Prírodné afrodiziaká: Pomôžu, keď vás trápi nízke libido? 

Najlepšie afrodiziaká

Sex je jedna zo základných biologických potrieb, a to nielen tak nadarmo. Je dôležitý pre naše celkové zdravie, psychickú pohodu a v neposlednom rade aj pre dobre fungujúci vzťah. 

Kým v začiatkoch vzťahu sa partneri zvyknú oddávať sexuálnym radovánkam takmer neustále, postupom času sa do ich milostného vzťahu môže votrieť stereotyp a výrazne ovplyvniť chuť na sex. Inokedy však za zníženým libidom môže stáť aj stresujúce obdobie či psychická nepohoda. 

Ak potrebujete do vašej spálne vrátiť stratenú vášeň, vyskúšajte afrodiziaká! 

Čo je to afrodiziakum?

Slovo afrodiziakum vzniklo odvodením od mena tej najpovolanejšej - Afrodity, gréckej bohyne lásky, ale i plodnosti a krásy. 

Afrodiziaká sú staré takmer ako ľudstvo samotné. Už od nepamäti im bola pripisovaná magická moc a ľudia ich využívali na zvýšenie svojej sexuálnej túžby a podporu libida. A to sa v podstate nezmenilo dodnes.

Aj v súčasnosti sú afrodiziaká charakterizované ako látky, ktoré pôsobia stimulujúco na zmysly, vyvolávajú vzrušenie a sexuálnu túžbu.

Po užití sa objavujú reakcie tela v podobe zvýšeného tlkotu srdca, zvlhčenia reprodukčných orgánov a u mužov, samozrejme, erekcia.

Aké afrodiziaká poznáme?

Druhy afrodiziák

Afrodiziaká možno deliť podľa spôsobu stimulácie do dvoch základných skupín, a to na:

  • afrodiziaká stimulujúce myseľ vnútornou cestou, napríklad jedlo, nápoje či bylinky.
  • afrodiziaká fungujúce prostredníctvom psychofyziologickej stimulácie hmatu, čuchu či zraku, ako vôňa či hudba.

Poďme sa teraz pozrieť na tie najlepšie afrodiziaká zblízka.

Potraviny ako afrodiziaká

Aj to správne jedlo môže poslúžiť ako účinné afrodiziakum. 

Potraviny ako prírodné afrodiziakum

Veľmi dobrým spôsobom, ako nakopnúť sexuálnu túžbu môže byť aj jedlo. Mnohé z potravín, ktoré zvykneme konzumovať totiž pôsobia aj na mužské a ženské libido. 

Ktoré patria k tým najlepším?

Koreniny

Z prírodných afrodiziák sú obľúbené predovšetkým rôzne koreniny, ktoré dokážu stimulovať činnosť pohlavných žliaz a teda zvýšiť aj chuť na sexuálne radovánky. 

Niektoré z nich sú tradičné a denne ich používame v našich kuchyniach, iné sú zas o niečo exotickejšie, no dostupné aj u nás. 

Vynikajúce účinky má škorica, ktorá je nielen poriadne aromatická, ale aj zdravá. Veľmi často je vyhľadávaná kvôli svojej schopnosti regulovať hladinu cukru v krvi, pomáha pri spaľovaní tukov, priaznivo vplýva na trávenie, ale i na psychickú pohodu.

Podporuje krvný obeh a jej výrazná korenistá vôňa pôsobí vzrušujúco a hrejivo. 

Zvýšiť sexuálnu túžbu dokáže aj také čierne korenie, ktoré patrí v našich končinách k najpoužívanejším koreninám vôbec. Jedlo nielen dochutí, ale má tiež pozitívne účinky i na zdravie.

Podporuje trávenie, ale aj krvný obeh, podieľa sa na normálnom fungovaní nervového systému a povzbudzuje i libido. 

Možno trochu menej známy, ale čoraz viac obľúbenejší muškátový oriešok je používaný v teplej i v studenej kuchyni, na prípravu sladkých i slaných jedál. Má však aj skvelé afrodiziakálne pôsobenie - treba ho však používať s mierou.

Medzi ďalšie účinné koreniny, ktoré dokážu stimulovať sexuálne túžby patrí čili, saturejka či rozmarín. 

Ryby a morské plody

Ryby sú vo všeobecnosti považované za jednu z najzdravších potravín. Majú vysoký obsah bielkovín, vitamínov, minerálov i aminokyselín. 

Obsahujú i L-arginín, aminokyselinu, ktorá priaznivo vplýva na zdravie, vrátane toho sexuálneho. Zlepšuje totiž prekrvenie pohlavnej sústavy, pomáha pri poruchách s erekciou a môže zvyšovať i početnosť spermií v ejakuláte. 

