Dizajn s nádychom retro dodá bývaniu svojský charakter

Retro dizajn bývanie

Retro štýl, ktorý nám pripomína časy minulé, sa začína dostávať čoraz viac do popredia. Stretávame sa s ním v móde, reklame a čoraz viac aj v bývaní. Túžite aj vy po štýlovo zariadenej domácnosti v retro štýle? 

Poradíme, po akých doplnkoch a kusoch nábytku siahnuť a ako si doma vytvoriť útulnú domácnosť, akú poznali naše mamy či staré mamy.

Retro nielen na chalupu

Pojmom retro označujeme nábytok v dizajne, aký bol typický pre minulé storočie. Môže ísť o nábytok pochádzajúci priamo z obdobia socializmu, či nový nábytok vyrobený v retro dizajne. Nábytok starší ako 60 rokov je označovaný ako vintage.

Jednou z charakteristík retro štýlu je nadčasový dizajn a výrazné farby. Keďže rôzne roky minulého storočia sú typické rôznou módou, aj retro nábytok môže mať rôznorodý dizajn. Skombinovať prvky zo 60., 70. či 80. rokov dokopy by pôsobilo chaoticky až komicky.


Legendárne 60. roky

60. roky sú typické sýtymi odtieňmi, kontrastnými vzormi s kvetinami či geometrickými obrazcami. Retro nábytok zo 60. rokov je najčastejšie vyrobený z plastu s oblými tvarmi. Retro stolík zo 60. rokov je tak bezpečný napríklad aj do detskej izby.

Doplnky v štýle retro z tohto obdobia sú výrazných farieb a najmä, nešetrí sa nimi.

Retro nábytok

Hravé 70. roky

Pre 70. roky sú charakteristické retro sedačky či čalúnené kreslá s drevenými opierkami. Väčšinou sú jednoduchého dizajnu a príjemnej sýtej farby.

Obľúbeným vzorom tohto obdobia je spojenie rôznych farebných štvorčekov, čo krásne ukáže na retro stoličkách, či rôznych doplnkoch a dekoráciách.

Práve 70. roky zanechali v interiérovom dizajne najväčšiu stopu. Používať sa začali nové materiály ako plexisklo, vinyl, koža a umelá kožušina. 70. roky boli tiež obdobím lámp a lustrov.

Retro bývanie

Elegantné 80. roky

Základom 80. rokov bola striedmosť a ladnosť čo sa prejavilo v tmavších zemitejších odtieňoch a subtílnejších tvaroch. Steny interiéru boli zvyčajne biele a nechávali vyniknúť interiérové doplnky a textílie.

Najlepším vyjadrením 80. rokov je sklobetónová stena, ktorá zažíva v poslednej dobe akúsi renesanciu.

Sklobetónová stena

Do spálne, kuchyne aj obývacej izby – ako zariadiť byt či dom v retro štýle

Zariadiť si v štýle retro je možné celú domácnosť, alebo len jej časť, napríklad obývačku.

Pri zariaďovaní vybraných miestností však nezabudnite myslieť na to, že aby domácnosť pôsobila harmonicky, mali by jednotlivé miestnosti medzi sebou ladiť. Preto ak sa rozhodnete pre retro nábytok do kúpeľne, prispôsobte tomu aj zvyšok domácnosti, napríklad pomocou retro doplnkov.

Samozrejme, kombinácia retro nábytku s modernými kúskami pôsobí originálne a moderne, no dajte si pozor na preplácanosť či gýčovosť. Každý jeden kúsok si dobre premyslite a nezabudnite – menej je viac.

Jeden kvalitný retro kúsok môže spraviť väčší efekt ako domácnosť preplácaná retro doplnkami od výmyslu sveta.

Retro obývačka

Základným kusom nábytku v obývačke je vždy sedačka. Retro sedačka doplnená vhodným nábytkom a doplnkami vytvorí z vašej obývačky razom dizajnovú miestnosť. Siahnuť môžete aj po retro hojdacom kresle a vytvoriť si tak nenahraditeľné miesto na oddych.

Spálňa

Ideálnym zariadením pre spálňu v štýle retro je komoda v retro štýle či šatníková skriňa ako od babičky. Zvyšok už len stačí doladiť efektnými doplnkami a spálňa z rokov minulých je na svete.


Kuchyňa a jedáleň

Hoci aktuálnym trendom v kuchyniach sú najmä vstavané spotrebiče, svoje miesto si tu čoraz viac začínajú nachádzať aj voľne stojace spotrebiče s dizajnom rokov minulých. Retro chladnička či mikrovlnka razom zmenia vyžarovanie celej kuchyne a vytvoria z nej originálne miesto.

Následne už stačí kuchyňu či jedáleň dotvoriť štýlovými textíliami s retro vzormi a retro kuchyňa je hotová.

Už malé retro dekorácie prinesú veľkú zmenu

V prípade ak túžite po retro domácnosti nemusíte utrácať tisíce za nový nábytok. Rýchlu zmenu domácnosti zvládnete aj prostredníctvom retro doplnkov. Stačí si vybrať, ktoré roky minulé sú vám najbližšie a vybrať si doplnky do domácnosti v ich charakteristických farbách a vzoroch.

Najrýchlejšie zmeníte vyžarovanie domácnosti vďaka závesom, kobercom či iným textíliám. Stačí jeden kvalitný kúsok a celá miestnosť bude dýchať novým duchom.

Doplňte ich obrazmi, kvetmi, svietidlami či inými drobnými retro doplnkami a už za málo peňazí si vytvoríte retro dizajn. Veď kto povedal, že to čo je “in” musí byť aj drahé?

Tip od experta

"Mám pocit, že starý nábytok nie je len kusom dreva. Aj drobné nedokonalosti ako škrabančeky rozprávajú jeho príbeh, skrátka, akoby za ten čas nasal emócie, ktoré často súčasným interiérom chýbajú. Preto by mal takýto nábytok dostať šancu vytvoriť teplo domova pokojne aj v novostavbe."


Tomáš Griač, Designoza

Dajte nábytku po starých rodičoch nový život

Pri zariaďovaní domácnosti v štýle retro sa fantázii medze nekladú. Nový život môžete vdýchnuť aj nábytku po starých rodičoch. A to aj v prípade, ak na prvý pohľad vyzerá, že už doslúžil. O to viac bude tento kus nábytku cenný, keďže nikto nebude mať rovnaký. 

Možno ani neviete, aké hodnotné kúsky ukrýva domácnosť vašich starých rodičov. Stačí mať oči otvorené, nebáť sa popustiť uzdu fantázií a byť trochu manuálne šikovný.

Pri takomto zariaďovaní retro domácnosti sa zároveň aj dobre odreagujete a budete na seba hrdý vždy, keď vám padne zrak na váš vlastnoručne vyrobený retro nábytok.

Retro izba

Na záver

Tak čo, ktoré roky minulé učarovali vám? Bude sa vaša domácnosť pýšiť plastovou retro stoličkou, masívnou retro komodou, červenou čalúnenou sedačkou, či elegantnými zemitými odtieňmi z 80. rokov?


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar