Celulitída si nevyberá! Čo na ňu zaberá a ako sa jej zbaviť?
Celulitída, ľudovo nazývaná tiež pomarančová koža, je postrachom drvivej väčšiny nežného pohlavia.
Pozorovať ju možno nielen na ženách, ktoré majú nejaké to kilo navyše, ale aj na majiteľkách štíhlych postáv, modelkách, vegánkach, mladých dievčatách či zrelých ženách.
Nevyberá si a bez okolkov si rada "sadne" na akúkoľvek ženu bez ohľadu na vek, hmotnosť, postavu či životný štýl.
Prečo ale tento nepríjemný estetický problém vzniká? Naozaj je za celulitídu zodpovedná genetika? A ako s celulitídou zatočiť raz a navždy?
Čo je celulitída?
Celulitída je v prvom rade estetický problém a sama o sebe so sebou nenesie žiadne zdravotné riziká.
To, že ste jej majiteľkou spoznáte podľa nevzhľadne vyzerajúcich jamiek, hrbolčekov a rôznych nezrovnalostí na vašej koži. Najčastejšie ju môžete pozorovať na stehnách, zadku, bruchu, ale napríklad aj na rukách.
Aj keď je na označenie tohto stavu zaužívaný pojem celulitída, toto pomenovanie nie je úplne presné. Je totiž odvodené z latinského slova celulilitis, čo v preklade znamená zápal buniek. Správny odborný názov pre pomarančovú kožu, teda usádzanie tukových buniek pod kožou, by mal znieť celulita (vzhľadom však na zaužívanosť pomenovania "celulitída", ho v našom článku budeme používať aj my).
Celulitída v normálnom stave bez zmien nie je nebezpečná, no výrazné zhoršovanie jej stavu môže signalizovať iné zdravotné problémy, ako žilovú nedostatočnosť, poruchy odvádzania odpadových látok z metabolických procesov či zhoršenie funkcie lymfatického systému.
Tip od experta
"Celulitída je laické označenie pre zmeny podkožného tukového tkaniva. Aj keď nejde o závažný medicínsky problém, môže mať výrazne negatívny psychologický efekt. V spoločnosti, v ktorej je dokonalé telo symbolom krásy a mladosti, môže byť celulitída pre mnohé ženy príčinou frustrácie až depresie."
Celulitída: Prečo vzniká a prečo postihuje práve ženy?
Existuje viacero faktorov, ktoré majú výrazný vplyv na vznik celulitídy. A nie, nie je to iba obezita. Patria sem napríklad hormonálne zmeny, genetická predispozícia, stravovacie návyky či životný štýl.
Celulitída: Keď sú na vine hormóny
Častou príčinou vzniku celulitídy sú hormóny a hormonálne zmeny odohrávajúce sa v tele. Aj práve z tohto dôvodu celulitída zvyčajne trápi viac ženy ako mužov.
Nie je žiadnym tajomstvom, že pri vzniku celulitídy hrá hlavnú rolu ženský pohlavný hormón estrogén. Celulitídu preto možno pozorovať aj na mladých, dospievajúcich dievčatách a v dôsledku výrazných hormonálnych zmien veľmi často aj u žien v období tehotenstva.
Podpísať sa však pod ňu môže aj užívanie antikoncepcie či menopauza.
Lymfatický systém a celulitída
Vzťah lymfatického systému a celulitídy je pomerne veľký.
Tento dôležitý systém v ľudskom tele totiž predstavuje sieť orgánov a tkanív, ktorých úlohou je zbavenie organizmu toxínov, odpadových a iných škodlivých látok. Ak nefunguje správne, škodlivý odpad sa hromadí a následne sa dostáva i do tukových buniek a ich okolia.
Obmedzený tok lymfy tak môže spôsobovať vydutý efekt pod kožou - dobre známy pod pojmom celulitída.
Celulitída a gény
Aj napriek tomu, že sa na genetiku zvykneme často vyhovárať, v otázke predispozície vzniku celulitídy môže mať výrazné zastúpenie. Pokiaľ celulitídou trpela vaša mama či stará mama, môžete si byť istá, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa nevyhne ani vám.
Dobrou správou ale je, že zdravou hmotnosťou, pohybom a správnou stravou možno zmierniť i celulitídu, ktorú majú na svedomí gény.
Vplyv stravovacích návykov na vznik celulitídy
Ak si často zvyknete dopriať potraviny s vysokým obsahom tukov, soli či konzervantov, koledujete si v dôsledku možných metabolických porúch o celulitídu.
Životný štýl a celulitída
To, akým spôsobom života žijete sa vo výraznej miere odráža na tom, ako vyzeráte či ako sa cítite.
Aj celulitída môže byť výsledkom nezdravého životného štýlu - nedostatku pohybu, fajčenia či nadmernej konzumácie alkoholu, ktoré zaťažujú lymfatický systém a znižujú jeho činnosť.
Výrazná a rýchlo sa zhoršujúca celulitída môže signalizovať aj závažnejšie zdravotné problémy
Celulitída u mužov?
Veru, celulitída sa nevyhýba ani mužom, aj keď tu jej výskyt omnoho menší ako u žien.
Čo má vplyv na vznik celulitídy u mužov?
Ženy majú zvislé vlákna väzivového tkaniva, ich koža je pružnejšia a viac roztiahnutejšia. Napĺňanie tukových vankúšikov je u nich nepravidelné, tukové bunky vystupujú viac na povrch kože, čo je voľným okom viditeľné ako už spomínané hrbolčeky a jamky.
Naproti ženám majú muži sieťovité usporiadanie väzivového tkaniva, tukové bunky sú hlbšie. Celulitída sa však môže vyskytnúť aj u nich, veľmi často je to na miestach pôsobenia tlaku opasku, bielizne či odevov.
Aj pod vznik celulitídy u mužov sa podpisujú rôzne faktory, ako zlá cirkulácia krvi, nezdravý životný štýl, fajčenie či pitie alkoholu.
Štádiá celulitídy a jej prejavy
Celulitída má viacero štádií - od neviditeľného až po hrbole jasne vykúkajúce cez obtiahnuté oblečenie.
Rozoznávame 4 stupne, a to:
- 1. stupeň - prejavy celulitídy sú viditeľné len pri stlačení kože.
- 2. stupeň - celulitída druhého stupňa je voľným okom viditeľná v stoji či pri sedení. Pri ľahnutí všetky nerovnosti vymiznú.
- 3. stupeň - v tomto štádiu možno celulitídu pozorovať v stoji, v sede, ale ja v ľahu.
- 4. stupeň - toto štádium je okrem viditeľných príznakov sprevádzané i zdravotnými komplikáciami, bolesťami a degeneráciou väziva.
Celulitída: Prevencia ako najlepší spôsob liečby
Patríte ku šťastlivcom, ktorých sa celulitída netýka? Blahoželáme! Pozrite sa, ako si ponechať krásne vyzerajúcu pokožku bez pomarančovej kože čo najdlhšie.
Pravidelný pohyb je pre krásnu pokožku bez celulitídy nesmierne dôležitý.
Ako sa zbaviť celulitídy? Čo pomáha na pomarančovú kožu?
Ak sa chcete zbaviť celulitídy na vašom tele, resp. minimalizovať ju, je dôležité zamerať sa na všetky faktory, ktoré podmieňujú jej vznik.
Ako na to?
Pitný režim zabezpečí vyplavovanie škodlivých látok
Pitný režim je nesmierne dôležitý pre správne fungovanie celého tela, vrátane lymfatického a krvného obehu.
Pomáha z tela odstraňovať toxíny nachádzajúce sa v podkožných bunkách a zároveň podporuje činnosť lymfy i krvného obehu. Prispieva tiež k hydratácii pokožky tela, čo je dôležité pre jej lepší a zdravší vzhľad.
Zdravou stravou do boja s celulitídou
Zdravá strava vám pomôže nielen eliminovať vašu hmotnosť, ale tiež zmierniť prejavy už prebiehajúcej celulitídy.
Čo teda jesť, aby si celulitída dala pohov?
Najlepšou voľbou sú potraviny bohaté na vitamín C, bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Kombinácia týchto troch zložiek v strave pomáha redukovať tuk a zároveň zlepšovať spojivové tkanivá a podporovať tvorbu kolagénu.
Kolagén ako taký je veľmi dôležitý aj pre našu kožu, keďže prispieva k jej hydratácii i pružnosti. Hydratovaná a pružná pokožka totiž predstavuje nehostinné prostredie pre pomarančovú kožu.
Zabúdať netreba ani potraviny obsahujúce antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zbavovať sa škodlivých látok a taktiež prispievajú k urýchleniu krvného obehu.
NÁŠ TIP: Kolagén možno do tela doplniť aj pomocou výživových doplnkov. V našom veľkom porovnaní kolagénov sa dozviete, ktorý prípravok je ten najlepší.
Pravidelný pohyb
Ak sa chcete zbaviť celulitídy, pravidelne sa hýbte.
Odborníci sa zhodujú na tom, že veľmi účinným spôsobom je kombinácia 15 minútového kardia a 15 minútového cieleného silového tréningu. Zamerať by ste sa mali na cviky na brucho, stehná i zadok.
Najviac efektívne sú drepy, drepy s výskokom, skracovačky, zakopávanie, prenášanie váhy na stranu či HIIT.
Inšpirujte sa tiež cvikmi na celulitídu od známej fitnesky Zory Czoborovej.
Saunovanie a celulitída
V boji s celulitídou môže byť veľmi nápomocná i sauna, ideálne fínska. Prehriatím a schladzovaním tela dochádza k prekrvovaniu pokožky, zrýchľuje sa metabolizmus podkožného tkaniva a zároveň sa zlepšuje i prúdenie lymfy.
Na to, aby ste sa však mohli tešiť z týchto účinkov je potrebné dodržiavať zásady správneho saunovania. V začiatkoch by váš pobyt v saune mal trvať približne 5 minút, postupne ho môžete predlžovať na 8 až 12 minút. Pri saunovaní zaujmite relaxačnú polohu a dýchajte nosom.
Čo sa týka ochladzovania v ľadovom bazéniku či v sprche, postačí minútka až dve.
Domáca masáž proti celulitíde
Ďalším účinným spôsobom, ako sa zbaviť celulitídy je masáž, ktorú si môžete dopriať aj sami doma. Pomáha naštartovať lymfatický systém, zvyšuje a stimuluje cirkuláciu krvi a zlepšuje zahrievanie tkaniva.
Ako na ňu?
Zaobstarajte si 100% prírodný olej so zdraviu prospešnými účinkami (kokosový či olivový) alebo siahnite po obľúbenom telovom mlieku s mastnou konzistenciou. Rovnomerne si ho natrite na celé nohy a môžete sa pustiť do masírovania.
Začnite od členkov. Roztiahnite dlane a prsty a ťahavými pohybmi hore dole ťahajte dlane od členku až ku kolenu. Potom postup zopakujte aj od kolien smerom cez stehná až k bokom. Nebojte sa trocha pritlačiť. Docielite tým lepšie prekrvenie.
Po takomto rozohriatí chyťte do rúk kožu na stehnách a robte pohyby, ako keby ste miesili cesto. Veľmi dobre vám poslúžia aj päste, ktoré hlboko zatláčajte, až pokiaľ vás pustí sval.
Ďalším krokom je vytváranie pohybu na koži v tvare písmena S. Pokožku uchopte do dlaní, pričom jednou rukou ťahajte do pravej strany a druhou rukou do ľavej. Na záver zopakujte prvý krok s roztiahnutými dlaňami.
Majte na pamäti, že takúto masáž by ste si mali pre dosiahnutie čo najlepších účinkov dopriať pravidelne.
Tip od experta
"Základom liečby celulitídy je redukcia hmotnosti a športové aktivity, ako beh, rýchla chôdza, bicyklovanie, tanec a plávanie. Nemá zmysel investovať do kozmetických prípravkov na odstránenie celulitídy bez úpravy životného štýlu! Drastické diéty s hladovaním a výraznou redukciou kalórií nie sú vhodné, pretože v takom prípade organizmus spomaľuje svoj metabolizmus, aby si uchoval čo najviac energie. Odporúčam vyvážený nutričný program, ktorý optimalizuje narušené metabolické procesy. Dôležitý je dostatočný pitný režim - neperlivá voda a čaje, ale aj obmedzenie fajčenia. Vhodné je tiež saunovanie.“
Prípravky na celulitídu
Ak sa rozhodnete pre domácu masáž proti celulitíde, veľmi dobrým spoločníkom vám môže byť niektorý z prípravkov na celulitídu, ktorých je na trhu viac ako dosť.
Ich úlohou je stimulácia a prekrvenie pokožky, aktivácia spaľovania tukov v problémových partiách (v kombinácii s masážou), čo pomáha predchádzať vzniku pomarančovej kože.
Prípravky na celulitídu sú dostupné vo viacerých formách - krémy, mlieka, gély, séra, zábaly či olejčeky. V ich zložení sa často nachádzajú výťažky z brezy, koenzým Q10, rôzne esenciálne oleje, kyselina salicylová či napríklad aj kofeín.
Zvyčajne je potrebné aplikovať ich dvakrát denne a to za pomoci anticelulitídnej masáže. Veľmi dobre vám však poslúžia i rôzne špeciálne pomôcky, kefy či anticelulitídne valčeky.
V súvislosti s prípravkami na celulitídu je dôležité uvedomiť si, že nie sú žiadnym zázrakom, ktorý vás zbaví celulitídy mihnutím čarovného prútika. Potrebná je aj vaša spolupráca - teda pravidelný pohyb, vyvážená strava či zdravý životný štýl.
NÁŠ TIP: Chceli by ste vyskúšať prípravok na celulitídu, no váhate? Pozrite si naše osobné skúseností s Butterfly Body Wrap - anticelulitídnym zábalom či s populárnym sérom Eveline Slim Extreme 4D.
Procedúry na odstránenie celulitídy
Ak s celulitídou bojujete už dlhšiu dobu a nedokážete si s ňou dať rady, skúsiť môžete špeciálne procedúry v kozmetických salónoch a klinikách.
Hneď na začiatok však treba povedať, že nejde o lacnú záležitosť a jedno sedenie vás pokojne môže vyjsť aj na niekoľko stoviek eur. Navyše, ošetrenia je potrebné opakovať v pravidelných intervaloch.
K tým najrozšírenejším procedúram patrí kavitácia, lymfodrenáž, rádiofrekvencia či maderoterapia.
Kavitácia
Kavitácia je neinvazívna procedúra, ktorá funguje na princípe ultrazvukových vĺn prenikajúcich hlbšie do pokožky, kde rozpúšťajú tuk. Na jeho následné vyplavenie z tela von je nutná jednak doplnková masáž a samozrejme aj dostatočný pitný režim.
Lymfodrenáž
Táto populárna metóda zahŕňa masáž, ktorá môže byť vykonávaná buď ručne alebo za pomoci prístroja. Vyvíjaný tlak pomáha stimulovať tok lymfy a prispieva k odstraňovaniu škodlivých látok a tuku z problémových partií.
Rádiofrekvencia
Rádiofrekvencia je procedúra, ktorá využíva elektromagnetické vlny prenikajúce do pokožky a za pomoci vyvolaného tepla spevňuje pokožku a stimuluje tvorbu kolagénu.
Maderoterapia
Čoraz viac populárnejšia je i maderoterapia alebo aj wood therapy - v doslovnom preklade liečba drevom, vykonávaná pomocou drevených anatomicky navrhnutých valčekov.
Využíva sa na naštartovanie lymfatického systému, detox tela a na boj s celulitídou.
Jednou z možností, ako sa zbaviť celulitídy sú aj rôzne procedúry, ktoré ale neraz stoja stovky eur.
Na záver
Boj s celulitídou je behom na dlhú trať. Správne zvolená stratégia v podobe pravidelného pohybu, vyváženej stravy a zdravého životného štýlu vám však pomôže dostať sa do vášho vytúženého cieľa, kde pomarančová koža už nebude mať svoje miesto.
Pridajte komentár ku článku