Z rýb a morských plodov sa najlepšími afrodiziakálnymi účinkami môže pochváliť napríklad obľúbený tuniak, losos či makrela. 

Ryby a morské plody afrodiziaká

Ryby a morské plody môžu byť prospešné pre plodnosť mužov.

Ovocie a zelenina

Áno, dokonca aj viaceré druhy ovocia a zeleniny, ktoré bežne konzumujeme majú priaznivý vplyv na sexuálne zdravie. 

Z ovocia sú to najmä jahody, ako aj iné lesné plody. Účinné však môže byť aj jablko, ktoré obsahuje polyfenoly a antioxidanty stimulujúce krvný tok a zvyšujúce tak sexuálnu túžbu.

Prospešné sú aj banány, ktoré okrem iného obsahujú i draslík priaznivo vplývajúci na krvný obeh. Navyše, konzumácia banánu prináša upokojenie, uvoľňuje serotonín, čo v konečnom dôsledku pomáha užiť si viac sexuálny akt. 

Čo sa týka zeleniny, odporúča sa konzumácia cesnaku, chrenu či cibule.

Aj keď to, ako tieto potraviny vplývajú na dych, môže na prvý pohľad odradiť od sexuálnych hrátok, skutočnosť je taká, že podporujú krvný obeh a teda aj libido. 

Orechy

Zvýšiť vašu sexuálnu túžbu vám pomôžu i orechy. Tie sa vyznačujú vysokým obsahom dôležitého minerálu zinok, ktorý je významný pre libido, ale aj plodnosť a sexuálne zdravie. 

Orechy obsahujú tiež prospešné aminokyseliny. 

Najlepšou voľbou na zvýšenie sexuálneho apetítu sú vlašské orechy, kešu, mandle či píniové oriešky.

Orechy ako afrodiziaká

Orechy nielenže zvyšujú libido, ale podporujú i plodnosť. 

Afrodiziakálne bylinky na zvýšenie libida

Bylinky môžu byť liekom na mnoho problémov, vrátane zníženej chuti na sex, a to tak ako u mužov, tak aj u žien. 

Niektoré sú prospešné najmä pre mužov, iné zas pre ženy, no sú tiež také bylinky, ktoré majú priaznivý vplyv na libido u oboch pohlaví.

Pozrime sa najprv na bylinky pre pánske libido.


Afrodiziakum pre mužov 

K tým najúčinnejším bylinkám, ktoré možno nájsť aj v zložení prípravkov určených na podporu libida patrí kotvičník zemný, žerucha peruánska či serenoa plazivá.


Kotvičník zemný

Tento zázrak poznajú mnohí aj pod označeném Tribulus Terrestris. Rastlina pozitívne vplýva na plodnosť mužov, zlepšuje pohyblivosť spermií a dokáže pomôcť aj pri problémoch s potenciou. 

Napraví aj pokazený sexuálny apetít. 


Žerucha peruánska

Žerucha peruánska alebo maca je označovaná za prírodný životabudič, zvyšuje vitalitu a energiu, podporuje imunitný systém a pomáha aj pri problémoch s potenciou či zníženou chuťou na sex. 


Serenoa plazivá

Táto bylina je populárna najmä u mužského pohlavia, pretože okrem pozitívneho vplyvu na libido, stimuluje i tvorbu spermií. Nápomocná môže byť aj pri zväčšenej prostate


Okrem týchto byliniek je pri problémoch s libidom či potenciou odporúčaná aj ginkgo biloba, bujarník yohimmé či pestrec mariánsky

Výživové doplnky na zvýšenie libida pre mužov

NÁŠ TIP: Znížené libido u mužov môže veľmi často kráčať ruka v ruke aj s problémami s erekciou. Riešiť ich možno aj pomocou voľnopredajných prípravkov na podporu erekcie. Toto sú tie najlepšie na trhu.

Afrodiziakum pre ženy

Bylinky môžu pomôcť i ženám so zníženým libidom, keďže dokážu podporovať lepšie prekrvenie, priaznivo vplývajú na hormonálnu rovnováhu, ale i psychickú pohodu. 

Obzvlášť nápomocná môže byť senovka grécka, ženšen či damiána.


Senovka grécka

Táto bylinka má vo farmácii široké využitie. Veľmi dobre vplýva na trávenie, reguluje hladinu cukru v krvi a priaznivo ovplyvňuje i hormonálnu sústavu a sexuálny apetít.

Poznajú ju dobre aj dojčiace mamičky, keďže tiež stimuluje tvorbu materského mlieka. 


Ženšen pravý

Jestvuje viacero druhov ženšenov, no na sexuálne zdravie pozitívne vplýva ženšen pravý.

Podporuje obehový, ale aj imunitný a nervový systém. Pôsobí aj na tkanivá pohlavných orgánov a prehlbuje tak vzrušenie. 


