Slimáky na záhrade? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť! 

Ako sa zbaviť slimákov na záhrade

Rok čo rok prichádzajú do našich záhrad neželaní návštevníci, ktorí pustošia všetko rad radom. Reč je o slimákoch, alebo ak chcete tak aj o slizniakoch, ktorí sa s príchodom teplejších a vlhších dní vynárajú ako huby po daždi. 

Pohrdnú len máločím, no najradšej si pochutnávajú na listoch kapustovej zeleniny, na listoch reďkovkách či cukety, na šaláte, na jahodách, ale aj na hľuzách zemiakov. 

Sú postrachom všetkých záhradkárov, pretože napádajú najmä mladé výhonky rastlín, ktoré sú ešte poddajné a mäkké. Ak nezakročíte včas, môžu vám ľahko znivočiť celú vašu záhradku. Navyše, tým, že poškodzujú rôzne časti rastlín, otvárajú vstupnú bránu infekčným ochoreniam. 

Ako teda proti nim zabojovať? Čo je dobré na slimáky na záhrade? 

Slimáky na záhrade, s ulitou aj bez ulity: Ktorí sú najväčší škodcovia? 

Určite ste už postrehli, že záhradu zvyknú najčastejšie okupovať tmavohnedé slimáky bez ulity, tzv. slizniaci, no výnimkou nie sú ani svetlé slimáky s ulitou (aj keď ich je zvyčajne v záhradke pomenej).

Aký je medzi týmito dvoma záškodníkmi rozdiel? 

Takmer žiaden, teda aspoň nie pre vašu záhradu. Oba druhy slimákov sa totiž s chuťou pustia do toho, čo práve pestujete, avšak slimák s ulitou požiera i vajíčka slizniakov, čím je užitočný (1).

Zásadný rozdiel je v ich “domove”. Kým slizniaci sú bezdomovci, slimáky využívajú ulitu ako domov, do ktorého sa stiahnu v prípade nebezpečenstva alebo nečasu. 

Tak, ako slimáky s ulitou, tak aj slimáky bez ulity, obľubujú vlhké prostredie, a aj keď sú aktívni predovšetkým v noci, počas daždivého počasia ich možno v záhradkách vidieť aj za dňa.

Rozdiely medzi slimákmi a slizniakmi

Slimák s ulitou požiera okrem rastlín aj vajíčka slizniakov. 

 Ako sa zbaviť slizniakov v záhrade s tým, čo máte doma po ruke?

Pokiaľ vašu záhradku napadli slimáky, zbaviť sa ich môžete aj viacerými šikovnými trikmi, na ktoré toho nebudete potrebovať veľa, len to, čo nájdete doma. 

1. Zbieranie slimákov

Jednou z najúčinnejších metód, ako sa zbaviť slimákov na záhrade je ich ručné zbieranie. Budete potrebovať iba vedro, dobrý zrak a trpezlivosť. Do zberu slimákov sa pustite neskoro večer alebo skoro ráno, pretože vtedy sú tieto potvory najaktívnejšie. 

Zozbieraných slimákov môžete odniesť preč, mimo záhradu, no rátajte s tým, že sa pravdepodobne vrátia, a to ešte v hojnejšom počte. 

Ako účinnejšia metóda sa preto javí ich zaliatie vriacou vodou. Rozložené slimáky vo vode môžu poslúžiť ako hnojivo na kompost. 


2. Popol proti slimákom

Ak sa na zber slizniakov necítite, vyskúšať môžete iné účinné riešenia na slimáky v záhrade, ako napríklad rôzne prekážky, ktoré si jednoducho a rýchlo vytvoríte aj sami doma. 

Veľmi účinnou zbraňou proti slimákom na záhrade môže byť aj popol zo spáleného dreva. 

Stačí ho iba nasypať okolo rastlín, ktoré pred slimákmi chcete ochrániť. Vytvoríte tak bariéru s vysokými absorpčnými schopnosťami, ktorú títo malí škodcovia nedokážu prekonať.

Pozor však na popol, ktorý použijete. Mali by ste voliť popol pochádzajúci iba zo spáleného dreva, pretože v opačnom prípade si môžete do záhrady priniesť škodlivé látky. 

Popol zo spáleného dreva obsahuje množstvo minerálnych solí, je vysoko alkalický, neutralizuje kyslú pôdu (samozrejme, závisí aj od druhu dreva). Vďaka týmto svojim vlastnostiam vašu záhradu nielenže účinne ochráni pred slimákmi, ale môže byť pre ňu ešte aj prospešný. 

Popol na slimáky na záhrade

Popol ochráni záhony a zlepší aj kvalitu pôdy.


3. Vaječné škrupiny ako prekážka pre slimáky

Skúsiť môžete i vaječné škrupiny.

Rozdrvte ich a porozsýpajte v okolí záhonov a rastlín. Takáto bariéra znemožní slimákom cestu k potrave a navyše, vaječné škrupiny sú vďaka obsahu vápnika i prospešné pre pôdu.


4. Mletou kávou na slimáky

Ďalším možným riešením je aj mletá káva. Slimáky sú na kofeín veľmi citlivé a jeho vôňu priam neznášajú.

Pripravte im preto dostatočne silnú kávu, nechajte ju vychladnúť a aplikujte na pôdu, ale aj listy či záhony. 

Káva zároveň poslúži aj ako hnojivo, keďže obsahuje draslík. 


5. Ovsené vločky

Okolo záhonov môžete rozsypať aj ovsené vločky, ktoré slimáky skonzumujú, v ich tele napučia a následne zdochýnajú. 


6. Pivná pasca na slimáky

Na slimáky na záhrade môže zabrať aj tzv. pivná pasca. Vyrobíte ju jednoducho z plastovej fľaše, plechovky či nejakej nádoby, ktorú umiestnite do zeme tak, aby okraj trochu vykúkal nad povrch. Do nádoby nalejte pivo, ktoré slimáky priláka. Keďže nevedia plávať, utopia sa v ňom.

V prípade, že pivo radšej doprajete sebe, ako slimákom, môžete ho nahradiť droždím rozmiešaným vo vode (2).

Ako vyrobiť pascu na slimaky

Pivná pasca dokáže prilákať naozaj veľké množstvo slimákov. 

Ako na slimáky v záhrade pomocou prostriedkov z obchodov? 

Ak je invázia slimákov vo vašej záhrade skutočne veľká a situácia sa vám vymyká spod kontroly, siahnuť môžete aj po špeciálnych prostriedkoch, ktoré zoženiete v obchodoch.


1. Vápno na slimáky

Veľmi efektívnym spôsobom v boji so slimákmi na záhrade je dusíkaté či pálené vápno. 

Vápno ničí slimákov aj ich vajíčka, a to už po pár dňoch od jeho aplikácie na pôdu. Navyše, dusíkaté vápno má viacero plusov - podporuje úrodnosť pôdy, znižuje výskyt burín, šetrí pôdnu vlahu. Aj to sú dôvody, pre ktoré sa pôda po zbere úrody na jeseň a po pooraní vápni. 

Prospešné je aj pre samotné rastliny, ktoré posilňuje a robí ich odolnejšími voči napadnutiu plesňami i rôznymi škodcami. 


2. Granule na slimáky

V poslednej dobe sú veľmi obľúbené granule na slimáky.

Na trhu nájdete veľké množstvo rozličných granuliek. Niektoré prípravky sú ekologické a teda netreba sa obávať ich negatívneho vplyvu na pôdu či nebodaj na štvornohých domácich miláčikov, ktorí by ich mohli skonzumovať. 

Pri iných prípravkoch zas hrozí preniknutie do pôdy. 

Granule na slimáky

Granule na slimáky môžete voľne porozhadzovať po záhrade alebo ich nasypať do pasce. 


3. Lapač slimákov

Lapač slimákov funguje na podobnom princípe ako pivná pasca. Ide o nádobku, do ktorej sa umiestni tekutina na vábenie slimákov.

Ak si lapače slimákov netrúfate vyrobiť sami, môžete si zakúpiť už hotové lapače. 


4. Sieťka proti slimákom

Na ochranu úrody pred neželanými návštevníkmi slúžia aj špeciálne siete. Tie znemožňujú prístup škodcom (ako slimáky, vtáci či rozličný hmyz) k úrode. 

Pri sieťke proti slimákom je dôležité jej správne umiestnenie tak, aby slimáky nemali šancu dostať sa k úrode.


5. Zábrana proti slimákom

Ďalšou z možností, ako na slimáky na záhrade sú aj rozličné zábrany. Tie vytvárajú okraj, ktorý slimáky nedokážu preliezť. 

Ich prevedenie môže byť rôzne - plotové zábrany z pozinkovanej ocele či prispôsobiteľné PET zábrany. Tento spôsob ale nemusí byť vždy účinný a niektoré slimáky si s touto prekážkou môžu hravo poradiť. 

Aké zábrany proti slimákom

Rôzne zábrany pred slimákmi môžu, ale aj nemusia byť účinné.

Ako mať slimáky na záhrade pod kontrolou? Dodržujte tieto preventívne opatrenia! 

Hneď po tom, čo sa vám podarí vyhnať týchto pažravých škodcov zo záhradky, zamerajte sa na prevenciu. 

  • Záhradku polievajte radšej ráno, než večer. Ešte lepším riešením je výdatnejšie polievanie raz za niekoľko dní. Polievajte priamo pri koreni, nie celú plochu.
  • Váš trávnik a vôbec trávu v okolí záhradky pravidelne koste. 
  • Čerstvo pokosenú trávu nepoužívajte ako mulč. Nechajte ju najprv mierne preschnúť. Taktiež nepoužívajte príliš vysokú vrstvu mulču. 
  • Vsadiť môžete aj na aromatické rastliny a bylinky, ktorým sa slimáky vyhýbajú. Ide napríklad o cesnak, petržlen, mätu, nechtík, šalviu či medovku. 
  • Pravidelne odstraňujte choré či poškodené rastliny, ktoré by slimákov mohli prilákať. Taktiež za zamerajte na pravidelné odstraňovanie buriny. 
  • Zo záhrady odstráňte všetky tehly, kamene a rôzne vlhké zákutia, ktoré by pre slimákov mohli slúžiť aj ako úkryt. 

NÁŠ TIP: Ďalším nevítaným návštevníkom záhrady je veľmi často aj krtko. Prečítajte sa rady, vďaka ktorým ho zaručene vyženiete zo záhrady.

Slizniaky v komposte: Áno či nie?

A čo kompost? Práve tam sa totiž slimáky zvyknú veľmi často zdržiavať, nakoľko je pre nich ideálnym prostredím. 

Kompost preto vždy umiestnite v čo najväčšej možnej vzdialenosti od vašej záhradky, aby ju slimáky nemali na dosah. 

Slizniakov z kompostu nevyháňajte, pretože sa v ňom podieľajú sa rozklade zvyškov rastlín či zvyškov z kuchyne, čím sú užitočné. Na druhej strane nebudú mať dôvod kompost opúšťať a dostať sa tak k vašej záhradke, keďže v ňom budú mať všetko, čo potrebujú. 

Pozor však na to, keď sa rozhodnete použiť kompost v záhrade. Vždy ho vopred dobre prekontrolujte a zbavte všetkých slimákov, aby ste si ich nezaniesli do záhradky. 

A čo na slimáky na záhrade odporúčajú odborníci?

Odborníci sa zhodujú na tom, že tou najúčinnejšou metódou, ako sa zbaviť slimákov je ich zbieranie. Existuje tiež viacero domácich metód, ktoré môžu, ale tiež aj nemusia byť účinné. 

Ing. Tomáš Čejka, PhD. zo Slovenskej akadémie vied radí: "Niektorí záhradkári odporúčajú obsypať hriadky pieskom, pilinami, popolom alebo rozdrvenými vajcovými škrupinami. Medzi ďalšie rady patria pasce s pivom, oddelenie záhonu plechom, ktoré je ale totálne neúčinné. Typickým babským receptom je obsypanie hriadok kávovou usadeninou."

Podľa Tomáša Čejku tiež možno skúsiť rozloženie starých, práchnivejúcich dosiek po pozemku, pod ktoré sa slimáky ukryjú a následne ich pozbierať.

"Pri bezulitnatých druhoch je najlepšie rozseknúť ich potom ostrým predmetom, alebo ich hodiť do vriacej vody, potom napríklad na kompost. Ostatné metódy, ako je napríklad posypanie soľou, sú buď ešte menej humánne alebo neúčinné(3).

Na záver

Slimáky na záhrade sú veľkým, avšak nie neriešiteľným problémom.

Dôležité je proti nim zakročiť včas, aby všetko vaše úsilie a čas, ktorý ste venovali záhradke nevyšiel na zmar. 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar