Očista pečene sa nezaobíde bez vyváženej stravy a vyradenia alkoholu
Pečeň je jeden z našich najväčších orgánov v tele, uložená je na pravej strane brušnej dutiny. Má mnoho funkcií.
Medzi jej najvýznamnejšiu patrí filtrácia krvi prichádzajúcej z tráviaceho systému. Pečeň metabolizuje v organizme základné živiny, zároveň detoxikuje organizmus od cudzorodých látok, napríklad alkoholu, ale aj metabolitov liečiv.
Okrem metabolizmu telu vlastných, ale aj cudzorodých látok, slúži pečeň ako zásobáreň glykogénu, tvorí niektoré plazmové bielkoviny, ale aj žlč.
Pri viacerých ochoreniach a stavoch je pečeň nadmieru zaťažovaná a treba posilniť jej detoxikačné vlastnosti.
Funkciu pečene oslabujeme zlými návykmi
Poškodenia pečene sú charakteristické pri nadmernom pití alkoholu, ale aj pri niektorých ochoreniach, ktoré sa priamo týkajú pečene (hepatitída, nealkoholické stukovatenie pečene, alkoholická cirhóza pečene) alebo nepriamo týkajúce sa pečene (cukrovka, metabolicky syndróm, mononukleóza).
Pečeňové zmeny (zväčšenie pečene) môžu signalizovať nielen ochorenie samotnej pečene, ale aj prebiehajúce ochorenie v iných častiach tela, napríklad infekčné ochorenia, ochorenia kardiovaskulárneho systému. (1)
Pečeni neprospieva nezdravý životný štýl, ale medzi časté príčiny oslabenia jej funkcií patria aj niektoré lieky či zdravotné stavy.
Problémy s funkciou pečene sa prejavujú príznakmi po celom tele
Príznaky, ktoré nasvedčujú poškodeniu pečene sú napríklad:
- bolesť brucha najmä v pravej hornej časti
- únava
- zápcha, hnačka, tráviace problémy, krvácanie do žalúdka (prejaví sa napríklad čiernym zafarbením stolice)
- svrbenie pokožky, ktoré je zapríčinené ukladaním žlčových solí
- typickým príznakom je zažltnutie kože a očných bielkov, ktoré je spôsobené vyššími hodnotami bilirubínu, ktorý sa nestíha odbúravať (výnimkou sú novorodenci, pri ktorých je zažltnutie pokožky signálom novorodeneckej žltačky, nie poškodenia pečene)
- silnejšie zafarbený moč, ktorý nie je následkom dehydratácie
- opuch nôh
- tvorba modrín aj bez zjavnej príčiny (2)
Pri podozrení na poškodenia pečene lekár zvolí vhodné diagnostické metódy, ktoré potvrdia alebo vyvrátia diagnózu.
Základom je krvné vyšetrenie pečeňových enzýmov AST (aspartátaminotransferáza) a ALT (alanínaminotransferáza), ktorých zvýšené hodnoty signalizujú poruchu pečene. Okrem týchto parametrov hovoria o poruchách pečene napríklad vyššie hodnoty alkalickej fosfatázy, bilirubínu, albumínu a urei. (3)
Odľahčite svoju pečeň - očista má rôzne formy
Prirodzenou vlastnosťou pečene jej jej schopnosť samoregulácie. U zdravého človeka sa zvyčajne žiadne toxíny v pečeni nehromadia, preto nie je v takýchto prípadoch detox pečene nevyhnutný.
Vitamíny a minerály na pečeň
“Pri detoxikácii pečene pri ľuďoch s ľahšími poruchami pečene sa najčastejšie využívajú rôzne bylinky. Medzi také zaraďujeme najmä rastliny ako pestrec mariánsky, kukruma pravá, lopúch väčší, čajovník čínsky a púpava lekárska. Účinnou zložkou pestreca mariánskeho je silybinín, (konkrétne sylmarín). Sylmarín ma regeneračné účinky na pečeňové bunky. Nevýhodou sylmarínu je jeho nízka biologická dostupnosť, čiže koľko účinnej zložky sa v organizme vstrebe. Lieky na recept pri závažnejších formách pečene sú napríklad Lagosa (suchý extrakt z plodu ostropestreca mariánskeho) alebo Ursosan (kyselina ursodeoxycholová),” vysvetľuje farmaceutka Mgr. Kristína Kristalyová.
Ďalšie ochranné látky vo výživových doplnkoch sú cholín (dôležitý pre tvorbu dvojvrstvovej biologickej membrány), inozitol a esenciálne fosfolipidy. Tieto zložky dodávajú materiál potrebný na obnovu pečeňových buniek - hepatocytov.
NÁŠ TIP: Prečítajte si náš podrobný článok o účinkoch pestreca mariánskeho + recenziu produktu GS Pestrec mariánsky.
Pečeňová diéta je najmä o odľahčenej strave
Súčasťou očisty pečene by malo byť aj kvalitné stravovanie.
Základ jedálnička by mal byť zastúpený ovocím a zeleninou, ďalej si vyberajte obilniny, strukoviny, živočíšne alebo rastlinné bielkoviny, v menšom množstve aj zdraviu prospešne tuky, napríklad vo forme orechov, olivového oleja, avokáda.
Takéto komplexné stravovanie je vhodné nielen na detoxikáciu pečene, ale aj pri udržiavaní vhodnej hmotnosti, posilnení imunity a celkovej podpore zdravia.
Existuje aj skupina potravín, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty sú prospešné pre funkciu pečene:
Je tiež preukázané, že pri pití kávy sa znižuje riziko rozvoja ochorení pečene. Efekt majú už dve šálky denne. Nezabúdajte však ani na pitný režim, najlepšia je čistá voda a vyššie spomenuté bylinkové čaje. (5)
Prevencia poškodenia pečene
Predchádzať zhoršenej funkcii pečene je jednoduchšie ako následne riešiť jej oslabenú funkciu. Pre celkové zdravie všetkých orgánov je dôležité dodržiavať zdravú životosprávu:
- očista pečene vyradením alkoholu na čo najnižšie množstvá,
- nefajčiť,
- venovať sa pohybovej aktivite minimálne trikrát do týždňa,
- spať aspoň 7 - 8 hodín denne.
Pri užívaní liekov a výživových doplnkov dodržujte dávkovanie a rozostup medzi povolenými dávkami. Lieky nekombinujte s alkoholom. Prevenciou poškodenia pečene je aj vakcinácia proti žltačke typu A (patri medzi voliteľné očkovania) a žltačke typu B (zaradené medzi povinné očkovania).
Na záver
Pečeň je jeden z najkomplexnejších orgánov tela, a preto by sme sa mali sústrediť na uchovanie jej správnych funkcií.
V súčasnosti nie sú dostupné žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporovali tvrdenie, že detox pečene je vhodný pre bežnú populáciu. (6) Podporiť jej správnu funkciu môžete najmä vyváženou stravou a minimalizáciou pitia alkoholu.
Pridajte komentár ku článku