ju chrániť, aby dlho slúžila ešte aj tým, ktorí prídu po nás.

Trvalá ekologická udržateľnosť je preto pojem, o ktorom v posledných rokoch počúvame čoraz viac. Prispieť svojou maličkosťou k udržateľnosti môže každý z nás. Stačí len zmeniť zopár pravidelných návykov a náš každodenný život bude omnoho ekologickejší a udržateľnejší. 

Samozrejme, stačí ísť na to pomaly, malými krôčikmi a malými zmenami. Pretože už keď aspoň každý z nás prispeje svojou maličkosťou, spoločne prispejeme k udržateľnosti veľa.


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar