Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie: Naozaj škodia?

Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie

S únavou počas dňa bojuje každý inak. Kým niekto si dopraje krátkeho šlofíka, mnohí nepohŕdnu ani šálkou silnej kávy či energetickým nápojom, ktorý postaví na nohy už za pár minút.

Práve energetické nápoje sú v poslednej dobe často diskutovanou témou. Čoraz viac sa poukazuje na ich nepriaznivé účinky a na to, čo môže ich pravidelná konzumácia v ľudskom organizme spôsobiť.

Ak si aj vy z času na čas alebo pravidelne doprajete plechovku energeťáku, pozrite sa, čo všetko vám hrozí. 

Čo sú energetické nápoje?

Energetické nápoje sú nealkoholické nápoje, ktorých cieľom je zvýšenie fyzickej aktivity, energie, sústredenia i výkonu. "Nakopnutie" prebieha doslova na počkanie a odznieva približne hodinu po dopití nápoja. 

Zaujímavosťou je, že aj napriek svojmu názvu, energetická hodnota týchto nápojov nie je až tak vysoká. Energy drinky sa zameriavajú na zvýšenie fyzického výkonu a pozornosti za pomoci kofeínu - populárneho stimulantu, ale aj ďalších zložiek, bez ktorých by kofeín sám o sebe nebol až taký účinný. 

Pomerne často sú zamieňané s iontovými nápojmi či smart drinkami na zvýšenie výkonnosti, po ktorých najčastejšie siahajú športovcovi. Aj napriek tomu, že všetky tieto druhy nápojov slúžia na nabudenie, nefungujú na podobnom princípe.

Pozrime sa najprv na smart drinky. Tie nepôsobia len na výkonnosť a energiu, ale ovplyvňujú i psychiku a pomáhajú lepšie zvládať stresové situácie. 

Potom tu máme tiež už spomínané iontové nápoje, ktoré sú určené na zvýšenie energie, ale i na rehydratáciu.

Vedieť rozlišovať medzi týmito druhmi nápojov je dôležité najmä pre športovcov, pretože klasické energetické nápoje nie sú na doplnenie energie potrebnej pre šport vhodné. 

Kde sa energetické nápoje vzali?

História energetických nápojov siaha ďaleko, konkrétne až do roku 1929, kedy vznikol nápoj s názvom Lucozade. Jeho cieľom bolo dodať energiu a silu chorým ľuďom nachádzajúcich sa v zdravotníckych zariadeniach. 

Kým spočiatku sa využíval ako súčasť liečby a rehabilitácií, neskôr svoje uplatnenie našiel najmä u športovcov ako podporný doplnok na zvýšenie výkonnosti. V tej dobe sa však pojem energetický nápoj ešte nepoužíval.

O energetických nápojoch tak, ako ich poznáme dnes, sa vo veľkom začalo hovoriť až v 80. rokoch. Predchádzalo tomu objavenie energy nápoja v Japonsku, ktorý vznikol na podporu výkonnosti zamestnancov vo firmách. 

V ďalších rokoch sa síce energetické nápoje menili, no v postate stále fungovali na rovnakom princípe. Menilo sa iba množstvo jednotlivých zložiek v nich obsiahnutých. 

Energetické nápoje športovci

Energetické drinky nie sú určené pre športovcov. Alternatívou pre nich sú iontové drinky a tzv. smart drinky. 

Energetické nápoje a ich zloženie

Povzbudzujúce schopnosti energetických nápojov spočívajú v ich zložení, ktoré pozostáva z viacerých stimulačných látok, ale tiež aj vitamínov a bylinných extraktov. 

K najzastúpenejším zložkám patrí kofeín, cukor, synefrín, taurín, inositol, L-karnitíni viaceré vitamíny, zvyčajne zo skupiny B. 


Kofeín

Kofeín predstavuje najčastejšiu zložku energetických nápojov. Dokáže povzbudiť metabolizmus, stimuluje mozog i nervový systém, pomáha s únavou a podporuje bdelosť. 

Jeho výhodou je, že po konzumácii sa veľmi rýchlo vstrebáva do krvného obehu, odkiaľ následne putuje do pečene, ovplyvňuje funkcie rôznych orgánov, vrátane mozgu. 

Tolerancia kofeínu sa môže líšiť, no denná dávka by spravidla nemala presiahnuť 400 mg. Väčšie množstvo totiž môže spôsobovať nepokoj, zvýšenie krvného tlaku i srdcového tepu, búšenie srdca, podráždenosť, nevoľnosť, zvracanie, hnačku, zápchu či bolesti hlavy

Konzumácia kofeínu tiež môže byť návyková a spôsobovať závislosť.

 

Cukor či rôzne umelé sladidlá

Neodmysliteľnou zložkou energetických nápojov sú aj cukry. Väčšinou ich nájdete vo forme trstinového cukru či fruktózy kukuričného sirupu. 

Cukor, ako taký naše telo potrebuje a je nesmierne dôležitý aj pre bezproblémové fungovanie mozgu, avšak aj tu platí, že nič netreba preháňať. 

Cukor síce dokáže rýchlo zvýšiť celkovú fyzickú i mentálnu výkonnosť, no tá s rýchlym poklesom glukózy v krvi dramatický klesá a nahrádza ju únava. 

Navyše, nadmerná konzumácia cukru môže byť vstupnou bránou k obezite, ale i k vážnejším ochoreniam.


Taurín

Beta-aminokyselina s názvom taurín sa prirodzene nachádza v ľudskom tele (v pľúcnom tkanive, vo svaloch, ..) a je dôležitá pre fungovanie srdca, sietnice, pečene či krvných doštičiek. 

V energy nápojoch sa nachádza kvôli svojej schopnosti zvyšovať koncentráciu a odďaľovať únavu

O tauríne sa až donedávna vravelo, že nemá žiadne vedľajšie účinky a teda, že je bezpečný. V uplynulej dobe sa však začali objavovať rôzne štúdie, ktoré naznačujú, že to nemusí byť skutočne tak.

Taurín totiž môže interagovať s inými látkami a ukazuje sa, že môže byť nebezpečný aj pre ľudí s bipolárnou poruchou.

Tip od experta

"Mladým ľuďom sa po vypití pollitrového energetického nápoja zvýši hladina stresového hormónu noradrenalínu až o sedemdesiatjeden percent."


MUDr. Anna Svatíková

Inositol

Inositol je biologicky aktívna látka, ktorá dokáže regulovať množstvo vápnika v bunkách. Dôležitú úlohu zohráva aj v metabolizme tukov v krvi.

Pripísať mu možno i psychostimulačné účinky. Pri jeho nadmernej konzumácii hrozí útlm nervovej sústavy, poruchy krátkodobej pamäte či tráviace ťažkosti. 


Synefrín

Synefrín je alkaloid prirodzene sa vyskytujúci v niektorých živočíchoch i rastlinách. Je veľmi častou súčasťou prípravkov určených pre športovcov, keďže podporuje termogenézu, zvyšuje energetický výdaj a podporuje tiež štiepenie tukov. 

Môže však spôsobovať zvýšenie srdcového tepu i jeho poruchy, zužovať cievy a zvyšovať tlak v krvi.


L-karnitín

L-karnitín je aminokyselina, ktorá je taktiež dôležitá v energetickom metabolizme. Jej príjem je však potrebné ustrážiť si, keďže nadmerné množstvo môže spôsobovať zvracanie, hnačku, nevoľnosť či bolesti hlavy. 


Vitamíny

V energetických nápojoch sú zastúpené i vitamíny skupiny B. Najčastejšie ide o vitamíny B1 a B2, ktoré sú dôležité pre bunkový metabolizmus, ako aj pre metabolizmus tukov a cukrov. 

Energetické nápoje a deti

Energetické nápoje obsahujú viacero látok, ktoré pri nadmernej konzumácii škodia. 

Je množstvo zložiek v energetických nápojoch v poriadku?

Jednotlivé zložky nachádzajúce sa v energetickom nápoji majú dané maximálne dávky, ktoré by ste počas dňa nemali prekročiť, pretože hrozia vedľajšie účinky. 

Tak napríklad kofeín. Jeho odporúčaná denná dávka je 400 mg denne. Ak túto dávku prešvihnete, môžete očakávať bolesti hlavy či problémy so spánkom

Čo sa týka inozitolu, jeho denná dávka by nemala presiahnuť 200 mg, pretože môže spôsobovať útlmy, ale aj tráviace problémy. 

Dôležité je ustrážiť si i množstvo prijatého taurínu, a to najmä v prípade, že užívate nejaké lieky, s ktorými by taurín mohol interagovať. 

S odporúčanou dennou dávkou synefrínu je to nejasné, a to aj napriek tomu, že nadmerná konzumácia môže spôsobovať búšenie srdca, zvýšenie tepu i krvného tlaku. Kým niekde nájdete informácie o tom, že odporúčaná denná dávka nie je stanovená, iné zdroje hovoria o množstve 20 mg. 

Pre porovnanie vám prinášame tabuľku, v ktorej nájdete obsah taurínu a kofeínu v piatich najpopulárnejších energetických nápojoch. 

Energetický nápoj (250 ml)

Obsah taurínu

Obsah kofeínu

Red Bull

700 mg

80 mg

Hell

700 mg

80 mg

Semtex

1000 mg

80 mg

Monster

700 mg

84,525mg (na 240 ml)

Burn

1000 mg

80 mg

Čo hovoria testy energy drinkov?

Nie vždy sa výrobcovia držia odporúčaných dávok a neraz limity prekračujú. Dokazujú to i viaceré testy energetických nápojov, vrátane testu českého denníka MF Dnes a iniciatívy Vím, co jím a piju".

Tento výskum odhalil v súvislosti s energetickým nápojmi viacero problémov. Jedným z nich bol aj vysoký obsah cukru v jednotlivých testovaných nápojoch. Ak si dospievajúca osoba dopraje jednu plechovku energetického nápoja, vyčerpá si tým celú dávku cukru, ktorú by denne mala prijať. 

Ďalším problém sú údaje na etikete produktu, ktoré nie vždy korešpondujú s realitou. Pri teste totiž bol až v troch prípadoch zistený nižší obsah kofeínu, ako výrobca uvádzal na obale nápoja. V jednom prípade bol dokonca obsah kofeínu o dosť vyšší. 

Energetické nápoje ovplyvňujú celý organizmus

Vplyv energetických nápojov na organizmus je naozaj veľký a možno povedať, že v podstate ovplyvňujú celý organizmus. 

Energetické nápoje a centrálna nervová sústava

Energetické nápoje pôsobia na nervovú sústavu stimulujúco, dokážu zlepšovať náladu, "prebúdzajú", dodávajú energiu. 


Energetické nápoje a dýchacia sústava

Konzumácia energetických nápojov vplýva aj na dýchací systém. Kým pri miernych dávkach uvoľňujú dýchanie, pri nadmernom požívaní zas môžu naopak dýchanie sťažovať a urýchľovať. 


Energetické nápoje a srdcovocievny systém

Ak ste si už niekedy dali energetický nápoj, možnože ste zažili i búšenie srdca.

Na starosti ho má práve stimulačný účinok energy drinku, ktorý okrem iného môže mať za následok aj zvýšenie krvného tlaku


Energetické nápoje a metabolizmus

Energetické nápoje vzhľadom na obsah daných látok by potenciálne mali mať schopnosť zvyšovať metabolizmus a zároveň potláčať chuť do jedla, no vzhľadom na obsah cukrov či iných látok, určite nepredstavujú vhodnú cestu na zhadzovanie nadbytočných kilogramov. 

Energtické nápoje nežiadúce účinky

Ak pravidelne pijete energetické nápoje, koledujete si o problémy so srdcom. 

Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie človeka: Naozaj škodia? 

Konzumácia energetických nápojov má vplyv na zdravie človeka predovšetkým vtedy, ak je nadmerná a nekontrolovateľná. 

Dlhodobé, nadmerné požívanie totiž zaťažuje celý tráviaci trakt, ale tiež i nervový a obehový systém. Vzhľadom na obsah cukrov v energy drinkoch sa pri nadmernej konzumácii zvyšuje i riziko vzniku obezity, ale napríklad aj zubného kazu. 

Pravidelným pitím energetických drinkov dochádza ku nárastu a následnému poklesu hladiny cukru v krvi, pričom takéto kolísanie môže mať za následok bolesti hlavy či psychickú nepohodu. 

Nedávna štúdia výskumníkov z University of Texas v Houstone odhalila, že energetické nápoje zužujú cievy v čoho dôsledku sa obmedzuje prietok krvi do životne dôležitých orgánov a zvyšuje sa riziko mozgovej príhody či srdcového infarktu. Objaviť sa môže i arytmia, teda nepravidelné či abnormálne bitie srdca i nevoľnosti. 

V súvislosti s energetickými nápojmi sa hovorí aj o ich negatívnom vplyve na obličky či o spojitosti s tvorbou obličkových kameňov. 

Odborníci sa zhodujú na tom, že ak si vo výnimočných prípadoch "sŕknete" trochu energeťáku, nehrozí vám žiadne riziko. Pravidelná, dlhodobá a nadmerná konzumácia energetických nápojov však výrazne škodí zdraviu a môže spôsobovať množstvo zdravotných problémov, menej vážnych, ale i zdravie ohrozujúcich. 

Pre koho energetické nápoje nie sú vhodné? 

Konzumácii energetických nápojov by sa oblúkom mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy a samozrejme i deti a dospievajúca mládež.

Energy drinky sú nevhodné aj pre diabetikov, osoby so srdcovocievnymi ochoreniami, s chorobami tráviaceho traktu či s precitlivenosťou na kofeín a taktiež aj pre športovcov. 

Energetické nápoje a deti

Energetické nápoje často lákajú i deti a mládež, a pritom pre nich môžu byť tak nebezpečné.

Najväčším nebezpečenstvom je vysoký podiel kofeínu, ktorý môže u detí spôsobovať problémy so spánkom, ale tiež aj poruchy vývoja či rastu. Hrozí tiež potláčanie chuti do jedla a následne problémy s hmotnosťou. 

Objaviť sa taktiež môže zvýšený krvný tlak, búšenie srdca či nevoľnosti. Energetické nápoje preto rozhodne nepatria do rúk deťom, a to aj napriek tomu, že vidieť ich s nimi v súčasnosti nie je nič neobvyklé. 

Kombík radí

Kombík radí

Pozor si treba dať aj na kombináciu energetických nápojov s alkoholom, ktorá môže byť nebezpečná. 


Energetické nápoje totiž dokážu oddialiť  pocit opitosti a človek tak v konečnom dôsledku dokáže vypiť viac alkoholu, ako jeho telo zvládne. 

Na záver

Na prvý pohľad neškodné energetické nápoje v sebe ukrývajú väčšie riziká, než by sa mohlo zdať.

Ich nadmerná konzumácia zaťažuje nervový i tráviaci systém a ľahko môže uškodiť i úplne zdravému človeku. A za to vám plechovka energeťáku určite nestojí.  

Ak bojujete s únavou, siahnite radšej po prírodnom životabudiči, ako zelený čaj, kvalitná horká čokoláda či ginko biloba. Vaše telo sa vám za to odvďačí. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar