Letné horúčavy: ochladiť byt či dom viete aj bez klimatizácie

ako ochladiť byt či dom

Ani u nás už nie sú neobvyklé horúčavy, ktoré sme boli pred pár rokmi zažívali najmä na dovolenkách v prímorských destináciách. Počúvame o prekonaných teplotných rekordoch, bojujeme s neprestajne páliacim slnkom a vzduch v bytoch či domoch sa vôbec nehýbe. 

Najhoršie je to v horných poschodiach starších bytov v panelákoch, ktoré sú vystavené plnej dávke slnečného žiarenia počas celého dňa. Problém však majú aj niektorí obyvatelia rodinných domov. V miestnostiach v horných poschodiach s oknami otočenými na južnú stranu je úpek, ktorý nedá človeku vydýchnuť ani v noci. 

Otvárať okno počas dňa neprichádza do úvahy. Ani bez klimatizácie nie ste odsúdení na noci bez spánku až do septembrového ochladenia. 

Vytvorte si zásoby ľadu, urobte miesto v chladničke na špeciálne prostriedky proti horúčave. Ukážeme vám triky, s ktorými dokážete znížiť teplotu v byte či dome o pár stupňov.

Starý trik s ventilátorom

Samotný ventilátor, zapnutý pokojne aj na najvyššie otáčky, počas dňa len rozháňa horúci vzduch. Teplý vánok asi nie je to, čo vám uľaví od horúčavy. Skúste to inak. 

Zatvorte dvere do miestností, ktoré práve nepoužívate. Postavte pred ventilátor misu s ľadom a vánok bude okamžite sviežejší. Ventilátor sa stane jednoduchou klimatizáciou, ktorú môžete umiestniť kdekoľvek ju práve potrebujete. (1)

V noci, keď sa ochladí, umiestnite ventilátor k otvorenému oknu a chladnejší vzduch sa dostane dnu rýchlejšie. Ak pred ventilátor postavíte misu s ľadom pred spaním, podarí sa vám dosiahnuť ideálnu teplotu, aby ste si oddýchli.

ventilátor

Ventilátor s miskou ľadu dokáže vzduch v miestnosti ochladiť o pár stupňov. 

Rozmiestnite ľad všade, kde môžete

Ľad sa dá v lete využiť na mnoho spôsobov, preto sa oplatí mať ho v lete plnú mrazničku. 

Misy či hrnce naplnené ľadom môžete rozmiestniť po celom byte a teplota v miestnosti veľmi rýchlo klesne. Na účinné ochladenie sa si z neho vyrobíte obklady priamo na telo. Plus, prihoďte si pár kociek ľadu do pohára s vodou či letným (nealko) drinkom - ako prvú pomoc.

ľadové kocky

Misa s ľadom teplotu v miestnosti rýchlo zníži.

Zaveste mokré závesy alebo záclony

Navlhčené záclony pri okne vášmu bytu uberú tiež pár stupňov. Jednoducho namočte  záclony (prípadne ľahké závesy, plachty) do veľmi studenej vody. Poriadne ich vyžmýkajte, aby z nich nekvapkala voda. Zaveste ich k otvorenému oknu. 

Počas dňa odporúčame zvesiť a opäť namočiť do studenej vody hneď, ako sa záclony zohrejú. 

Tento trik vydrží dlhšie účinný v noci. Chladivý vánok zvonku sa stane o niečo intenzívnejším, keď sa oprie do studených, mokrých plachiet.

Vôňa mäty a citrusov

Čajovník, mäta, citrón sú osviežujúce vône, ktoré patria k letu. Obklopte sa nimi a budete sa cítiť o niečo príjemnnejšie. 

Pár kvapiek mätového esenciálneho oleja môžete pridať do vody, ktorou navlhčíte záclony, do vody, z ktorej vyrobíte ľad atď. Alebo si pestujte bylinky priamo v byte, ovzdušie u vás doma sa vďaka nim zlepší. Nakoniec si ich môžete tiež pridať do domácej citronády s ľadom. 

esenciálny olej z citrónovníka osvieži vzduch

Esenciálny olej z citrónovníka osvieži vzduch.

Ľahké prikrývky a ľanové lôžkoviny

Najhoršie je, keď vás od horúčavy neoslobodí ani hlboký spánok. Pre lepší spánok si zvoľte posteľnú bielizeň z materiálov, ktoré majú prirodzene chladivé vlastnosti. Bavlna a ľan tieto vlastnosti dobre spĺňajú. (2)

Deky zo syntetických materiálov, ovčia vlna, flanel, plyš a podobné materiály hrejú už len na pohľad. Vymeňte ich sa letné prikrývky, ktoré sú na dotyk chladivé. Tiež by mali byť priedušné.

Ak máte v miestnostiach koberce, odporúčame ich zrolovať a vrátiť späť na jeseň. Dotyk plávajúcej podlahy je v lete predsa len príjemnejší. 

ľanové obliečky

Ľanové obliečky majú príjemný chladivý efekt.

Nezapínajte spotrebiče, ktoré nutne nepotrebujete

Všetko, čo funguje na elektrinu, vytvára teplo. Ak funguje práčka, sušička, televízor a počítač súčasne, môže to zvýšiť teplotu vo vašom byte o niekoľko stupňov. Spotrebiče, ktoré práve nepotrebujete, vypnite. 

Obmedzte používanie niekoľkých zariadení súčasne. Namiesto sušenia oblečenia v sušičke ho jednoducho zaveste von. Žehleniu sa pravdepodobne tiež dokážete vyhnúť, ak si bielizeň vysušíte rozprestretú či zavesenú na slnku. 

Klasické žiarovky produkujú teplo a tiež spotrebujú viac elektrickej energie. Vymeňte ich za úsporné LED žiarovky, ktoré tak nehrejú. (3)

spotrebiče generujú teplo

Spotrebiče na elektrinu zvyšujú teplotu v miestnosti. 

Studená kuchyňa, minútky alebo varenie vonku

Kuchynské práce v plnom prúde dokážu poriadne zvýšiť teplotu v byte. Najviac tepla vyprodukuje rúra, ale aj výpary z hrncov. 

Varením sa teplota v byte navýši o niekoľko stupňov. Stavte na jedlá, ktoré sa pripravujú rýchlo, minútky na panvici, šaláty, ovocie a všetky možné plody leta, ktoré sú chutné aj nastudeno. Veľa dobrôt dokážete pripraviť takmer bez varenia. Alebo presuňte prípravu jedla a stolovanie von a užite si letné grilovačky. 

Keď však nemáte inú možnosť, ako variť v kuchyni, využite odsávanie naplno. Digestor vás zbaví horúcich výparov. Po odsatí pár prichádza opäť na rad kombinácia ventilátor + ľad, pomocou ktorých sa vám podarí rýchlo ochladiť vzduch. 

rýchle varenie

Horúčavy sú ideálne na studenú kuchyňu či minútky.

Ako vetrať v letných horúčavách?

Zrejme ste už prišli na to, že vetranie počas horúceho dňa situáciu ešte zhorší. Je však dôležité, aby vzduch cirkuloval. 

Ak vám slnko praží priamo na okná, nenechávajte ich otvorené po celý ceň. Namiesto toho zabráňte horúcim lúčom, aby sa prebili ku vám do bytu, všetkými možnými prostriedkami. Vhodnejšie sú svetlé závesy a žalúzie, ale pomôžu akékoľvek, aj tmavé, no tie vás pripravia o denné svetlo. 

Vetrajte len na tej strane, kde práve nesvieti slnko. Večer, keď slnko zapadne a teplota klesne o pár stupňov, je čas, aby ste vpustili vzduch dovnútra. Pootvárajte okná a urobte poriadny prievan.

vetranie v horúčavách

Vetrajte na tej strane, kde nesvieti slnko, alebo počkajte, kým zapadne.

Dlhodobé riešenia do budúceho leta

Je len na vás, či sa rozhodnete odstrániť príčinu hlbším zásahom do domu či bytu. Niekedy za kolísavé teploty môže nedostatočné tesnenie okien či izolácia stien. Problém sa dá vyriešiť na niekoľko rokov, no vyžaduje väčšie úsilie aj finančné náklady, podobne ako inštalácia klimatizácie.

Len pre zaujímavosť, namaľovať strechu na bielo môže zredukovať teplotu v dome o 2 až 5 °C. Fasáda, namaľovaná svetlou farbou, odráža slnečné lúče, a to znamená menšiu horúčavu v lete. (1

Špeciálne fólie (tzv. protislnečné tapety) môžete na okná aplikovať už dnes.

mobilná klimatizácia

Účinným riešením je tiež mobilná klimatizácia. Tam, kde nie je možné namontovať nástennú klimatizáciu sa uplatňujú tzv. ochladzovače vzduchu, ktoré môžete prenášať z miestnosti do miestnosti. 

Je to vyššia investícia, ako napr. ventilátor a misa ľadu, ale nemusíte neustále dopĺňať jeho zásoby z mrazničky. Klimatizáciu stačí len zapnúť a vypnúť. Nevýhodou je vyššia spotreba elektrickej energie a tiež nepodávajú taký výkon, ako zabudovaná klimatizácia. Okrem toho tiež vydávajú zvuk, ktorý nemusí každému vyhovovať. 

Otestovali sme 7 rôznych mobilných klimatizácií prevažne zo strednej kategórie, ktoré poskytujú priaznivý pomer ceny a výkonu. Prečítajte si recenziu

Na záver

Chladivý vánok z klimatizácie je v lete vykúpením, rovnako ako skok do sviežej vody v našich jazerách. Ak práve nemôžete ísť k vode, veríme, že naše tipy vám pomôžu, aby sa to u vás doma dalo vydržať. 


O autorovi

Michaela Struhárová
 

Mi​ška je cestovateľka a obsahová marketérka na voľnej nohe. Úspešne ​sa stará o niekoľko webov, ako napr. cestovanie.sme.sk či jaspis.sk​.

Pre svoj aktívny životný štýl potrebuje mať neustále dobité baterky, preto sa najviac venuje recenziám výživových doplnkov. Recenziami spotrebičov zase pomáha nielen ženám vybrať si šikovných pomocníkov do domácnosti a ušetriť čas strávený varením a upratovaním.
​​O Miške sa môžete viac dozvedieť na jej blogu Struharova.com alebo Facebooku 

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar