Predvianočné upratovanie: Podrobný plán, ako to zvládnuť bez stresu

vianocny stromcek

Opäť sa blížia sviatky pokojna a radosti. Aby ste ich mohli stráviť naozaj pokojne, pripravili sme pre vás podrobný plán na predvianočné upratovanie. Vďaka nemu stihnete svoju domácnosť dokonale pripraviť a svoj čas tak môžete venovať nákupu darčekov a pečeniu. A Vianoce si tak naozaj užiť v radosti.

Upratujte postupne

Aj keď máte malý byt a milujete upratovanie, asi sa vám ho celý naraz upratať nepodarí. Preto je dobré, ak si prácu rozdelíte podľa miestností. Naplánujte si, že jeden deň upracete spálňu, druhý deň obývačku, atď. V prípade, že bývate v poschodovom dome, rozdeľte si ho ešte na poschodia.

Pomôcť by vám mohol aj zoznam, stačí mať pero, papier a chvíľku času na spísanie všetkých potrebných činností. Berte pritom do úvahy čas, ktorý chcete upratovaniu venovať. Urobené činnosti potom jednoducho vyčiarknite.

vianocny stromcek

Začnite včas

Ani ten najlepší plán neurobí prácu za vás, preto si naplánujte upratovanie v dostatočnom časovom predstihu. Nespoliehajte sa na čas, vždy sa predsa nájde niečo, čo vám do toho môže vojsť. Pokojne začnite aj 3 týždne vopred, tesne pred Vianocami už upracete iba drobnosti. 

Zveste textílie

Na začiatok zveste záclony, závesy a operte ich. Pri tejto činnosti môžete rozvíriť prach, preto je dobré urobiť tak na začiatku upratovania. Kým sa perú, upracte miestnosť. 

upratovanie textilie

Zhora nadol

Aby váš domov zažiaril čistotou, je dobré držať sa niekoľkých zásad. Prvou z nich je systém upratovania - mali by ste začať od hora, to znamená najskôr vymiesť pavučiny z rohov stien, potom prach zo svietidiel, z garníž a z horných poličiek nábytku. To sú veci, ktorým sa pri bežnom upratovaní veľmi nevenujete, raz za čas si ale zaslúžia vašu pozornosť. Ak je to potrebné, svietidlá rozoberte a vyčistite ich od nalietaného hmyzu. Potom postupujte nižšie a na záver zotrite podlahu.

Systematicky a logicky

Je fajn, ak vianočné upratovanie nebude len rýchlym poschovávaním nepotrebností, ale nájdete si čas aj na to, aby ste vytriedili staré účty, či časopisy a zbavili sa už nepotrebných vecí. Na triedenie oblečenia si ale vyčleňte iný termín - mohlo by sa stať, že miesto uprataného bytu sa budú všade povaľovať len kopy oblečenia. 

Pri likvidácii nepotrebných vecí myslite ekologicky a vyhadzujte ich do správnych kontajnerov. Upratujte najskôr miestnosti, o ktorých viete, že vydržia dlhšie čisté (napr. spálňa), nemá zmysel zamerať sa na predsieň, ktorou denne prejde celá rodina, tú si nechajte na koniec. 

Zapriahnite pomocníkov

Ak máte umývačku riadu, použite ju. Na šetrnom programe dokáže pomôcť s umytím rôznych sklených súčastí domácnosti. Na utieranie prachu z knižnice si zase vezmite na pomoc vysávač. Zvoľte možnosť slabšieho sania, aby vám nepoškodil knihy. Na opratie záclon, závesov, dekoračných vankúšov, či poťahov zase smelo použite práčku. 

detska izba

Nebuďte v tom sama

Chcete pre svoju rodinu to najčistejšie prostredie, no rodina nie ste iba vy. Zapriahnite do upratovania aj ostatných členov vašej domácnosti, aj deti môžu nejakým spôsobom pomáhať. Stačí ich len správne motivovať a pripraviť pre ne činnosti, ktoré dokážu zvládnuť. Okrem pomoci deti naučíte, že poriadok sa sám neurobí.

Umývanie okien

Ak si myslíte, že bez čistých okien Vianoce neprídu, pri ich umývaní sa riaďte jednoduchým pravidlom - najskôr jednou handričkou vyčistite rámy a parapety, potom druhou čistou handričkou vyleštite sklené tabule.

Nemusíte používať špeciálne prípravky, postačí vám aj saponát na riad a ocot. Použite handričku, ktorá nepúšťa vlákna, prípadne si pri záverečnom leštení pomôžte pokrčenými novinami.  Taktiež odporúčame sledovať predpoveď počasia a okná neumývať vtedy, keď mrzne. 

upratovanie okien

Kvalitný mop

Nemusíte investovať do rôznych čistiacich prípravkov, jediné, čo naozaj potrebujete mať kvalitné je mop na umývanie dlážky. Keď vymeníte obyčajnú metlu s handrou za mop so žmýkaním systémom, už ho viac nepustíte z ruky. Nielen, že si ušetríte čas, ale aj svoj chrbát a ruky. Ak si chcete prácu ešte viac uľahčiť, najskôr podlahy pozametajte alebo povysávajte. Odstránite tak nečistoty, ktoré komplikujú umývanie, napr. vlasy a väčšie nečistoty.

Odporúčame začať od dverí, kde sa najviac chodí a teda je aj najviac nečistôt. Tých sa teda zbavíte na začiatku a už si ich viac nebudete nosiť do miestnosti. V druhom kroku, teda pri umývaní, však postupujte opačne - smerom od kraja miestnosti ku dverám, aby ste si po mokrej podlahe nepochodili. Zároveň odporúčame postupovať v smere uloženia podlahových lamel. 

upratovanie mop

Vysávanie proti “srsti”

Aj ten najčistejší koberec v sebe môže skrývať zabudnuté nečistoty. Vysávajte ho preto vždy v protismere vlasu, aby ste sa dostali do hĺbky a vysali tak prípadné roztoče. Keď už budete vysávať, nezabudnite povysávať aj matrace, sedačku a iné čalúnené časti nábytku. Pri dôkladnejšom čistení kobercov máte na výber z dvoch možností - buď suché alebo mokré čistenie.

Pri suchom čistení rozsypete po koberci špeciálny prášok, necháte pôsobiť a potom jednoducho vysajete. Tento prášok na seba viaže rôzne nečistoty, baktérie a roztoče.

Pri mokrom čistení ide vlastne o tepovanie - môžete použiť buď tepovač alebo si pomôcť kefou a vodou s čistiacim prostriedkom. Vzhľadom na charakter počasia pred Vianocami vám však odporúčame vyhradiť si na mokré čistenie teplejšie dni v roku.  

upratovanie vysavač

Hygiena pri upratovaní

Umývať toalety a kuchynský drez tou istou handričkou asi nie je lákavá predstava, preto by ste mali používať viac handier a odlíšiť ich použitie aj farebne. Na toalety a sanitu voľte napríklad žlté handry, na prach červené, na linku modré. Vhodné je zvoliť aj vhodné oblečenie, po práci ho jednoducho vyzlečiete a tak si nebudete roznášať prípadné nešistoty, ktoré sa na vás nalepili pri upratovaní, po čerstvo upratanom byte.

Šetrite čas

Inšpirujte sa profesionálnymi upratovačkami a všimnite si, že pri práci používajú vozíky s hŕbou rôznych nevyhnutných vecí. Nemusíte si kupovať vozík, stačí, keď si všetko, čo budete pri upratovaní potrebovať, nahádžete do vedierka a to budete nosiť so sebou. 

upratovanie upratovacka

Čas na odstránenie nedokonalostí

Pri upratovaní iste natrafíte na nedokonalosti, ktoré sa na vašich stenách, nábytku, či inde počas celoročného používania vyskytli. Kde tu vypadol šróbik, inde zase zostal škrabanček, dvere trochu vŕzgajú - pokúste sa vyriešiť aj tieto chybičky krásy.

Spálňa

Spálňa nie je až také frekventované miesto v byte, preto vám poriadok v nej vydrží čo najdlhšie. Na začiatok teda môžete pokojne začať s upratovaním tu. Odtiahnite postele, povysávajte pod nimi a vymeťte pavučiny. Nezabudnite povysávať a vyprášiť aj matrace. Zo všetkých poličiek poutierajte prach a nábytok ošetrite. Periny vyvetrajte a vymeňte postelnú bielizeň. S upratovaním začnite dostatočne včas. Myslite aj na to, že ešte budete prať a sušiaca sa bielizeň sa do uprataného interiéru veľmi nehodí. 

upratovanie spálna

Kuchyňa, srdce domova

Postupujte od vrchu smerom nadol. Poutierajte vrchné skrinky, povyberajte všetko z linky, utrite ju a veci pretrieďte. Dvierka kuchynskej linky ošetrite vhodným prostriedkom. Nezabudnite ani na obklad medzi hornou a spodnou linkou. 

Ku kuchyni patrí aj špajza, raz za čas by ste si mali čas vyhradiť i na ňu. Popreberajte zaváraniny a skontrolujte staré zásoby. Nepotrebné veci vyhoďte a urobte tak miesto na nové suroviny, ktoré budete potrebovať na vianočné pečenie.

K linke patrí tiež digestor a domáce spotrebiče, ktoré používame po celý rok a tiež si zaslúžia našu pozornosť. Aspoň raz za rok by sme mali vyčistiť umývačku, práčku, sušičku, chladničku, mrazničku, mikrovlnku a odtiahnuť sporák. 

upratovanie kuchyňa

Obývačka

Obývačka je jedno z najfrekventovanejších miest v byte a čaká vás tu aj najviac práce. Na túto miestnosť si teda vyčleňte viac času. Vytepujte sedačku špeciálnym strojom, ktorý je na to určený, prípadne si tento stroj zapožičajte alebo objednajte službu, ktorá vám to príde urobiť. Objednávajte však dostatočne vopred, pred Vianocami je o túto službu zvýšený záujem.

Operte ozdobné vankúšiky, deky, prípadne poťahy. Ak máte vo vitríne poháre, využite na ich umytie umývačku. Vytrieďte obsah skriniek, zminimalizujte sošky, šáločky a iné veci, na ktoré len zbytočne sadá prach. Vhodným prostriedkom ošetrite nábytok. Na odstránenie prachu z elektroniky používajte antistatické utierky. Nezabudnite ani na kvety, na ktoré sa tiež usádza prach - osprchujte ich, prípadne z nich zotrite prach ručne. 

upratovanie obývačka

Pracovňa

Ak sa vo vašom byte nachádza aj táto miestnosť, pri upratovaní na ňu nezabudnite. Vytrieďte papiere, upracte ich do zakladačov. Poutierajte všade prach, monitor a klávesnicu nevynechajte. Aj okolo káblov sa drží veľa prachu, preto ich opatrne poutierajte a chuchvalce prachu vysajte. Knihy, ktoré v pracovni máte roztrieďte, utrite z nich prach a odložte do políc. 

Kúpeľňa

Nakoniec myslite aj ani na kúpeľňu. Povysávajte nečistoty (vlasy a chlpy) z podlahy a z rohov, odsuňte práčku a povysávajte i tam. Poumývajte obkladačky, podlahy, špeciálnu starostlivosť venujte sprchovaciemu kútu, zo sklených častí odstráňte vodný kameň. Vystačíte si pokojne s octom, ale na chrómové časti použite šetrnejší prípravok. Na žlté škvrny na toalete skvele účinkuje kyselina citrónová a prášok do pečiva. Rozoberte odtok, vyčistite ho od nánosov nešistôt.

Skontrolujte aj zásobník na prací prášok v práčke, ak je zanesený, namočte ho do octovej vody a potom ho dajte do umývačky. Môžete použiť aj čistič na práčky, ktorý kompletne vyčistí nielen bubon, ale aj hadičky od nečistót.

Očistite i rebríkový ohrievač, vytrieďte a utrite prach z kozmetiky. Čistenie umývadla si nechajte až na záver. Vo vlhkom prostredí sa môže tvoriť pleseň, čo vidno aj na špárach medzi kachličkami, ktoré už nie sú také, ako kedysi. Preto je ideálne, ak na čistenie kúpelne použijete parný čistič. Ak ho nemáte - opäť je možné si ho zapožičať. 

upratovanie kupelna

Predsieň

Prvý dojem je dôležitý a práve predsieň je miestnosť, ktorá vám ho pomôže vytvoriť. Či už je to návšteva alebo len poštárka, predsieň si všimne každý. Dajte si teda záležať na tom, ako vyzerá. Určite nepôsobí dobre, ak je preplnená kabátmi a bundami. Aj keď máte veľkú rodinu, naučte ju, že veci, ktoré jej členovia práve nenosia, môžu na svoj čas čakať i v šatníkovej skrinke.

To isté platí aj o topánkach. Práve nenosené kúsky odložte vyčistené do botníka. Drobné mince, vreckovky, či kľúče upracte na miesto, veľmi vhodné je používať aj rôzne košíčky, ktoré vyzerajú pekne a navyše viete, kde všetko nájdete. Nezabudnite ani na dvere - mali by byť čisté a ošetrené špeciálnym prípravkom. Vyprášte i koberčeky a rohožky. 

Drobnosti

Na záver nezabudnite na vyčistenie drobností ako napríklad vypínačov, či zásuviek. Keďže ich používame každodenne, treba ich vyčistiť, buďte však opatrní. Zbavte sa vecí, na ktoré sadá prach a robia vám tak len prácu. Ak máte malé deti, pozbierajte i hračky, prípadne im na ne aj v iných miestnostiach vyčleňte priestor, v ktorom si ich vždy nájdu. 

vianocne upratovanie

Na záver

Upratovanie nie je veľmi zábavná činnosť, no spríjemniť si ho môžete napríklad dobrou hudbou, vďaka ktorej vám to pôjde od ruky. Snažte sa začať s ním v dostatočnom časovom predstihu, aby ste sa vyhli stresu. Ak aj napriek tomu zistíte, že nestíhate, nezúfajte. Vianoce prídu aj tak. A vianočné upratovanie môžete pokojne zmeniť na novoročné. 

O autorovi

Lucia Súkeníková
 

Lucia je milovníčkou dobrého jedla a čas strávený v kuchyni je pre ňu relaxom.

Je autorkou úspešných kníh Moje skvelé jedlo, Moje skvelé koláčiky a Recepty našich starých mám. Jej receptami sa môžete inšpirovať na blogu moje-jedlo.sk alebo na instagrame moje.jedlo. Okrem blogovania rada píše na rôzne témy. V súkromnom živote je mamou 2 chlapcov.

Pridajte komentár ku článku

avatar