Damiána

Bylinka Damiána je vyhľadávaná vďaka svojej schopnosti pozitívne ovplyvňovať hladinu pohlavných hormónov v tele. Pomôcť preto môže aj pri ťažkostiach spôsobených hormonálnou nerovnováhou. 

Zvyšuje tiež prekrvenie pohlavných orgánov a zlepšuje ich citlivosť. Je tiež veľmi častou zložkou prípravkov na zväčšenie a spevnenie poprsia.


K ďalším bylinkám na podporu ženského libida patrí krpčiarka šípolistá, schizandra čínska či muira puama.

Výživové doplnky na zvýšenie libida pre ženy

Parfém, hudba či spomienka ako afrodiziakum?

Ako afrodiziakum môžu pôsobiť aj rôzne podnety. 

Mužom často stačí pohľad na partnerku v erotickom spodnom prádle a už im fantázia pracuje na plné obrátky. Chuť na sexuálne hrátky dokáže u niekoho vyvolať i spomienka či pomyslenie na milostný akt. 

Niektoré ženy zas "idú do kolien", keď zacítia mužskú opojnú vôňu, vidia zvodný úsmev svojho partnera alebo počujú úprimné "Milujem ťa". 

Na trhu už dnes môžete okrem výživových doplnkov na podporu libida nájsť aj rôzne iné prípravky s afrodiziakálnymi účinkami - rôzne krémy, gély, esenciálne oleje či napríklad aj parfémy pre mužov i ženy. 

NÁŠ TIP: Ako afrodiziakálne parfumy fungujú? Naozaj dokážu pridať na atraktivite? Prečítajte si naše osobné skúsenosti s afrodiziakálnymi parfumami Zerex.

Ako inak ešte možno podporiť libido?

Našu chuť na sex môže ovplyvňovať aj to, akým spôsobom života žijeme. Čo môžete urobiť, aby ste posilnili vaše libido? 

  • Zdravá životospráva

Či sa vám to páči alebo nie, zdravá životospráva na nás vplýva vo všetkých smeroch, v sexuálnej oblasti nevynímajúc.

Snažte sa zdravo stravovať, zaraďte do svojho jedálnička potraviny, ale i koreniny, ktoré môžu zlepšiť vašu chuť na sex. 

Zamerajte sa aj na vaše zlozvyky a pokúste sa skoncovať s fajčením, ale i pitím alkoholu. Ten síce mnohí považujú za afrodiziakum, no skutočnosť je taká, že vás môže nabudiť, avšak len v malom množstve. Pri väčšej konzumácii čakajte pravý opak. 

  • Duševná pohoda

Veľmi dôležité je aj mentálne zdravie. Doprajte si pravidelný odpočinok, oddychujte, relaxujte, majte kvalitný spánok a čo najmenej stresu.

  • Experimenty v posteli

Ak ste v dlhodobom vzťahu, skôr či neskôr sa stereotypu nevyhnete ani v sexe. Nebojte sa preto experimentovať - v posteli aj mimo nej. 

Zaobstarajte si vzrušujúcu erotickú hru, pomôcku či knihu lásky a vyžeňte nudu z vášho milostného aktu. 

  • Hormonálna rovnováha

Aby v sexuálnej oblasti fungovalo všetko tak, ako má, je dôležitá i hormonálna rovnováha.

Kým u mužov je podstatný mužský hormón testosterón, u žien zohráva dôležitú úlohu dvojica hormónov estrogén a progesterón.

Ak máte podozrenie, že sa vás týka práve hormonálna nerovnováha, neváhajte a obráťte sa na vášho lekára.

Tip od experta

"Pozitívne účinky alkoholu platia len v prípade, keď užijeme optimálne množstvo. Rozhodne treba zdôrazniť, že len malé dávky alkoholu majú pozitívny účinok na sexuálny život.


PhDr. Róbert Máthé

Na záver

Problém s nízkym libidom treba riešiť, a to skôr, než sa podpíše pod psychickú pohodu a kvalitu vášho vzťahu. Myslite na to zakaždým, keď sa k aktu dokopete len preto, aby ste si "splnili svoje povinnosti". 


O autorovi

Lenka Riganová
 

Lenka je hrdou absolventkou mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite v Prešove. Má rada knihy, prechádzky za akéhokoľvek počasia, no zo všetkého najradšej má písanie. 

Rada skúša nové veci a o svoje pocity a postrehy sa delí s ostatnými. V redakcii má na starosti testovanie spotrebičov. Lenka má veľké skúsenosti z práce pre mobilného operátora (soda.o2.sk), kde sa venovala recenzovaniu telefónov.  Viac sa o Lenke môžete dozvedieť aj na Facebooku.

Viac článkov od tohto autora

Pridajte komentár ku článku

avatar